Zużycie ciepłej wody do mycia i utrzymania czystości w domu oraz jej zrzut do kanalizacji ściekowej wraz z traconym bezpowrotnie ciepłem jest zjawiskiem powszechnym. Warto wiedzieć, że część ciepła, które tracimy wraz ze zużytą wodą, możemy odzyskiwać.
Odzysk ciepła ze ścieków - na czym polega
Tajemniczo brzmiąca "odzyskwa ściekowa" to nic innego, jak odpowiednio skonstruowany wymiennik ciepła – zwinięta w spiralę karbowana rura ze stali nierdzewnej. Rurą tą płynie zimna woda zasilająca piec lub wymiennik podgrzewający wodę. Jest ona instalowana wewnątrz pionu kanalizacyjnego, z którego odzyskiwane jest ciepło zużytej wody. Bardzo wolno płynąca woda ściekowa nie odrywa się od ścianek wymiennika i dokładnie go obmywa oddając energię cieplną.
Ile kosztuje odzyskwa ściekowa?
– Odzyskiwanie energii ze ścieków to zapewne najtańsze źródło energii odnawialnej. Przy dzisiejszych cenach (1800 zł plus kilkaset za montaż) inwestycja w odzyskwę ściekową jest około 5 razy bardziej efektywna niż kolektory słoneczne, a tym samym czas jej zwrotu jest 5 razy krótszy. Sądzę, że z tego względu, odzyskwy rychło staną się powszechnym standardem w Europie i tylko kwestią czasu jest pojawienie się przepisów nakazujących ich stosowania w każdym nowym domu – mówi Jacek Koziński, twórca urządzenia do odzyskiwania ciepła ze ścieków.
Schemat działania odzyskwy ciepła
Dzięki temu ciepło tkwiące w zużytej ciepłej wodzie zostaje częściowo w domu. Nie można odzyskać 100 procent energii, ponieważ urządzenie (jak podaje producent) ma sprawność na poziomie ponad 75 procent. Przy czym sprawność odzyskwy ciepła zależy od jej długości, więc można ją poprawić. Deklarowane 75 procent sprawności dotyczy urządzenia o długości 1,4 metra. Na skutek zanieczyszczeń sprawność odzyskwy ciepła może minimalnie spaść, o około 3 procent po 2 latach użytkowania. Jednak po tym czasie sprawność urządzenia stabilizuje się.
Uwaga! Urządzenie można podłączać tylko do tych części instalacji, które produkują niezbyt brudne ścieki (tzw. szarą wodę). Dlatego należy oddzielić w domu pion kanalizacyjny z prysznica, wanny i umywalki od pionu z WC.
Przeczytaj również: Jak wykorzystać wodę ściekową w domu
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?