Nawóz z chleba to naturalny wspomagacz dla roślin. Dowiedz się, jak resztki pieczywa pomogą w twoim ogrodzie

Katarzyna Józefowicz
Resztki czerstwego chleba idealnie nadają się do przygotowania naturalnego nawozu do roślin
Resztki czerstwego chleba idealnie nadają się do przygotowania naturalnego nawozu do roślin 123rf.com/visfineart
Sposobów na ekologiczne nawożenie roślin jest wiele, jednak niektóre wydają się być dość zaskakujące. Jednym z nich jest propozycja wykorzystania do tego celu... namoczonego chleba. Ten naturalny nawóz wykazuje pozytywne właściwości dla naszych ogrodowych warzyw i roślin. Warto jednak wiedzieć, że nie w każdym wypadku będzie on dobrym wyborem. Sprawdź, jakie są wady i zalety stosowania nawozu z chleba.

Spis treści

Nawóz z chleba – jak go zrobić?

Sama procedura przygotowania nawozu nie jest skomplikowana. Wystarczy, że resztki czerstwego pieczywa namoczymy w wodzie i odczekamy, aż całość zacznie fermentować. Tak uzyskanym preparatem możemy skropić, podlać lub spryskać rośliny. Jeśli chcemy wzmocnić rośliny kwasolubne, to namoczony chleb wymieszajmy z podłożem wokół roślin.

Czy nawóz z chleba zawsze dobrze działa na rośliny?

Chleb jest produktem spożywczym codziennego użytku, który powstaje na bazie mąki i wody oraz dodatków takich jak: sól, zakwas czy drożdże. Tradycyjny chleb nie zawiera żadnych polepszaczy i przed pieczeniem poddawany jest procesowi fermentacji. W gotowym produkcie znajdują się przede wszystkim węglowodany, ale też białka, witaminy (m.in. E oraz z grupy B) oraz sole mineralne.

Chleb może mieć różny odczyn pH, w zależności od tego, z jakiej mąki został przygotowany. Na tym przykładzie widzimy, że chleb zawiera pewne składniki odżywcze, które przydają się roślinom, ale nie wiadomo dokładnie jakie i w jakich ilościach, dlatego nie da się ocenić, w jakim stopniu mogą zaspokoić potrzeby pokarmowe roślin. Nie wszystkie składniki chleba są też dla roślin wartościowe, bo nie skorzystają z węglowodanów czy witamin, których nadmiar może nawet zaburzać ich naturalne procesy fizjologiczne.

Jak korzystać z nawozu z chleba?

Jeśli zdecydowalibyśmy się wykorzystać go w ogrodzie, powinniśmy wcześniej sprawdzić jego odczyn przy pomocy zwykłego papierka lakmusowego. Dzięki temu dowiemy się, czy będzie odpowiedni dla gatunków, które planujemy nim zasilać.

Decydując się na korzystanie z nawozu chlebowego, musimy wziąć pod uwagę inne czynniki ryzyka, takie jak:

  • podatność chleba na gnicie i pleśnienie - może to być pożywką dla mikroorganizmów, które mogą spowodować pleśnienie owoców;
  • namnażanie się insektów i gryzoni zwabionych resztkami chleba;
  • zawarta w chlebie sól także nie wpływa korzystnie na rośliny.

Naturalne nawozy – co wybrać, aby nie zaszkodzić roślinom?

Pamiętajmy, że tak naprawdę trudno jest znaleźć w pełni naturalny, ekologiczny chleb na zakwasie. Do pieczywa często dodawane środki, mające na celu przedłużenie jego trwałości i poprawienie smaku, które z pewnością nie wpłyną korzystnie na rozwój roślin. Nawet znajdująca się w chlebie sól nie jest substancją przyjazną roślinom. Kiedy wiec weźmiemy pod uwagę wszystkie powyższe czynniki, nawóz z chleba wydaje się być jednak dość nietrafionym pomysłem.

Lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie innych, sprawdzonych nawozów naturalnych, np. biohumusu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, abyśmy sami przekonali się o wartości takiego nawozu i zastosowali go we własnym ogrodzie. Potraktujmy go jednak raczej jako swego rodzaju eksperymentu niż uznaną metodę nawożenia roślin. Postarajmy się też wybrać do tego celu chleb naturalny, bez dodatków i nie dopuśćmy, aby spleśniał na rabacie lub kompoście. Jeśli rozłożymy go wokół roślin, koniecznie przykryjmy warstwą podłoża, a na kompoście okryjmy resztkami roślin i ziemią.

Sonda: Czy wiek emerytalny powinien zostać podwyższony?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom
Dodaj ogłoszenie