Hiacynty oszałamiają kolorami i zapachem. Tak o nie zadbaj, a długo będą ozdobą ogrodu

Hiacynty to jedne z najpiękniejszych wiosennych kwiatów.
Hiacynty to jedne z najpiękniejszych wiosennych kwiatów. Katarzyna Laszczak
Hiacynty to jedne z najpiękniejszych wiosennych kwiatów cebulowych. W ogrodach rozkwitają już w kwietniu, a ich kwiaty są nie tylko okazałe i kolorowe, ale też wyróżniają się pięknym zapachem. Hiacynty nie są trudne w uprawie, choć na kilka rzeczy warto zwrócić uwagę, jeśli chcemy, by pięknie kwitły przez lata. Radzimy, jak uprawiać hiacynty i jak o nie zadbać. Sprawdź, kiedy je posadzić i czy hiacynty trzeba wykopywać co roku.

Spis treści

Hiacynt to kwiat na skalniak, rabatę i do doniczki

Hiacynty równie efektownie wyglądają na skalniaku, rabacie i w donicy. Sprawdzają się jako rośliny ogrodowe i doniczkowe. Hiacynty należą do najpopularniejszych roślin ogrodowych. Sprawia to niewątpliwie bogactwo kolorów i łatwość uprawy tych kwiatów. Posadzone grupami, po kilka tego samego koloru, tworzą efektowne, barwne kępy na rabatach i klombach. Ładnie prezentują się również w donicach i wiklinowych koszach.

Cebulki hiacyntów można także sadzić w domu w doniczkach. Warto jednak wówczas wybierać odmiany o małej intensywności zapachu. W pomieszczeniach kwitnące hiacynty pachną bowiem znacznie mocniej niż na świeżym powietrzu. Jednak od kilku sezonów hiacynty, które pojawiają się w sprzedaży zimą, z przeznaczeniem do domów, nie pachną zbyt mocno.

Uprawa hiacyntów. Gdzie posadzić te kwiaty?

Hiacynty lubią lekką, żyzną ziemię i słońce. Jednak ogrodnicy często sadzą je jednak w miejscach lekko zacienionych, gdyż wówczas dłużej kwitną. Nie sadźmy tych kwiatów w miejscach, gdzie jest ciężka lub podmokła ziemia, bo ich cebule mogą zgnić. Planując duży klomb, warto sadzić hiacynty w grupach – po kilka, kilkanaście cebul jednej odmiany. Kwiaty utworzą efektowne, kolorowe wysepki. Dobierając odmiany kwitnące równocześnie, można osiągnąć efekt wzorzystego dywanu.

Czy hiacynty są wieloletnie i ile razy w roku kwitną?

Hiacynty to wieloletnie kwiaty, które kwitną raz w roku. Jednak, żeby tak się stało, trzeba o nie nieco zadbać.

Pielęgnacja hiacyntów. O co zadbać, by pięknie kwitły?

Hiacynty nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak, żeby pięknie kwitły, warto zadbać o ich nawożenie, bo do tworzenia kwiatów, potrzebują składników odżywczych. Można je zasilać specjalnym nawozem do kwiatów cebulowych, sprawdza się też kompost. Dowiedz się więcej o tym, kiedy i jak nawozić hiacynty i inne kwiaty cebulowe.

Bardzo ważne jest to, żeby usunąć przekwitły kwiatostan (lub same kwiaty), alby roślina nie zawiązywała nasion, bo to osłabi cebulę i kwitnienie w kolejnym sezonie. Natomiast koniecznie pozostawmy liście. Nie ścinajmy ich, dopóki same nie zaschną. To dzięki nim cebula będzie dobrze odżywiona i wyda kwiat wiosną.

Kiedy sadzić hiacynty i na co zwrócić uwagę?

Cebule hiacyntów sadzi się na przełomie września i października, na głębokości ok. 10-15 cm w zależności od wielkości cebul – większe sadzimy głębiej (głębokość to wysokość cebuli pomnożona przez 3). Należy sadzić wyłącznie okazy zdrowe, twarde i niekiełkujące. Naloty pleśni, pomarszczona, sucha skórka, przebarwienia, zapach zgnilizny to sygnał, że z cebuli nie wyrośnie dorodny kwiat.

Odstęp między cebulami również powinien wynosić 15-20 cm. W przypadku bardzo drobnych cebul może być mniejszy. Przed zimą, rabatkę z hiacyntami trzeba przykryć ściółką z liści lub kory, którą wiosną usuwamy. Hiacynty rozkwitną w kwietniu lub maju następnego roku.

Czy hiacynty trzeba wykopywać?

Hiacynty można uprawiać na kilka sposobów – co roku wykopując cebulki, by odpoczęły oraz bez wyjmowania ich z ziemi. Drugi sposób jest niewątpliwie wygodniejszy, choć w kolejnych latach kwiaty będą coraz mniejsze, by w końcu zupełnie zaniknąć. Aby podtrzymywać kwitnienie, trzeba rośliny silnie nawozić (jesienią, przed kwitnieniem i w jego trakcie). Dlatego ogrodnicy bardziej polecają coroczne wykopywanie cebul i przesadzanie ich w nowe miejsce. Cebule wykopuje się z początkiem lata (kiedy liście hiacyntów zaschną) i ponownie sadzi jesienią (od połowy września do połowy października). Można też wybrać wersję kompromisową i hiacynty wykopywać co kilka lat, żeby „odpoczęły”.

Na co uważać przechowując cebule hiacyntów?

Cebule hiacyntów trzeba przechowywać w suchym i niezbyt ciepłym miejscu. Jest to jednocześnie okazja do przeglądu i wyeliminowania chorych lub uszkodzonych okazów. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na cebule z małymi okrągłymi, żółtymi plamkami pod łuską lub jasnobrązowymi punktami zlewającymi się miejscami w większe plamy.

Pierwsze najprawdopodobniej zostały zarażone szarą pleśnią, drugie zgnilizną suchą. Lepiej je wyrzucić, ponieważ wsadzając ponownie w ziemię, zainfekujemy obiema chorobami grzybowymi pozostałe hiacynty. Przed sadzeniem cebule zawsze warto zaprawić preparatem grzybobójczym.

Uwaga: hiacynty są trujące

Hiacynty mają pewne toksyczne właściwości, a bezpośredni kontakt z ich sokami może wywołać podrażnienie skóry. Dlatego do sadzenia, przeglądu cebul czy ścinania kwiatów itp. lepiej założyć rękawiczki. Nie używajmy też kwiatów hiacyntów do dekorowania potraw czy talerzy, absolutnie też nie jedzmy ich!

Hiacynty to jedne z najpiękniejszych wiosennych kwiatów.

Hiacynty oszałamiają kolorami i zapachem. Tak o nie zadbaj, ...

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom