Nowe wymagania dla kotłów na paliwa stałe

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Kocioł na paliwo stałeKotły na paliwa stałe nadal cieszą się sporym zainteresowaniem. Od października będą one podlegały nowym przepisom.
Kocioł na paliwo stałeKotły na paliwa stałe nadal cieszą się sporym zainteresowaniem. Od października będą one podlegały nowym przepisom. Magdalena Kmita-Kulesza
Zmieniają się wymagania dotyczące kotłów paliwowych. Nowe rozporządzenie w tej kwestii zacznie obowiązywać od 1 października 2017 roku.

– Chcemy doprowadzić do tego, żeby w dobrym kotle było spalane dobre paliwo – tak jeszcze w kwietniu mówił Paweł Sałek, wiceminister środowiska.

Radzimy: Jak sprawdzić poziom zanieczyszczenia powietrza za oknem 

Niesprawne piece i złej jakości paliwa to wina przede wszystkim użytkowników, którzy przez chęć zaoszczędzenia na ogrzewaniu, przyczyniają się, czasem nawet nieświadomie, do zanieczyszczania środowiska naturalnego. Niektóre kopciuchy, czyli stare, zdezelowane piece, nie powinny być już od lat dopuszczone do użytku, tymczasem są eksploatowane co roku przez cały okres jesienno-zimowy. Gminy i samorządy próbują walczyć z zanieczyszczonym powietrzem, ale to często walka z wiatrakami. To ma się jednak wkrótce zmienić. 

Rozporządzenie ws. kotłów już opublikowane w Dzienniku Ustaw

5 września opublikowano w Dzienniku Ustaw nowe rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 1 sierpnia 2017 w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe. Przepisy te dotyczą szczegółowych wymagań dla wprowadzanych do sprzedaży oraz do użytkowania kotłów na paliwo stałe o znamionowej mocy cieplnej o maksymalnej wartości 500 kW, w tym kotłów wchodzących w skład zestawów mających kocioł na paliwo stałe, ogrzewacze dodatkowe, regulatory temperatury oraz urządzenia słoneczne.

Przeczytaj więcej na temat: Kotły na paliwo stałe 

Nie wszystkie kotły po nowemu

Nie wszystkie kotły podlegają nowemu rozporządzeniu. Zmiany nie dotyczą kotłów, wytwarzających ciepło jedynie na potrzeby zapewnienia ciepłej wody użytkowej, kotłów służących do ogrzewania i rozprowadzania gazowych nośników ciepła (np. para wodna albo powietrze), kotłów kogeneracyjnych (produkujących jednocześnie ciepło i prąd) na paliwo stałe o znamionowej mocy elektrycznej 50 kW lub większej, a także kotłów na biomasę niedrzewną traktowaną jako biomasę inną niż biomasa drzewna, choćby słomę, trzcinę, pestki i ziarna czy łupiny orzechów.

Po zmianach w przepisach nie wolno już stosować w konstrukcji kotła dodatkowego rusztu do spalania, jakim jest ruszt awaryjny.

Zgodnie z normą dotyczącą kotłów

Rozporządzenie odnosi się ponadto do granicznych wartości emisji tlenku węgla (CO), gazowych zanieczyszczeń organicznych (OGC) i pyłów. Wszystko musi być zgodne z europejską normą dotyczącą kotłów opalanych paliwami stałymi, PN-EN 303-5: 2012 „Kotły grzewcze. Część 5. Kotły grzewcze na paliwa stałe z ręcznym i automatycznym zasypem paliwa o mocy nominalnej do 500 kW – Terminologia, wymagania, badania i oznakowanie". Nowelizacja tej normy miała miejsce już w 2012 roku.

Im wyższa klasa kotła, tym lepsza

Nowe przepisy mają spowodować, że w sprzedaży znajdą się oraz dopuszczone do montażu zostaną tylko kotły o najlepszych parametrach emisyjnych, a więc 5. klasy, które praktycznie nie mają w zestawie wspomnianego rusztu awaryjnego. Teraz najczęściej kupowane są najtańsze kotły - to urządzenia 3. klasy, czyli najniższej lub nie mające żadnej klasy. One, niestety, charakteryzują się bardzo kiepskimi parametrami dotyczącymi emisyjności. Nie są wyposażone np. w filtry, które powodowałyby, że zanieczyszczenia nie przenikają do powietrza.

Przeczytaj również: Kotły zgazowujące drewno 

Po nowemu już od 1 października 2017

Rozporządzenie wchodzi w życie 1 października 2017. Do kotłów wyprodukowanych, ale jeszcze niewprowadzonych do sprzedaży ani do użytkowania przed 1 październikiem bieżącego roku, przepisy tego rozporządzenia zaczną obowiązywać 1 lipca 2018. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom