Ocieplanie domu - czy termomodernizacja to konieczność?

Ewa Wieczorska, Baumit
Wymierne korzyści termomodernizacjiOcieplanie domu - czy termomodernizacja to konieczność?
Wymierne korzyści termomodernizacjiOcieplanie domu - czy termomodernizacja to konieczność? Atlas
Termomodernizacja to nie moda, ale konkretne korzyści, a w dobie rosnących cen energii i jej nośników staje się wręcz koniecznością. Największą część domowego budżetu pochłaniają bowiem rachunki za ogrzewanie zimą oraz - coraz częściej - klimatyzacja latem.

Wiele budynków mieszkalnych w Polsce została oddana do użytku w latach, kiedy stosowane rozwiązania nie uwzględniały jeszcze izolacji cieplnej. Nawet jeśli tak się działo, to ówczesne standardy znacznie odbiegały od tych, które wyznaczają kierunki rozwoju współczesnego budownictwa.

Zobacz również: Termomodernizacja domu: sposób na niższe koszty ogrzewania. Jak ją wykonać 

Odpowiednią temperaturę mieszkań zapewniały rozbudowane energochłonne systemy grzewcze, ale ceny energii były relatywnie niskie, więc o oszczędzaniu mało kto wtedy myślał. Dziś przestarzałe rozwiązania prowadzą do marnotrawstwa energii i narażają nas na duże straty cieplne, a co za tym idzie - również finansowe. Ciepło w największym stopniu ucieka przez ściany zewnętrzne lub dach. Aby zoptymalizować koszty eksploatacji w starszym budownictwie, prywatni inwestorzy oraz spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe coraz częściej decydują się na docieplenie swoich nieruchomości.

Z czym to się je

- Termomodernizacja to przedsięwzięcie prowadzące przede wszystkim do poprawy efektywności energetycznej obiektu, przy równoczesnym zmniejszeniu kosztów jego eksploatacji, w których największy udział mają zazwyczaj wydatki związane z ogrzewaniem i klimatyzacją (chłodzeniem) pomieszczeń. Te natomiast zależą od wielu czynników - w największym stopniu od standardu izolacyjności termicznej budynku. Ocieplenie nieruchomości połączone z wymianą okien pozwala zmniejszyć roczne wydatki na ogrzewanie nawet o 40% - mówi Maciej Iwaniec, manager Renowacje i Fasady z firmy Baumit. 

Warto przeczytać: Ocieplanie domu: wskazówki eksperta jak unikać błędów 

- Budynek zyskuje wyższą klasę energetyczną, pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło w zimie i jednocześnie ograniczyć zapotrzebowanie na chłód w okresie letnim. Dzięki temu poprawia się również komfort użytkowania pomieszczeń, a ryzyko pojawienia się wilgoci czy pleśni zostaje znacząco zredukowane. Efekty termomodernizacji wspomaga prawidłowe korzystanie z systemu ogrzewania, wentylacji i instalacji ciepłej wody. Dlatego też podnoszenie świadomości użytkowników budynku w zakresie energooszczędności oraz ochrony środowiska to ważne zadanie po stronie właścicieli i zarządców nieruchomości - dodaje Iwaniec.

Ale to nie wszystko. - Wartością dodaną termomodernizacji jest niewątpliwie wizualne odnowienie dotychczasowej elewacji. Każdy przecież chce mieszkać i przebywać w budynkach nie tylko funkcjonalnych i energooszczędnych, ale także ładnych i reprezentatywnych. Dostęp do nowoczesnych technologii oraz bogatej oferty materiałów i wyrobów budowlanych powoduje, że dziś już nie musimy rezygnować z energooszczędności na rzecz estetyki rozwiązań i odwrotnie - komentuje manager.

To też cię zainteresuje: Termomodernizacja: dlaczego warto i należy ocieplić dom 

Oba te aspekty mogą iść ze sobą w parze, chociażby dzięki wykorzystaniu nowego typu trwałych tynków czy farb odpornych na zmienne warunki atmosferyczne, a także inne uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. - Warto mieć więc na uwadze, że termomodernizacja jest inwestycją, która nie tylko pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie, ale istotnie wpływa na atrakcyjny wygląd oraz wzrost wartości rynkowej nieruchomości  - kończy Maciej Iwaniec.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom