Jak założyć oczko wodne

Grażyna Zwolińska
oczko wodneOczko wodne najlepiej zaplanować w dobrze oświetlonym miejscu.
oczko wodneOczko wodne najlepiej zaplanować w dobrze oświetlonym miejscu. Grażyna Zwolińska
Oczko wodne dodaje ogródkowi specyficznego uroku. Dobrze się nad nim wypoczywa, zwłaszcza jeśli jest uzupełnione o kaskadę wodną. Szum wody tworzy atmosferę relaksu.

Przed podjęciem decyzji o założeniu oczka wodnego, należy ocenić, czy na pewno w ogródku jest na nie odpowiednie miejsce. A może po prostu jest on za mały? Trzeba rozważyć, czy warto je mieć, jeśli w domu są małe dzieci lub pies, który uwielbia się kąpać. Ponadto warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy będzie wystarczająco dużo wolnego czasu, żeby dbać o swój stawik. Każde oczko wodne należy uporządkować na wiosnę, m.in. dlatego ludziom zapracowanym zakładanie oczka trzeba raczej odradzić. Jest to jednak idealny element aranżacycjny do ogrodu w stylu wiejskim.

Dobrze wybierz miejsce na oczko wodne

Zapamiętaj: oczko musi być wkomponowane w otoczenie, mieć dojście. Nie powinno znajdować się w cieniu. Rośliny wodnemuszą mieć światło. Inaczej nie uda się tworzyć równowagi biologicznej. W pobliżu nie powinno być też drzew gubiących jesienią liście, bo czekać nas będzie wieczne czyszczenie.

Gotowe oczko wodne ze sklepu

Oczko wodne ma zwykle asymetryczny kształt. Jeśli już wymierzymy teren i zaplanujemy, gdzie będzie głębsza jego część, możemy przystąpić do wykopywania otworu. Jego dno trzeba oczyścić z wszelkich ostrych rzeczy.

W sklepach są gotowe profile z tworzywa sztucznego do kształtowania oczka wodnego. Mają tak wyprofilowane kształty, że w zbiorniku jest miejsce na posadzenie roślin wodnych przy brzegu, jest też zagłębienie, w którym mogą czasem zimować ryby.

– Wymiary tych profili są różne. Od miniaturowych, dość płytkich, gdzie ryby nie przezimują, po naprawdę duże, w których możliwe jest zimowanie ryb – mówi Agata Kusznierewicz-Sikora, właścicielka firmy PHU Hortus, zajmującej się m.in. zakładaniem oczek wodnych. – Warto pamiętać, że aby ryby zimowały, oczko musi mieć co najmniej 130 cm głębokości, bo wtedy jest w nim miejsce na strefę niezamarzającej wody.

Kiedy już umieścimy profil w wykopanym otworze, nie zapomnijmy o obsypaniu go luźnym piaskiem i zamuleniu wodą. Jak już się dobrze ułoży, warto brzegi wyłożyć kamieniami, np. połupanym w cienkie plastry łupkiem, zamaskować roślinami.

Czym uszczelnić dno oczka wodnego?

– Duże oczka wodne można zbudować używając do wyłożenia dna geomembrany. To coś jakby guma, bardzo wytrzymała. Ma bardzo długą gwarancję – mówi Agata Kusznierewicz-Sikora. – Wykonanie większego oczka najprościej jednak zlecić. Można też zrobić oczko, wykładając dno otworu grubą folią. To rozwiązanie tańsze w momencie zakładania, ale droższe w perspektywie czasu. Bo nawet grube folie zwykle mechanicznie nie wytrzymują dłużej niż trzy-cztery lata. Wystarczy ostra bryła lodu na skraju oczka, nadepnięcie przez kogoś na ostry kamień na brzegu czy psie pazury. Pod folię poleca się też geowłókniny budowlane, przypominające filc.

Dowiedz się: Jak przygotować oczko wodne do zimy

Kiedy najlepiej zakładać oczko wodne? Raczej wiosną – łatwiej się przyjmują rośliny , jest ich większy wybór. Mamy czas do zimy, aby wykonać ewentualne zmiany, jeżeli coś nie spełnia naszych oczekiwań.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom