Nowe mieszkania. Budują na przeciętną kieszeń

Jacek Szydłowski, Home Broker
Budowa mieszkańDeweloperzy idą za oczekiwaniami klientów i budują coraz mniejsze mieszkania.
Budowa mieszkańDeweloperzy idą za oczekiwaniami klientów i budują coraz mniejsze mieszkania. Maciej Kaczanowski
Mieszkania wznoszone przez deweloperów są coraz mniejsze. To zgodne z oczekiwaniami klientów, którzy chcą bardziej kompaktowych lokali. Kryzys sprawia, że mieszkania maleją. Paradoksalnie jednak rośnie powierzchnia nowych domów jednorodzinnych.

We wrześniu 2011 r. nowe mieszkanie oddawane przez dewelopera miało średnio 60,3 m2. To najniższy wynik od października 2007 roku. Od sierpnia do września przeciętna wielkość mieszkań spadła aż o 12 m2.

– Dane GUS pokazują, jak deweloperzy dostosowują wielkość nowych lokali do zgłaszanego przez nabywców popytu – mówi Bartosz Turek, analityk Home Broker. – W tym względzie progres nie jest jednak imponujący. Pomimo faktu, że efekty kryzysu finansowego są widoczne już od ponad 3 lat, deweloperzy wciąż budują mieszkania za duże względem oczekiwań kupujących.

Nowe mieszkania spółdzielcze mniejsze od deweloperskich

Przeciętny klient szuka mieszkania o powierzchni 51,6 m2. Taki wynik przyniosły badania 27 tys. potencjalnych klientów z największych polskich miast. Do oczekiwań klientów znacznie lepiej dostosowują się spółdzielnie, które oddają do użytku mieszkania mniejsze niż te budowane przez deweloperów. We wrześniu bieżącego roku przeciętne spółdzielcze „M" miało 55,6 m2.

Według analityków, odczytanie prawdziwych trendów w budownictwie możliwe jest tylko w dłuższym ujęciu. Na przykład w ostatnich 12 miesiącach mieszkania zbudowane przez deweloperów były o 8,3 m2 większe niż te zakończone przez spółdzielnie. Przeciętne lokum od dewelopera miało powierzchnię 65,8 m2, a 57,5 m2, gdy budowała spółdzielnia.

– Trzeba jednak pamiętać, że deweloperzy budują nie tylko mieszkania tanie z segmentu popularnego, ale także budynki o podwyższonym standardzie i apartamentowce – dodaje Turek. – A inwestycje te mogą zawyżać przeciętną powierzchnię mieszkań.

Specjaliści dodają, że wielkość mieszkań budowanych przez spółdzielnie nie zmieniła się znacząco w wyniku kryzysu. Wciąż oscyluje w przedziale od 56 do 59 m2. W przypadku deweloperów od 2006 roku hossa na rynku powodowała powiększanie się mieszkań oddawanych do użytkowania. Dopiero od 2009 roku widoczny jest spadek przeciętnych powierzchni, który trwa do dziś.

Przeciwne trendy panują w budownictwie indywidualnym. Od 2006 do końca 2008 roku przeciętna powierzchnia domu jednorodzinnego miała podobną wielkość. Mieściła się w przedziale od niecałych 142 do 144 m2. Zaskakujące jest, że kryzys przyniósł wzrost przeciętnej powierzchni nieruchomości. Obecnie domy budowane przez osoby fizyczne mają przeszło 145 m2. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom