Nadeszła wiosna! Czas na porządek w łazience (ZDJĘCIA)

Ewa Wieczorska, Grupa Armatura
Nadeszła wiosna! Czas na porządki... ale od czego zacząć? (ZDJĘCIA)Nadeszła wiosna! Czas na porządek w łazience (ZDJĘCIA)
Nadeszła wiosna! Czas na porządki... ale od czego zacząć? (ZDJĘCIA)Nadeszła wiosna! Czas na porządek w łazience (ZDJĘCIA) Grupa Armatura
Wraz z wiosennymi promieniami słońca pojawia się motywacja do rozpoczęcia generalnych porządków. Warto pamiętać o tym, by uporać się z kluczowym problemem - od czego zacząć?

Podłogi czy wanna? Kupić sklepowe chemikalia czy spróbować domowych metod? Każdy z nas, preferuje swój własny, sprawdzony plan działania, jednak nie każdy wie, że sprząta w odpowiedni i bezpieczny sposób, chociażby łazienkę.

Zobacz również: Sielska łazienka prosto z angielskiej prowincji 

Czy wiedzieliście, że na rynku dostępne są osobne preparaty do powierzchni emaliowanych, akrylowych, mosiężnych lub chromowanych? Niestety zbyt często, te przydatne produkty, zastępujemy uniwersalnym mleczkiem, które ostatecznie może odbarwić lub pozbawić połysku delikatne powłoki. Ostre myjki lub szorstkie gąbki, pomimo skuteczności w walce z uporczywym brudem, pozostawiają drobne uszkodzenia zewnętrznych warstw, które wpływają nie tylko na estetykę ale także funkcjonalność sprzętów. Jak więc zaplanować generalne porządki, by nie naraić się na zbędne koszty?

Śnieżna biel ceramiki

Narażona na zanieczyszczenia jest głównie umywalka - zbierają się na niej osady z mydła i pasty do zębów, lakier do paznokci, ale również kosmetyki do makijażu na stałe wpisały się w krajobraz łazienki eksploatowanej przez wielu domowników.

- Powszechnie dostępne środki chemiczne, pomimo skuteczności, mogą uszkodzić powierzchnię baterii i doprowadzić do jej przebarwienia - tłumaczy Aneta Dziedzina z Grupy Armatura. - Dopuszczalne jest użycie mleczek do czyszczenia bez granulek i drobinek, nakładanych miękką stroną gąbki. W ten sposób wyeliminujemy ryzyko porysowania powierzchni ceramiki, a w efekcie - naruszenia struktury elementu - dodaje. Przy cięższych zabrudzeniach w trudno dostępnych miejscach, takich jak zgięcia czy załamania, zastosowanie znajdzie roztwór 1 szklanki sody oczyszczonej z 3 łyżkami płynu do naczyń oraz odrobiną octu. Użycie takiej mieszanki gwarantuje skuteczne usunięcie przyschniętych zanieczyszczeń i przywrócenie połysk ceramice.

To też cię zainteresuje: Idealna łazienka dla osób niepełnosprawnych i starszych (ZDJĘCIA) 

Armatura ciężka

Innych praktyk wymaga armatura mosiężna. Reakcja tych materiałów z chemicznymi środkami do czyszczenia może skutkować przebarwieniami na powierzchni. W ich wypadku najlepiej sprawdzi się roztwór wody z octem. Jeśli zabrudzenia są trudne do wyczyszczenia lub zauważymy, że na powłoce gromadzi się kamień, z pomocą przyjdą „domowe okłady". By je przygotować, nasączamy octem miękką szmatkę i pozostawiamy na armaturze przez kilka godzin. Po zdjęciu czyścimy baterię płynem do naczyń.

Diabeł tkwi w szczegółach

Przeprowadzając generalne porządki, nie powinniśmy zapominać o miejscach niewidocznych na pierwszy rzut oka - nie zapomnijmy o rurach oraz odpływach. Zapychane przez włosy, osad z mydła czy środki higieniczne, mogą stać się powodem nieprzyjemnego zapachu w całej łazience. Jeśli zanieczyszczenia zalegają w syfonie, do ich usunięcia używamy zwykle przeznaczonych do tego środków chemicznych. Takie rozwiązanie wymaga jednak sporej ostrożności.

Drażniące skórę i układ oddechowy, mogą być szkodliwe szczególnie dla małych dzieci. Dodatkowo, żrące właściwości detergentów wpływają negatywnie na aluminiowe lub wykonane z gorszej jakości materiałów elementy instalacji. Bezpieczną alternatywą dla chemikaliów będzie mieszanka octu z sodą oczyszczoną, w proporcjach 2:1. Po wlaniu do odpływu i odczekaniu kilku minut, spłukujemy powstałą pianę gorącą wodą. Jeśli domowy sposób na zanieczyszczenie nie poskutkuje, warto sięgnąć po przepychacz lub spiralę hydrauliczną. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom