Ograniczenia w dostawie prądu. Jak mieć w domu prąd bez przerw

redakcja.regiodom, mojahonda.pl
Agregat prądotwórczy przydatny w gospodarstwie domowym– Agregaty prądotwórcze z automatyką są praktycznym i pewnym zabezpieczeniem źródła zasilana dla właścicieli domów jak i obiektów wolnostojących w każdej awaryjnej sytuacji sieci energetycznej – mówi Marcin Wodzyński, Manager działu agregatów prądotwórczych z Aries Power Equipment.
Agregat prądotwórczy przydatny w gospodarstwie domowym– Agregaty prądotwórcze z automatyką są praktycznym i pewnym zabezpieczeniem źródła zasilana dla właścicieli domów jak i obiektów wolnostojących w każdej awaryjnej sytuacji sieci energetycznej – mówi Marcin Wodzyński, Manager działu agregatów prądotwórczych z Aries Power Equipment. mojahonda.pl
Długi okres upałów zagraża przeciążeniem sieci energetycznej i dostawom prądu. Wprowadza się wtedy ograniczenia w sieciowych dostawach energii elektrycznej, które

Na dziś ograniczenia w dostawie prądu nie obejmują gospodarstw domowych ani innych wrażliwych odbiorców typu szpitale. Jednak tak długie i ekstremalne upały zmuszają wielu z nas do myślenia o możliwościach zabezpieczenia się na wypadek ograniczeń w dostawach prądu na szerszą skalę lub w razie awarii sieci.

Życie bez energii elektrycznej – trudno to sobie wyobrazić

Brak prądu w  tomu to niedziałająca lodówka, kuchenka elektryczna, brak oświetlenia i możliwości zasilania komputerów, naładowania baterii laptopów i telefonów komórkowych, niedziałający piec C.O. z elektroniką oraz system alarmowy. Gdy nie ma dopływu energii elektrycznej, nie możemy również automatycznie otworzyć/zamknąć bramy wjazdowej lub rolet zewnętrznych.

Jak zabezpieczyć się przed brakiem prądu z sieci?

Do zabezpieczenia funkcjonowania obiektu w przypadku wszelkich awarii sieciowych dostaw energii elektrycznej można wykorzystać spalinowe agregaty prądotwórcze, które zapewniają niezależność i możliwość normalnego życia w takich sytuacjach.

Dowiedz się: Prawidłowa eksploatacja agregatów prądotwórczych

– System zasilania rezerwowego, agregaty prądotwórcze z nowoczesnym panelem automatyki, stale monitoruje parametry elektryczne sieci elektroenergetycznej. W przypadku wykrycia zaniku napięcia w sieci, system włącza agregaty i wyłącza je podczas powrotu zasilania. System ten jest praktycznie bezobsługowy, ponieważ potrzebuje tylko uzupełniania paliwa. Właściciel domu z automatycznym podłączeniem do instalacji elektrycznej budynku jest pewien, że wszystkie odbiorniki prawidłowo funkcjonują. Może też otrzymywać powiadomienia SMS o pracy automatyki. Dodatkowo, system ten umożliwia odłączenie i przeniesienie agregatu w miejsce, w którym w danej chwili jest potrzebny. W takich przypadkach system pracuje w trybie manualnym – mówi Marcin Wodzyński.

Taki nowoczesny system zasilania rezerwowego jest wygodny - bezobsługowy, oraz bezpieczny dla zasilanych odbiorników. Zastosowanie systemu stabilizacji napięcia i częstotliwości (tzw. AVR) wpływa na bezawaryjne zasilanie podłączonych odbiorników, w tym tych najbardziej wrażliwych na wahania napięcia. Dostępne są agregaty z wyświetlaczem, na którym podane są wszystkie ważne informacje, np.: napięcie sieci, częstotliwość agregatu, napięcie akumulatora, brak napięcia agregatu, liczba przepracowanych motogodzin, dane o braku ładowania akumulatora.

PolecamyBateria słoneczna pomoże w razie awarii prądu 

– Rozważając założenie własnej domowej elektrowni z agregatem prądotwórczym w roli głównej, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na moc i stabilizację napięcia. Moc wybranego generatora musi być większa od sumy mocy wszystkich odbiorników, które mają być podłączone do agregatu – radzi Marcin Wodzyński. – W tym celu można posłużyć się miernikiem elektrycznym, ale ponieważ każdy odbiornik ma inny prąd rozruchowy, najlepiej poradzić się fachowca. Istotnym, z punktu widzenia odbiorników, jest także system stabilizacji napięcia. Odbiorniki indukcyjne (np. lodówka, zamrażarka, elektronarzędzia, klimatyzatory, itp.) i elektroniczne – bardzo czułe na jakość prądu (np. sterowniki pieców C.O, komputery i laptopy, telewizory LCD, PDP, LED, wzmacniacze, sprzęt Hi-Fi), powinny być podłączane do agregatów gwarantujących stabilne parametry częstotliwości i napięcia – dodaje ekspert.

Ograniczenia w dostawie prądu. Jak mieć w domu prąd bez przerw

O zasilaniu rezerwowym warto wiedzieć

  • Podłączenie agregatów z automatyką do instalacji budynku musi być zgodne z przepisami zasilania rezerwowego i podłączania do sieci. Musi też być wykonane przez elektryka z odpowiednimi uprawnieniami, ponieważ niewłaściwe podłączenie generatora do instalacji elektrycznej budynku może spowodować zwrotne przepięcie z siecią, którego skutki są niebezpieczne dla zdrowia i życia. 
  • Agregat z automatyką powinien pracować w odpowiednio przygotowanym pomieszczeniu – wyposażonym w czerpnię i wyrzut powietrza oraz układ odprowadzania spalin, który nie może być podłączony do kanałów wentylacyjnych. W tej kwestii warto skonsultować się z kominiarzem. 

Przeczytaj poradnik:Jak zabezpieczyć dom przed awariami zasilania 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom