Oczko wodne w przydomowym ogrodzie - jak je zbudować z betonu

redakcja.regiodom, Lafarge
Oczko wodne w przydomowym ogrodzie - jak je zbudowaćOczko wodne w przydomowym ogrodzie - jak je zbudować z betonu
Oczko wodne w przydomowym ogrodzie - jak je zbudowaćOczko wodne w przydomowym ogrodzie - jak je zbudować z betonu Shutterstock
Przydomowe oczko wodne jest ciekawym elementem aranżacji ogrodu oaz wpływa dobrze na nasze samopoczucie, szczególnie w upalne dni. Samodzielna budowa oczka wodnego nie jest trudna.

Budowa oczka wodnego zarówno w przydomowym ogrodzie, jak i na działce poza miastem, nie jest wielkim problemem – ani pod kątem budżetu, ani trudności wykonania.

Dowiedz się: Jak wybrać miejsce pod oczko wodne

Chcąc wybudować oczko wodne o powierzchni do 30 metrów kwadratowych nie musimy występować o pozwolenie na budowę. Wystarczy właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej zgłosić taki zamiar wraz z dokładnym opisem rodzaju inwestycji oraz planowanym terminem jej realizacji. Do dokumentacji należy dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością. Jeżeli właściwy organ nie zgłosi sprzeciwu do naszego zawiadomienia do prac możemy przystąpić 22-go dnia od daty złożenia zgłoszenia. Jeżeli natomiast powierzchnia planowanego oczka wodnego będzie większa niż 30 metrów kwadratowych, wymagane jest pozwolenie na budowę. Do wniosku dołączamy te same dokumenty, dodatkowo załączając cztery egzemplarze projektu sporządzonego przez osobę z uprawnieniami budowlanymi.

Gdzie umieścić oczko wodne

Gdzie najlepiej zlokalizować oczko wodne? Zbiornik powinien być w miejscu, gdzie będzie właściwie nasłoneczniony. Najlepsza jest lokalizacja o zmiennej ekspozycji na słońce. Ważne jest, by odpowiednio ciepła woda nie pozwoliła nadmiernie rozwinąć się glonom, a jednocześnie rośliny miały zapewnioną wystarczającą ilość promieni słonecznych.

Warto zadbać również o drzewa w otoczeniu oczka wodnego. Należy jednak pamiętać, że spadające duże liście drzew mogą zalegać w oczku wodnym, gnić i zanieczyszczać wodę. W miejscu budowy zbiornika nie powinny przebiegać żadne instalacje czy korzenie drzew. Jeżeli chcemy w oczku hodować ryby, to jego głębokość musi wynosić minimum 1,5 m. To zagwarantuje rybom warunki do życia podczas zimowych mrozów.

W jakiej technologii wybudować oczko wodne

Dostępna jest bardzo szeroka oferta technologii, w których można wybudować oczko wodne. Są to zarówno gotowe formy z żywic i polietylenu, jak i zbiorniki z syntetycznej gumy lub kauczuku o różnych kształtach i rozmiarach. Oczko wodne możemy także wyłożyć specjalną folią polietylenową lub PVC. Wtedy należy pamiętać, że im grubsza folia tym będzie trwalsza. Najcieńsze folie mogą pękać już po 2 latach – a to spowoduje, że woda będzie wyciekać do gruntu.

Oczko wodne możemy również wykonać z betonu. Ten sposób charakteryzuje się większymi nakładami pracy, ale przekładają się na trwałość zbiornika – żywotność takiej konstrukcji szacuje się nawet na 50 lat.

Zobacz również: Rośliny do oczka wodnego 

Oczko wodne z betonu

Niecce (zbiornikowi) z betonu łatwo nadamy pożądany kształt. Wykonując dno oczka wodnego z betonu, w pierwszej kolejności musimy odpowiednio przygotować dno wykopu i zadbać o ułożenie przed betonowaniem wszystkich instalacji.

Na dno wykopu możemy wysypać tłuczeń lub piasek i zastabilizować go cementem. Rurę odprowadzającą wodę montujemy w najniższym punkcie dna wykopu i prowadzimy poza oczko do dołu wypełnionego tłuczniem. Dzięki temu sprawnie opróżnimy nieckę, gdy potrzebne będzie czyszczenie lub konserwacja zbiornika.

Wykonanie betonowego oczka wodnego wymaga użycia szalunków. Dlatego zaleca się, aby wykop był trochę większy od planowanego rozmiaru stawu.

Mieszankę betonową możemy przygotować sami lub zamówić z najbliższej wytwórni betonu. Zaleca się, aby mieszanka spełniała klasę ekspozycji XF3 (to środowisko silnie nasycone wodą bez środków odladzających – wg PN-EN 206-1).

Warto wiedzieć: Jaką pompę fontannową wybrać do oczka wodnego

Nieckę oczka wodnego wykonuje się z żelbetu, czyli odpowiednio zbrojonego betonu. Zbrojenie powinno być przygotowane według wyliczeń projektanta. Wtedy zapewni ono równomierne rozłożenie obciążeń, a także przejmie siły od skurczu betonu. Ważne jest, żeby przed przystąpieniem do wylewania betonu zbrojenie dokładnie oczyścić – tylko odpowiednie przygotowanie szkieletu zbrojenia zapewnia dobrą współpracę betonu ze stalą.

W trakcie układania mieszanki betonowej trzeba ją właściwie zagęścić tak, aby stwardniały beton był szczelny. Po całkowitym wyschnięciu i stwardnieniu betonu wewnętrzną powierzchnię powinniśmy dodatkowo zabezpieczyć preparatem przeciwwodnym (możemy odstąpić od tej czynności, jeśli zamówimy z wytwórni beton o odpowiedniej wodoszczelności). 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom