Narodowy kwiat Polski i innych krajów. Poznaj roślinne symbole różnych państw i regionów. Przyda się do krzyżówki i nie tylko

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Poznaj narodowe kwiaty różnych krajów. Przejdź do kolejnych zdjęć, użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.
Poznaj narodowe kwiaty różnych krajów. Przejdź do kolejnych zdjęć, użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE. pixabay.com
Kwiaty często symbolizują różne uczucia, ale niektóre rośliny stały się także symbolami krajów. Często są związane nie tylko z ich przyrodą, ale także kulturą i historią. Zobacz, jaki jest narodowy kwiat Polski oraz innych krajów Europy i świata.

Spis treści

Narodowe kwiaty nie są oficjalnymi symbolami państw, nie wszystkie też je mają. Jednak pewne rośliny są na tyle związane z przyrodą czy historią i kulturą danego kraju, że stały się ich narodowymi kwiatami. W niektórych państwach popularne są też kwiaty poszczególnych stanów, terytoriów i prowincji – jak w USA czy Kanadzie, swoje kwiaty mają też hrabstwa Wielkiej Brytanii.

Rośliny w godłach, herbach i na flagach

Niektóre rośliny doczekały się także zupełnie oficjalnego uznania i stały się elementem godła lub herbów. Wszyscy znamy liść klonu z flagi Kanady. Jednak wiele z nich jest mocno stylizowanych i nie zawsze dopatrujemy się w nich rzeczywistej rośliny. Przykładami roślin, które stały się oficjalnym elementem symboli narodowych jest choćby chryzantema o szesnastu płatkach, która jest godłem Japonii i herbem jej cesarzy. Stylizowana czerwona róża (zwana też różą Tudorów) jest z kolei godłem Anglii. Jej pochodzenie wiąże się z ważnym i tragicznym wydarzeniem z jej historii, jakim była wojna Dwóch Róż. Była to wojna domowa między Lancasterami i Yorkami, którzy w XV wieku walczyli o angielski tron. Symbolem pierwszych (i spokrewnionych z nimi Tudorów, których przedstawiciel został królem) była czerwona róża, natomiast Yorków – biała.

Wielką karierę w heraldyce zrobiły też lilie, które z kolei wiążą się władcami Francji. Stylizowany „fleur-de-lis” był używany od średniowiecza. Jest też dobrze znany jako harcerska lilijka (co ciekawe, możliwe, że ta herbowa roślina to wcale nie lilia, lecz irys). Ważnym symbolem stał się też czerwony mak polny, który wiąże się m.in. z bitwami – dla Polaków przede wszystkim pod Monte Cassino podczas II wojny światowej, natomiast w wielu krajach Europy Zachodniej, a także USA i Kanadzie jest symbolem pól bitewnych I wojny światowej oraz Dnia Pamięci, obchodzonego tam 11 listopada.

Jakie są narodowe kwiaty różnych krajów?

Inne kwiaty mają jednak radośniejszą symbolikę, albo po prostu są typowe dla krajów, w których rosną. Pytania o „narodowy kwiat” danego kraju często pada w krzyżówkach i różnych teleturniejach. Zobaczcie, jaki jest narodowy kwiat Polski, Ukrainy, Szwajcarii, Litwy i innych krajów. Niektóre być może macie w swoich ogrodach lub domach.

Wypoczywaj w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom