Nowa polityka mieszkaniowa. Po czacie z wiceprezydentem Mariuszem Kądziołką

GDP
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się czat na temat proponowanych zmian w polityce mieszkaniowej.

Pytania były standardowe, a z odpowiedzi wiceprezydenta nie wynikało nic, co by diametralnie zmieniło długość oczekiwania na mieszkania komunalne. Poza jedną informacją, że miasto do 2014 r. wybuduje budynek z 30 mieszkaniami. To kropla w morzu potrzeb szczecinian, których na ogół nie stać na zakup drogich lokali u deweloperów i jeśli weźmie się pod uwagę, że kolejka rozpatrywana jest dopiero z lat 1995-96.
Proponowane przez zarząd miasta zmiany (rozpatrywać je będą radni na sesji w najbliższy poniedziałek) dotyczą m.in. weryfikacji osób oczekujących na przydział mieszkania komunalnego, zamian lokali komunalnych i polityki czynszowej miasta (podwyżki).

Odpowiedzi na czacie udzielał wiceprezydent Mariusz Kądziołka wspomagany przez Marcina Wajdziaka dyrektora Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta, Sylwię Rogulską zastępcę dyrektora WGN oraz Iwonę Jasionowską, kierownika działu lokali mieszkalnych ZBiLK.

Zobacz pełny zapis czatu z wiceprezydentem Kądziołką.

Przytaczamy kilka charakterystycznych pytań i odpowiedzi.

Barbara: - Jeżeli będzie jedna kolejka osób oczekujących na mieszkanie, to jaką pewność ma osoba niepełnosprawna, że to mieszkanie na parterze uzyska.
Mariusz Kądziołka: - Nikt nie ma pewności, że dostanie mieszkanie. Osoba niepełnosprawna dostaje punkty z tytuły swojego zdrowia. Osoby które znajdą się na wykazie do przydziału mieszkania z największą ilością punktów dostanie mieszkanie.

Alicja: - Jakie miasto proponuje konkretne rozwiązania dla najemców lokali komunalnych, których lokal objęto docelowym zasobem mieszkaniowym, a którzy chcą wykupić mieszkanie. Zainwestowali w jego remont, a teraz nie mogą go wykupić. System zamian jest kompletnie skuteczny i nie można otrzymać żadnej pomocy od strony ZBILKu. Możliwość powieszenia ogłoszenia o chęci zamiany nie jest rozwiązaniem. Co miasto planuje zrobić dla takich mieszkańców?
Mariusz Kądziołka: - Miasto planuje wypracować system działań Gminy w zakresie skutecznych zamian i zwiększenia aktywności zamian poprzez zmobilizowanie najemców. Najemca, który posiada mieszkanie w zasobie docelowo-czynszowym będzie mógł uzyskać ofertę zamiany lokalu na lokal poza zasobem, gdzie będzie możliwość wykupu.

Jacek: - Czy jeżeli złożyłem wniosek o wykup mieszkania w roku 2009 r. to obowiązywać mnie będzie bonifikata 95 obowiązująca w trakcie składania wniosku czy nowe stawki? 2. Wysokość bonifikaty ma być zależna od czasu najmu a co jeżeli mieszkam i jestem zameldowany w lokalu od urodzenia tj. 40 lat a najemcą jestem od 7?
Mariusz Kądziołka: - Wszystkie osoby, które złożą wniosek o wykup mieszkania przed wejściem w życie nowej uchwały będą miały bonifikaty, które obowiązują dzisiaj. Bonifikaty te mogą być obniżone np. o umorzony czynsz.

Jerzy: - Dlaczego TBS odmawia sprzedaży mieszkań z patrycypacji? Wiem ze prezes podlega Panu Prezydentowi to rządzi Pani Prezes czy Pan Prezydent 2. Dlaczego istnieje moim zdaniem komunistyczny przepis, że czynsz za mieszkanie należy płacić do 10 każdego miesiąca? A ja otrzymuje emeryturę z ZUS 25-tego. Czy to nie archaiczny przepis? Rozumiem, że do końca miesiąca jak ktoś nie zapłaci, ale żeby karać mieszkańca za to, że otrzymuje dopiero emeryturę 25-tego odsetkami? /emerytura jest jedynym źródłem utrzymania/
Mariusz Kądziołka: - Terminy opłat są regulowane ustawowo. Gmina nie decyduje o sposobie wykupu mieszkań będących własnością TBS. Ale przyjrzę się bliżej tej sprawie.

Wioletta: - Obecnie, z którego roku realizowane są wnioski o lokal socjalny? Ile takich lokali przyznaje się rocznie wnioskodawcom? Czy pogarszający się stan mieszkania (odpadające części sufitu, duża wilgoć na ścianach) może przyspieszyć realizacje wniosku?
Mariusz Kądziołka: - Obecnie realizowane są wnioski złożone w latach 1995-96. Rocznie wskazuje się do 100 takich lokali. Stan techniczny ma znaczenie przy naliczaniu punktów dla osób ubiegających się o przyśpieszenie. Po zmianach uchwały weryfikacja uprawnień do przydziału mieszkania będzie następowała co roku. Oznacza to, że okres oczekiwania będzie miał wyłącznie znaczenie częściowe, tj. dodatkowe punkty do oceny przyznania lokalu. Istotny będzie całokształt sytuacji osób wnioskujących, który odzwierciedlać będzie uzyskana punktacja oceniająca takie elementy jak: sytuacja mieszkaniowa obecna, sytuacja zdrowotna i inne.

Roman: - Jeśli coś robi się tak szumnie i w opisie widnieje opis "zmiany polityki czynszowej" to od razu nasuwa się pytanie: Ile to nas będzie kosztować i dlaczego mamy za to płacić?
Mariusz Kądziołka: - Czynsze od wielu lat nie były podwyższane do wysokości realnych kosztów ponoszonych przez Miasto. Podwyższenie czynszów będzie wpływać na zwiększenie środków, które wykorzystane będą także do poprawy warunków zamieszkiwania (realizacja remontów). Wysokość czynszu będzie zależała od warunków konkretnego lokalu, jego wyposażenia, ale także od dochodów najemcy. Zadaniem Gminy jest wspieranie osób najuboższych dlatego zaplanawane jest udzielanie obniżek w zależności od dochodów. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom