Obraz wprowadzenia ustawy śmieciowej w naszym województwie

redakcja GP
Obraz wprowadzenia ustawy śmieciowej w naszym województwieMinister środowiska Marcin Korolec (z lewej) spotkał się z Piotrem Całbeckim i Ewą Mes.
Obraz wprowadzenia ustawy śmieciowej w naszym województwieMinister środowiska Marcin Korolec (z lewej) spotkał się z Piotrem Całbeckim i Ewą Mes. fot. Lech Kamiński
- Sytuacja w kraju wygląda dużo lepiej niż powszechny obraz - tak 11 dni ustawy śmieciowej ocenia minister środowiska Marcin Korolec. A w województwie?

Konsultacje wdrażania nowej ustawy zaplanowano we wszystkich województwach. Pierwszą turę mieliśmy wczoraj - w Toruniu. Samorządowcy z regionu przekazali wiele uwag i propozycji ministrowi środowiska Marcinowi Korolcowi. Według Michała Skałeckiego, wójta Lubiewa, samorządy nie powinny ściągać zaległego podatku za śmieci: - Mogłyby to robić urzędy skarbowe.

Przedstawiciele gmin zwracali uwagę na problem z dostarczeniem worków i pojemników przez firmy wywozowe. Dotyczy to np. Lubiewa, Torunia i Lubicza. W ostatnim przypadku trafią one do właścicieli posesji w ciągu dwóch tygodni. Do tego czasu będzie można gromadzić śmieci w dowolnych workach.

Grażyna Ciemniak, wiceprezydent Bydgoszczy: - Trzeba doprecyzować definicję „gospodarstwa domowego". Zwróciliśmy także uwagę na edukację ekologiczną w skali kraju. Polacy wciąż nie wiedzą, po co jest wdrażany nowy system. Nie mają pojęcia, że celem nie jest tylko rewolucja śmieciowa, ale osiągnięcie konkretnych ekologicznych wskaźników do 2020 r.

Uwagi od gmin zbiera, a następnie przekaże resortowi środowiska, wojewoda Ewa Mes: - Ich przedstawiciele mają wiele wątpliwości, np. czy bioodpady z terenów wiejskich muszą trafiać do instalacji w miastach, czy pojemniki po jogurcie można myć wodną pitną.

- Wnioski przedstawimy jesienią - zapowiada Korolec. - Ta ustawa jest przełomem kopernikańskim. Jedna czwarta obywateli do 1 lipca w życiu nie zapłaciła za odbiór śmieci. Do 2020 r. musimy doprowadzić do zmiany: 50 proc. papieru, szkła oraz plastiku będziemy ponownie używać i zredukujemy o 65 proc. ilość odpadów, które trafią na wysypiska. Korolec podkreśla, że konsultacje pokażą, jakie zmiany są konieczne w ustawie.

Jak samorządy z regionu poradziły sobie z rewolucją? Tylko 10 ze 144 gmin nie zawarło umów na wywóz, m.in. gmina Golub-Dobrzyń, Koronowo i Aleksandrów Kujawski. - Ale uregulowały sposób odbioru - mówi Mes. - Kujawsko-Pomorskie nie zalega w śmieciach. Są odbierane. Czasami z poślizgiem. Bywa, że mieszkańcy nie znają harmonogram odbioru. Jeszcze trochę czasu, panie ministrze, proszę się nie przerażać. Będzie dobrze.

Korolec: - W mojej ocenie sytuacja w kraju wygląda dużo lepiej niż powszechny obraz.
16 lipca ruszą kontrole. Inspektoraty ochrony środowiska sprawdzą 10 proc. gmin.

(WG) 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom