Narzekasz na zimę? Niektórym roślinom chłód jest potrzebny, inaczej nie zakwitną lub nie wyrosną. Zobacz, jakie rośliny potrzebują zimna

Katarzyna Laszczak
Wiele roślin kwitnie dopiero po okresie przechłodzenia. Bez zimy, wiosna nie byłaby tak kolorowa.
Wiele roślin kwitnie dopiero po okresie przechłodzenia. Bez zimy, wiosna nie byłaby tak kolorowa. Katarzyna Laszczak
Wielu ogrodników już od jesieni czeka na wiosnę, a zima zdecydowanie nie należy do ich ulubionych pór roku. Jednak jest potrzebna wielu roślinom. Bez okresu chłodu niektóre z nich nie zakwitną, albo nawet nie wyrosną. Sprawdź, które rośliny potrzebują zimy.

Spis treści

Te kwiaty potrzebują zimy, żeby zakwitnąć

Zima to pora roku, kiedy na naszej szerokości geograficznej, przyroda, a szczególnie rośliny, wydaje się zamierać. Ci, co kochają zieleń i kwiaty, z utęsknieniem czekają na wiosnę i jej rozkwit. Tymczasem okazuje się, że bez zimy, wiosna nie byłaby sobą. Bo wiele roślin, żeby zakwitnąć, potrzebuje okresu przechłodzenia. To tak zwana jarowizacja, czyli wernalizacja. Należą do nich niektóre krzewy, jak np. forsycje, ale też mnóstwo roślin cebulowych kwitnących wiosną, takich jak m.in.:

  • przebiśniegi,
  • krokusy,
  • tulipany,
  • hiacynty,
  • narcyzy i żonkile,
  • szafirki.

Właśnie dlatego trzeba je posadzić jesienią. Do roślin, które nie kwitną bez okresu chłodu, należy też cebula i czosnek – to dlatego czosnek sadzony wiosną, nie wytwarza pędów kwiatowych.
Poza roślinami cebulowymi przechłodzenia potrzebują też niektóre byliny, takie jak np. konwalie. Ale jest on konieczny także dla roślin dwuletnich, do których należą choćby popularne bratki czy malwy. Wiąże się z tym termin siewu – należy je wysiać wczesnym latem, by zdążyły do zimy podrosnąć na tyle, żeby ją przetrwać.

Chcesz, żeby kwitły? Musisz je przechłodzić

Właśnie ze względu na potrzebny okres chłodu, nie spodziewajmy się, że cebulki np. hiacyntów czy tulipanów lub krokusów, posadzone do doniczki i trzymane w domu, zakwitną. W cieple wyrosną tylko liście. Jeśli chcemy doczekać się kwiatów, musimy odpowiednio potraktować cebule. Można to zrobić nawet w warunkach domowych. Sprawdź, co zrobić, żeby krokusy, hiacynty czy tulipany zakwitły zimą w domu.

Chłód tak, mróz nie. Na to uważaj

Trzeba zwrócić uwagę na to, że rośliny potrzebują chłodu, a nie mrozu. Wprawdzie te, które pochodzą z naszego klimatu, radzą sobie z nim dobrze, ale na jedną rzecz trzeba uważać. To mróz bez śniegu. Taki potrafi zniszczyć nawet odporne rośliny. Dlatego, jeśli jest zapowiadana taka sytuacja, rabaty z kwiatami warto wyściółkować lub okryć, np. stroiszem, czyli gałązkami iglaków.

Te rośliny potrzebują chłodu, żeby wyrosnąć

Są też kwiaty, które dopiero po przechłodzeniu nasion dobrze kiełkują. To tak zwana stratyfikacja – w tym przypadku przechłodzeniu poddaje się nasiona. Można to zrobić, np. w lodówce lub po prostu posiać te rośliny jesienią. Co ciekawe należy do nich m.in. ciepłolubna lawenda oraz werbena patagońska (w ich przypadku trzeba uważać na mróz), ale też np. dziurawiec, a także niektóre krzewy i drzewa, jak berberysy, kalina koralowa, winobluszcze, mahonia, pigwowiec, głóg, cis, jodła, świerk, tuje (żywotnik olbrzymi i zachodni).

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom