Ograniczniki przepięć - do czego służą i kiedy je stosować

redakcja.regiodom, Hager
Uderzenie piorunaUderzenie pioruna może spowodować paraliż instalacji i sprzętów w naszym domu lub mieszkaniu. Urządzenia elektryczne gasną i to czasem na zawsze. Duży problem może pojawić się, gdy w czasie burzy pracujemy na komputerze. Piorun uderza, a komputer gaśnie i bezpowrotnie tracimy dane z dysku. Lepiej zapobiegać ryzyku wystąpienia przepięcia instalacji elektrycznej.
Uderzenie piorunaUderzenie pioruna może spowodować paraliż instalacji i sprzętów w naszym domu lub mieszkaniu. Urządzenia elektryczne gasną i to czasem na zawsze. Duży problem może pojawić się, gdy w czasie burzy pracujemy na komputerze. Piorun uderza, a komputer gaśnie i bezpowrotnie tracimy dane z dysku. Lepiej zapobiegać ryzyku wystąpienia przepięcia instalacji elektrycznej. sideshowmom (morguefile.com)
Domy to żywe organizmy, które mają nawet własny system nerwowy w postaci licznych kabli. Mowa jest o instalacji elektrycznej i teletechnicznej. Zobacz, jak wykorzystać ograniczniki przepięć, by chronić instalacje przed skutkami uderzenia pioruna.

Wszystkie domy i mieszkania mają instalację elektryczną i teletechniczną, które są narażone na bezpośredni przepływ części prądu piorunowego. Brak właściwej ochrony przed tym zjawiskiem prowadzi do poważnych uszkodzeń, a nawet zniszczenia urządzeń elektrycznych i elektronicznych.

Współczesne mieszkania pełne są szczególnie czułych urządzeń: komputerów, różnego rodzaju sterowników, paneli sterujących, sprzętu audio-wideo. Wystarczy chwila, dosłownie błysk i urządzenia, które są dla nas cenne, palą się. Szczególne niebezpieczeństwo istnieje podczas bezpośredniego wyładowania atmosferycznego (uderzenia pioruna) w instalację odgromową budynku, podczas wyładowania atmosferycznego w przewody sieci elektroenergetycznej niskiego napięcia, przepięcia atmosferycznego indukowanego w instalacjach budynku lub innych bliskich obiektach, przepięcia łączeniowego i stanów awaryjnych w sieci elektroenergetycznej. Ale co my możemy zrobić? W tym felernym momencie, nic. Warto jednak działać trochę wcześniej!

Wielkość impulsu zależy od rodzaje wyładowania piorunowego.
Wielkość impulsu zależy od rodzaje wyładowania piorunowego. fot. Hager 

 Każdy z nas zna sposoby, żeby uchronić się przed porażeniem piorunem np. poprzez ucieczkę do samochodu, czy wyłączenie telefonu komórkowego. Są też sposoby na ochronę naszych domów przed przepięciami. Służą do tego urządzenia ochrony odgromowej i przeciwprzepięciowej zwane ogranicznikami przepięć. Jednak przed ich instalacją należy dokonać właściwego doboru urządzeń. Ten wybór powinien nastąpić na podstawie projektu instalacji odgromowej, który uwzględni całość zagadnień ochrony (zarządzanie ryzykiem, wybór klasy urządzenia odgromowego, koordynacja energetyczna, inne parametry). Taki projekt powinien wykonać wykwalifikowany specjalista.

Dowiedz się więcej: Jak ochronić dom i sprzęt RTV przed piorunami? 

Odpowiednio dobrane urządzenia zapewniają skuteczną ochronę przed przepływem prądu udarowego (piorunowego), zapewniają właściwy poziom ochrony napięciowej, ograniczają prądy zwarciowe następcze oraz nie dopuszczają do przepływu energii wyładowania do urządzeń końcowych, czyli naszego sprzętu RTV i AGD. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom