Nowalijki na rynku opału. Co oferują producenci?

Maciej Dobrowolski
W Polsce węgiel to najpopularniejsze paliwo stałeNowalijki na rynku opału. Co oferują producenci?
W Polsce węgiel to najpopularniejsze paliwo stałeNowalijki na rynku opału. Co oferują producenci? patita_rds (sxc.hu)
Choć na razie w Polsce temperatury wciąż pozostają relatywnie wysokie, nie da się ukryć, iż zimowy okres grzewczy zbliża się do nas wielkimi krokami. Warto już teraz rozejrzeć się za produktami służącymi do ogrzewania domu, aby nie dać się zaskoczyć niesprzyjającej aurze.

– W Polsce w branży węglowej, dominują obecnie dwa wielkie przedsiębiorstwa, Kompania Węglowa oraz Katowicki Holding Węglowy. Ludzie mają utrwalone preferencje, który wywodzą się jeszcze z poprzedniego systemu, gdzie dominowały zamówienia państwowe. Nie należy się jednak ograniczać bez powodu, bowiem na rynku dostępnych jest kilka ciekawych nowości – twierdzi prezes Beata Kopaczyńska z zielonogórskiej firmy Betkom. 

Przeczytaj również: Sposoby na zaoszczędzenie na opale 

Każdy z nas zna najlepiej instalacje grzewcze, którymi dysponuje i to na tej podstawie wybieramy odpowiednie paliwo. Niestety, ze względu na wahania ceny oraz dostępność towaru nie zawsze możliwy jest zakup preferowanego przez nas surowca. Nie trzeba jednak od razu załamywać rąk, bowiem mamy kilka ciekawych alternatyw. 

– Na pewno na uwagę zasługuje węgiel kamienny wydobywany w kopalni PG Silesia. Stosunek jego jakości do ceny jest bardzo korzystny dla klienta. Wartość opałowa wynosi około 27–29 MJ/kg, co jest wynikiem bardzo wysokim – uważa B. Kopaczyńska. – W czasie ciężkiej zimy można tym węglem ogrzać szybko cały dom. Warto również zwrócić uwagę, że zawartość popiołu w surowcu z PG Silesia szacowana jest na 5–8 procent, co jasno wskazuje, że jest to węgiel czysty. Nie znajdziemy w nim również zbyt wiele siarki, na czym na pewno skorzysta nasza instalacja grzewcza oraz środowisko. – Mogę śmiało polecić go wszystkim osobom, które szukają dobrego węgla kamiennego – mówi prezes Kopaczyńska. Materiał jest w kopalni siany na bieżąco, dzięki czemu towar na składzie jest czysty, bez miału.

Inną ciekawą alternatywą w przypadku węgla kamiennego jest Lubelski Węgiel Bogdanka, wydobywany pod Lublinem. Węgiel produkowany w Bogdance jest bardzo dobrym węglem handlowym. Jego produkcja to nie tylko wydobycie na powierzchnię z pokładów karbońskich, ale również wzbogacanie polegające na odseparowaniu skały płonnej i podniesieniu parametrów jakościowych – podwyższenie wartości opałowej i obniżenie zawartości popiołu. – Doskonale nadaje się do spalania zarówno w instalacjach przemysłowych. jak i małych kotłowniach przydomowych i zakładowych. Jego wartość opałowa wynosi 26–28 MJ/kg. Na pewno zaletą jest jego gruba granulacja – twierdzi Beata Kopaczyńska. – Wybór określonego węgla zależy od właściwości naszej instalacji. Jeżeli nasz piec lubi surowiec lekko koksujący to jest to idealne rozwiązanie.

Na rynku w tym roku pojawił się również węgiel kamienny o nazwie handlowej Andaluzja. – Jest to paliwo pochodzące z prywatnej kopalni, o dobrych parametrach jakościowych. Jego kaloryczność to około 27 MJ/kg, natomiast zawartość popiołu nie przekracza 7–8 proc. – tłumaczy prezes Betkomu. Andaluzja jest węglem typowo płomiennym, wypalającym się niemal całkowicie, dzięki czemu można go używać niemal w każdym okresie sezonu grzewczego. Ten materiał jest sprzedawany zarówno w postaci kostki, orzecha oraz ekogroszku. Jego zastosowanie jest szerokie, węglem Andaluzja możemy opalać również w kotłach czy też piecach z podajnikiem. Jest to ciekawa alternatywa dla ludzi szukających dobrego węgla w niskiej cenie.

Nie należy jednak ograniczać się jedynie do tradycyjnego węgla kamiennego.
– W okresie przejściowym jesień–zima najlepszym rozwiązaniem jest brykiet z węgla brunatnego. Mogę śmiało wszystkim polecić niemiecki brykiet Heizprofi – mówi B. Kopaczyńska. Brykiet ten produkowany jest z najlepszych pokładów węgla brunatnego. Selekcjonowany, suszony i pod nadzorem laboratorium chemicznego trafia do masowej produkcji. Jest to wysokogatunkowy i ekologiczny opał bez dodatku chemicznych substancji wiążących i klejących. Do wyprodukowania jednej tony brykietu Heizprofi zużywa się dwie tony surowego wysokogatunkowego węgla brunatnego. Ten surowiec z powodzeniem można stosować w kotłach grzewczych, wkładach kominkowych i kominkach zamkniętych. Brykiet pali się bardzo regularnie, dzięki czemu mamy pewność, że nasz dom ogrzewany będzie długo bez konieczności ciągłego podrzucania węgla. To paliwo ma małą zawartość siarki i spala się niemal całkowicie. Po spaleniu pozostaje jedynie niewielka ilość popiołu bez żużla.

Bezpośrednią alternatywą dla Heizprofi jest inny niemiecki brykiet – Rekord, produkowany z odpowiednio sprasowanego, wysuszonego węgla brunatnego bez użycia spoiw. Jest to materiał, który idealnie nadaje się zarówno do tradycyjnego spalania w kotłach na paliwa stałe, jak i do kominków oraz pieców rusztowych. Zapewnia długotrwały żar i ciepło, charakteryzując się przy tym długo utrzymującym się, spokojnym płomieniem. Ze względu na wysoką wartość energetyczną nie trzeba go często podkładać do pieca. Rekord oferowany jest zarówno luzem jak i paczkach. – Ten surowiec wydobywa się w pobliżu Cottbus w Niemczech. Dla wielu potencjalnych klientów może być niebagatelną zaletą fakt, iż dzięki bliskości do Polski, towar dostarczany jest bezpośrednio z produkcji. Dzięki temu, Rekord zachowuje świeży, lekko błyszczący wygląd – tłumaczy prezes Kopaczyńska. – To popularny w Niemczech materiał opałowy, którego rocznie produkuje się około 800 tys. ton.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom