Oczko wodne. Wiosenne porządki

redakcja GL, Gardena, oprac. (zka)
Odkurzacz do oczka wodnegoOczko wodne można też wysprzątać… odkurzaczem. Oczywiście takim specjalnym. Usunie liście, muł, resztki obumarłych roślin.
Odkurzacz do oczka wodnegoOczko wodne można też wysprzątać… odkurzaczem. Oczywiście takim specjalnym. Usunie liście, muł, resztki obumarłych roślin. Gardena
Wczesna wiosna to pora, żeby przygotować oczko wodne do nowego sezonu. Nim brzeg stawu pokryje bujna zieleń, a w wodze obudzi się życie, trzeba przeprowadzić prace porządkowe.

Trzeba usunąć muł, glony i liście na dnie oraz naprawić powstałe w czasie zimy uszkodzenia. Zamarzająca woda, topniejący lód i śnieg może doprowadzić do naruszenia brzegu oczka wodnego. Gdzieś wystaje folia, rury doprowadzające wodę oraz przewody elektryczne, a kamienie nie leżą na swoim miejscu. Czeka nas sporo pracy, by przywrócić wygląd stawu jaki zapamiętaliśmy przed zimą. Aby zapobiec ucieczce wody z oczka, należy jak najszybciej naprawić uszkodzone brzegi folii.

Hartujemy rośliny wodne

Gdy temperatura powietrza na zewnątrz utrzymuje się powyżej 10°C, można przenieść z pomieszczenia wrażliwe na mróz rośliny, które mają zdobić nasz wodny ogród. Ustawiamy je na płyciźnie, by przyzwyczajały się do temperatury wody, a z czasem przenosimy je coraz głębiej. Hartujemy w ten sposób niektóre delikatne i egzotyczne odmiany grzybieni. Zbyt rozrośnięte rośliny przycinamy sekatorem ogrodowym lub specjalnymi nożycami, a trawy pampasowe i miskanty skracamy do ok. 20 cm wysokości. Do wykonania tego zadania przydadzą się specjalne „nożyce do stawu": combisystem z uchwytem. Posiadają hartowany oraz szlifowany falowo nóż dla jeszcze skuteczniejszego cięcia roślin w stawie i jego otoczeniu.

Odkurzacz do oczka wodnego albo chemia

W celu przyspieszenia procesów biologicznych podczas pierwszego uruchomienia filtra warto wykorzystać aktywator zawierający szczepy bakterii. Odpowiedzialne będą za biologiczne oczyszczanie filtrowanej wody, uwalniając ją od związków chemicznych.

Wraz z przyjściem ocieplenia widzimy, jak silnie zanieczyszczona jest woda produktami rozkładu substancji organicznych. Szybko zaczynają rozwijać się glony. Możemy się ich pozbyć za pomocą preparatów chemicznych, wyławiając glony ręcznie lub używając specjalnego odkurzacza do oczka wodnego. Bardzo dobrze sprawdza się taki z wymiennymi dyszami: do zasysania z dna glonów nitkowatych, zbierania resztek wody i umożliwiającą czyszczenie trudno dostępnych miejsc (takich, do których jest wąski dostęp). Przydatna będzie też dysza ze szczotką do usuwania trudnych zabrudzeń. Przeźroczysta rura ssąca ułatwia kontrolę pracy i ilości zanieczyszczeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom