Wrzosy kuszą kolorami
Wrzosy to wyjątkowo atrakcyjne i trwałe krzewinki. Rosną w polskich lasach, ale uprawia się je też jako rośliny ozdobne, które występują w dużej liczbie odmian. Mogą mieć różnie ubarwione liście (np. o złotawym odcieniu), ale przede wszystkim różnią się kolorami kwiatów, które mogą być białe, w odcieniach różu i fioletu, a nawet niemal bordowe.
W ostatnich latach szczególnie popularne są tak zwane wrzosy pączkowe – ich kwiaty nie rozwijają się, ale pozostają zamknięte, a przez to są wyjątkowo trwałe. Pozostają na pędach, zachowując kolory często aż do zimy. To właśnie one dominują wśród roślin, które masowo pojawiają się w sprzedaży pod koniec lata. Ciekawie prezentują się też wrzosy o pełnych kwiatach, ale i te o zwykłych, pojedynczych, są atrakcyjne (również dla pszczół). Wrzosy można uprawiać w doniczkach lub posadzić w ogrodzie. Są wieloletnie i odporne na mróz.
Polecamy też: Jałowce do ogrodu. Jakie wybrać i jak je uprawiać?
Wyjątkowo okazały wrzos? To raczej wrzosiec delikatny
Jesienią wrzosy często zajmują całe stoły czy lady w sklepach. Bywa, że wśród doniczek wyróżniają się niektóre rośliny – są wyższe, a ich pędy gęsto oblepiają większe kwiaty o kształcie kulistych dzwoneczków. Czasem jest ich tyle, że wyglądają, jakby kwiatek rósł na kwiatku. Doniczki z nimi często sąsiadują z wrzosami, ale bywają też z nimi przemieszane. Czasem mają wyraźnie oznaczoną etykietę, a czasem tylko niewielką naklejkę na doniczce, gdzie trudno dopatrzyć się nazwy. A warto zwrócić na nią uwagę, bo to nie wrzosy, ale wrzośce delikatne. Przeważnie są droższe od wrzosów, ale odróżnia je jeszcze jedna, ważna cecha.
Sprawdź: Jak suszyć hortensje? W ten sposób zachowasz kolory i kształt kwiatów
Wrzosy na lata, wrzośce na sezon
Wrzośce delikatne pochodzą z Afryki i nie są odporne na zimno. W naszym klimacie są więc sezonowe i będą zdobić ogród i balkon tylko do zimy. Wprawdzie zdarza się, że ładnie zasychają i zachowują urodę przez dłuższy czas, jednak nie liczmy na to, że wiosną zaczną rosnąć. A często mamy taką nadzieję (bywa, że zapewniają o tym też niektórzy nieuczciwi czy przypadkowi sprzedawcy).
Jeśli zatem chcemy mieć piękną, ale sezonową ozdobę, nic nie stoi na przeszkodzie, by kupić sobie wrzośce delikatne. Tym bardziej że są naprawdę atrakcyjne. Jednak jeśli chcemy posadzić rośliny w ogrodzie i mieć je na lata, wybierajmy mniej spektakularne, ale odporne na mróz wrzosy.
Uwaga: wrzośce mają sporo gatunków i są wśród nich także rośliny odporne na mróz, które nadają się do uprawy ogrodowej. Należy do nich np. wrzosiec krwisty, ale to nie on jest masowo sprzedawany we wrześniu (kwitnie bardzo wczesną wiosną).
Co zrobić, żeby wrzosy i wrzośce długo kwitły?
Wrzosy można posadzić w ogrodzie – to dla nich najlepsze miejsce, ale można je uprawiać także w doniczkach – na balkonie lub tarasie, a nawet w domu. Wrzośce delikatne uprawia się raczej w doniczkach na tarasach i balkonach. O uprawie ogrodowej wrzosów piszemy tutaj, natomiast warto też zadbać o rośliny doniczkowe, by jak najdłużej były piękne.
Jedne i drugie mają zbliżone wymagania. Przede wszystkim przesadźmy je do nieco większej doniczki, ale nie dawajmy zwykłej, kwiatowej ziemi, tylko kwaśną (można kupić ją w każdym sklepie ogrodniczym, a nawet w supermarkecie; może występować pod nazwą: ziemia dla roślin wrzosowatych, różaneczników lub roślin kwasolubnych). W doniczce powinien być odpływ, bo rośliny te nie lubią mokrego podłoża! Potem doniczki wystarczy umieścić w słonecznym miejscu, a kiedy ziemia lekko przeschnie – podlewać. Jeśli mamy wrzosy, zabezpieczmy doniczkę przed mrozem (zimą ograniczamy podlewanie), natomiast w przypadku wrzośców delikatnych nie jest to konieczne, bo i tak nie przetrwają zimy.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?