Nowe mieszkanie w połowie za kredyt. Pomysł TBS z Kielc przyciąga wielu ludzi. Zobacz zasady

Agata KOWALCZYK/echodnia.eu
Nowe mieszkanie w połowie za kredyt. Pomysł TBS z Kielc przyciąga wielu ludzi. Zobacz zasadyTrzy bloki budowane przy ulicy Puscha w Kielcach przez Kieleckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego będą gotowe na przełomie czerwca i lipca. Do zakończenia budowy zostały drobne prace przy wykończeniu oraz urządzenie terenu zielenią i budowa dróg wewnętrznych.
Nowe mieszkanie w połowie za kredyt. Pomysł TBS z Kielc przyciąga wielu ludzi. Zobacz zasadyTrzy bloki budowane przy ulicy Puscha w Kielcach przez Kieleckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego będą gotowe na przełomie czerwca i lipca. Do zakończenia budowy zostały drobne prace przy wykończeniu oraz urządzenie terenu zielenią i budowa dróg wewnętrznych. Łukasz Zarzycki
Kieleckie Towarzystwo Budownictwo Społecznego ma pomysł jak wspomóc tych, którym brakuje na mieszkanie. Kończy budowę trzech bloków, wkrótce rozpocznie budowę kolejnych.

Kończy się budowa trzech bloków przy ulicy Puscha stawianych przez Kieleckie Towarzystwo Budownictwo Społecznego. Ich lokatorzy staną się właścicielami mieszkań dopiero po spłacie kredytu. Raty są doliczane do czynszu.

Zobacz też: Wielki boom na nowe mieszkania w Kielcach 

W pierwszym etapie inwestycji powstają trzy bloki, w których zamieszka 146 rodzin. Początkowo miało ich być 150, ale nie było chętnych na małe lokale, więc kawalerki zostały połączone w większe mieszkania. – Już po rozpoczęciu budowy 7 osób zrezygnowało z przydziału, ale szybko znaleźli się inni chętni. Na liście oczekujących mamy 200 osób – przyznaje Krzysztof Obratański, prezes Kieleckiego Towarzystwa Budownictwa społecznego.

WKRÓTCE BĘDĄ KLUCZE

Dodaje, że budowa trzech bloków jest na ukończeniu. – Prowadzone są ostatnie prace w pomieszczeniach. Na zewnątrz pozostało urządzenie terenu zielenią, budowa dróg dojazdowych czy parkingów. Bloki będą gotowe na przełomie czerwca i lipca, ale lokatorzy otrzymają klucze w sierpniu, najpóźniej do 22 . Do tego czasu potrwają odbiory potrzebne do uzyskani zgody na użytkowanie bloków – dodaje.

Czytaj też: Kolejny blok dla seniorów powstaje w Kielcach 

Zaraz po zakończeniu pierwszego etapu inwestycji miała ruszyć budowa trzech kolejnych bloków na sąsiedniej działce. – Byliśmy do niej przygotowani, ale musimy wystąpić o zmianę pozwolenia na budowę. Dla tego terenu powstaje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w którym przewidziano budowę obwodnicy Ślichowic na części naszej działki. To nie wpłynie na ograniczenie terenu do zabudowy, ale uznaliśmy, że musimy przeprojektować bloki i ograniczyć się do budowy tylko dwóch. Nie chcemy, aby lokatorzy, którzy decydowali się na mieszkanie w cichym miejscu, mieli pod oknami ruchliwą drogę - przyznaje. – Zaprojektujemy szeroki pas zieleni oddzielający ulicę od naszego osiedla a liczbę mieszkań zmniejszymy ze 150 do 100.

BĘDĄ WŁAŚCICIELAM ALE PÓŹNIEJ

Kieleckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego przyznaje mieszkania na innych zasadach niż kilka lat temu. W osiedlu na Puscha wygląda to tak. Lokator musi pokryć połowę wartości mieszkania w trakcie trwania jego budowy. Kwota może być podzielona na kilka rat. Na pokrycie pozostałej części kosztów Kieleckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego weźmie kredyt na 30 lat, który spłacą mieszkańcy w czynszu. Po uregulowaniu ostatniej raty i spisaniu aktu notarialnego lokator staje się właścicielem mieszkania. Jest możliwość wcześniejszej spłaty kredytu i uzyskania tytułu własności do lokalu. - Taka forma finansowania jest dobra dla wielu osób, które nie mają zdolności kredytowej, choć stać je na spłatę rat – przypomina prezes.

Agata KOWALCZYK
[email protected] 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom