Białe meble prezentują się pięknie w każdym wnętrzu. Dowiedz się, jak o nie dbać podczas codziennych porządków

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Utrzymanie w czystości białych mebli to nie lada wyzwanie
Utrzymanie w czystości białych mebli to nie lada wyzwanie 123rf./kuprin28
Biały kolor już od kilku lat cieszy się dużą popularnością wśród osób wybierających meble do kuchni lub salonu. Kolor ten pasuje do innych elementów mieszkania i jest ponadczasowy. Niestety ma jedną, dokuczliwą wadę – widać na nim nawet niewielkie zabrudzenia. Jak czyścić białe meble, aby nawet na co dzień prezentowały się jak z salonu? Podpowiadamy, jakich użyć środków, a czego całkowicie się wystrzegać.

Spis treści

Białe meble – od czego zacząć czyszczenie?

Zanim chwycisz za szmatkę z detergentem, upewnij się, czy jest on odpowiedni do materiału, z którego wykonany jest twój mebel. Najczęściej są to: płyta MDF z okleiną, tworzywo sztuczne lub drewno. Zanim użyjesz roztworu, meble przetrzyj suchą szmatką z mikrofibry, wykonując ruch od góry do dołu. Dzięki temu unikniesz osadzania kurzu na oczyszczonych już partiach mebli.

Meble salonowe z połyskiem

Naczelną zasadą jest niestosownie do czyszczenia powierzchni lakierowanej środków zawierających aceton, amoniak lub alkohol. Mebli z połyskiem nie wolno czyścić szczotkami lub szorstkimi gąbkami, aby ich nie porysować. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest użycie ściereczki z mikrofibry. Świetnie radzą sobie z usuwaniem brudu oraz nie zostawiają smug. W przypadku mebli z połyskiem nie sprawdzą się też domowe roztwory na bazie octu lub sody oczyszczonej. Lepiej zastosować specjalne preparaty w sprayu, które skutecznie i bez ryzyka uszkodzenia powierzchni mebla usuną powstałe zanieczyszczenia.

Meble z okleiny – czego unikać przy sprzątaniu?

Meble z płyty MDF lub z okleiny nie lubią zbyt dużej ilości wody. Jeśli przecierasz je mokrą szmatką, to pamiętaj, aby była ona dobrze odciśnięta. Najlepiej jednak ograniczyć kontakt mebla z wodą, aby nie doszło do rozwarstwienia okleiny. W tym wypadku również nie polecamy domowych środków na bazie octu lub sody, które przez przypadek mogłyby uszkodzić powierzchnię mebla. Na rynku dostępne są delikatne mleczka dedykowane specjalnie do mebli okleinowych.

Kuchnia na połysk – czyli jak pozbyć się odcisków?

Białe meble kuchenne prezentują się naprawdę pięknie do czasu pierwszego gotowania. Na szczęście jest kilka patentów, które pomogą utrzymać kuchnię w czystości. Jeśli masz kuchnię matową, możesz ją czyścić sprawdzonym roztworem z octu i wody (w proporcji 1:1) lub wodą z płynem do naczyń. To z pozoru banalne rozwiązanie naprawdę skutecznie sprawdzi się w walce z tłuszczem na szafkach. Możesz także rozcieńczyć 2-3 łyżki płynu do szyb w 1 l wody.

Jeśli chodzi o meble z połyskiem, musimy uważać z domowymi sposobami. Podobnie jak w przypadku mebli salonowych, soda lub ocet może uszkodzić lakierowaną powierzchnię. Najlepiej skorzystać z preparatów przeznaczonych do czyszczenia kuchennych mebli lakierowanych. W ich składzie znajdują się substancje, które poradzą sobie z tłustym osadem bez ryzyka uszkodzenia powierzchni. Wszelkie smugi możesz za to usunąć za pomocą ściereczki nasączonej niewielką ilością płynu do szyb.

Utrzymanie białych mebli w nienagannej czystości wiąże się z regularnym ich przecieraniem. Nie wolno dopuścić, aby tłuszcz zbyt długo osiadał na meblach kuchennych. Najlepiej po każdym gotowaniu przetrzeć meble odpowiednim specyfikiem, by móc cieszyć oko ich pięknym wyglądem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom