Nawilżacze powietrza – funkcje tych urządzeń i gdzie się przydadzą

Joanna Turakiewicz
Nawilżacz powietrzaWybierając nawilżacz powietrza, warto zastanowić się nad jego dodatkowymi funkcjami, dzięki którym będziemy mogli oddychać zdrowszym powietrzem. Oczyszczanie i jonizacja przydadzą się szczególnie tam, gdzie mieszkają astmatycy i małe dzieci.
Nawilżacz powietrzaWybierając nawilżacz powietrza, warto zastanowić się nad jego dodatkowymi funkcjami, dzięki którym będziemy mogli oddychać zdrowszym powietrzem. Oczyszczanie i jonizacja przydadzą się szczególnie tam, gdzie mieszkają astmatycy i małe dzieci. Magdalena Kmita-Kulesza
O nabyciu nawilżacza powietrza zaczynamy myśleć, gdy przez pracujące pełną mocą grzejniki wysycha śluzówka w nosie i zaczyna drapać w gardle. Wydając pieniądze na nawilżacz powietrza warto wiedzieć, co jeszcze może on umieć.

Domowe powietrze wymaga nawilżenia dopiero wówczas, gdy poziom wilgoci spada w okolice 35% lub niżej. Optymalna wilgotność oscyluje w granicach 40–60%. Powyżej tego poziomu zaczyna się tworzyć środowisko sprzyjające rozwojowi grzybów i chorobotwórczych mikrobów. Lepiej więc nie przesadzać. By utrzymać odpowiednią wilgotność w pomieszczeniach wystarczy na ogół kilkukrotnie w ciągu dnia wietrzyć mieszkanie i przykręcać na noc kaloryfery. Jako dodatkowy nawilżacz może wystarczyć ceramiczny lub metalowy pojemnik z wodą wieszany na grzejniku. Jeśli to za mało albo z powodu trzaskających mrozów grzejemy przez okrągłą dobę, warto zainteresować się elektrycznym nawilżaczem powietrza. Zdecydowana większość urządzeń dostępnych dziś na rynku to nawilżacze ultradźwiękowe.

Przeczytaj również: Nawilżacze powietrza – charakterystyka, modele, zastosowanie 

Przydatne wyposażenie nawilżacza powietrza

Elementem, w który warto, by upatrzony model był wyposażony jest z pewnością higrometr. Dzięki temu z łatwością ocenimy, czy powietrze wymaga nawilżenia, czy nie. Czy może jest wręcz przeciwnie. Niektóre modele można zaprogramować, by włączały się i wyłączały przy określonej wilgotności powietrza. Przydaje się też płynna regulacja intensywności wyrzucania mgiełki, automatyczne wyłączanie po opróżnieniu zbiornika, czy nocna lampka. Ważniejsze jednak jest to, co nawilżacz potrafi zrobić z powietrzem, którym oddychamy.

Polecamy poradnik: O nawilżaniu powietrza w sezonie grzewczym

Pożyteczne i przydatne funkcje nawilżaczy powietrza

Niektóre z nawilżaczy mają funkcję całkiem nieadekwatną do nazwy urządzenia, a mianowicie mogą powietrze osuszać. Funkcja osuszania, polegająca na wychwytywaniu i wiązaniu cząsteczek wody z powietrza, przyda się w niektórych pomieszczeniach – nieogrzewanych pokojach, łazience, kuchni – gdzie mamy problem z nadmiarem wilgoci. Długotrwały stan podwyższonej wilgotności może powodować nie tylko powstawanie wykwitów grzybów pleśniowych, ale i poważne konsekwencje zdrowotne, przede wszystkim w postaci chorób górnych dróg oddechowych.

Warto wiedzieć: Jak zlikwidować grzyba i pleśń ze ściany

Oprócz zbędnej wilgoci, domowe powietrze często obfituje w inne pogarszające jego jakość czynniki: pyłki kurzu, zarazki. Borykają się z nimi szczególnie pomieszczenia niedostatecznie często wietrzone, o niewydolnej wentylacji oraz takie, w których na niewielkiej powierzchni przebywa zbyt wiele osób. W takiej sytuacji warto zainwestować w nawilżacz z funkcją oczyszczania powietrza, który filtruje powietrze z wszelkich zbędnych i szkodliwych „dodatków". W czystym powietrzu rzadziej boli głowa, nie męczy bezsenność i zmniejszają się problemy z koncentracją. Przydatne też wszędzie tam, gdzie mieszkają astmatycy, małe dzieci i osoby starsze o osłabionej odporności.

Jonizacja to funkcja niektórych nawilżaczy, polegająca na wytwarzaniu jonów ujemnych (anionów), które wytrącają znajdujące się w powietrzu jony dodatnie (kationy). Nadmiar tych ostatnich jest przede wszystkim problemem pomieszczeń, w których pracują komputery i inne urządzenia elektryczne. Jony dodatnie utrzymują w powietrzu szkodliwe drobnoustroje, pomagając im dostawać się do naszych płuc, a ich nadmiar powoduje choroby wynikające z niedotlenienia organizmu, a wśród nich m.in. astmę, uporczywą migrenę, czy powracające choroby zatok. W powietrzu z przewagą jonów ujemnych, drobnoustroje opadają na ziemię. Nad zakupem urządzenia z jonizatorem mogą zastanowić się szczególnie osoby borykające się z problemami zdrowotnymi.

Niektóre nawilżacze wzbogacono o funkcję aromaterapii z wykorzystaniem naturalnych olejków eterycznych. Efektem takiego zabiegu jest nie tylko przyjemny zapach ale i wykorzystanie dobroczynnych prozdrowotnych właściwości olejków, które mają zastosowanie w profilaktyce i wspomaganiu leczenia wielu chorób, pomagają się zrelaksować, czy zwalczyć problemy z koncentracją, bezsenność itp. Urządzenia do aromaterapii wyposażone muszą być w funkcję tzw. ciepłej pary. Używając olejków w modelu do tego nieprzeznaczonym można go najzwyczajniej w świecie uszkodzić.

To może cię zainteresować: Jakie zapachy wybierać dla zdrowia i dobrego samopoczucia

Pożyteczna może też się okazać, również wymagająca „ciepłej pary" funkcja inhalatora. Przyda się w domach astmatyków i osób borykających się z chorobami zatok, ale i rodzicom małych dzieci, dla których inhalacje stanowią często stosowany i bezpieczny element terapii wielu schorzeń, choćby przeziębień.

Używanie nawilżaczy ma swoich zwolenników, ale i przeciwników, argumentujących, że zdrowe, świeże i dostatecznie wilgotne powietrze w mieszkaniu uzyskamy często je wietrząc. Im również trudno odmówić słuszności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom