Mszyca, biedronka i mrówka – jak natura zorganizowała im współpracę

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
BiedronkiBiedronki stanowią jedno ogniwo niekonwencjonalnego łańcucha przyrodniczego. Zjadają mszyce.
BiedronkiBiedronki stanowią jedno ogniwo niekonwencjonalnego łańcucha przyrodniczego. Zjadają mszyce. Ronberg (Pixabay.com)
Mszyca atakuje roślinę. Biedronka poluje na mszycę. Mrówka odgania biedronkę, bo stoi po stronie mszycy. Piszemy o oryginalnym powiązaniu przyrodniczym między tymi owadami.

Sezon na mszyce w pełni. Te drobne szkodniki o długości od 1 do 5 milimetrów potrafią zniszczyć prawie każdą, nawet sporą roślinę, masowo ją atakując i wysysając z niej sok. Skutkiem jest osłabienie kwiatu, byliny czy krzewu i hamowanie ich rozwoju.

Warto przeczytać:Mrówki w ogrodzie to wróg, czy przyjaciel?

Biedronka atakuje mszycę

Mszyce niszczą, ale także są niszczone. – Biedronki na nie polują i je zjadają – mówi Jarosław Mikietyński z Ogrodu Botanicznego prowadzonego przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Tak, jak rośliny bronią się przed mszycami i wytwarzają kolce oraz parzące włoski, które jednak nie są dostateczną ochroną, tak również mszyca próbuje się chronić przed biedronkami. Pozostawia na powierzchni rośliny specjalną ciecz.

 Przeczytaj:Mszyce na roślinach ogrodowych 

Mrówka po stronie mszycy

Sprzymierzeńcem mszycy jest natomiast mrówka. Nie potrafi jej obronić, ale obecność mszycy jest korzystna dla mrówki. – Mrówka odgania biedronkę, ponieważ korzysta ze słodkiej wydzieliny, pozostawionej na roślinie przez mszycę – precyzuje ogrodnik. – Ta ciecz stanowi pokarm dla mrówki.

Nie zawsze na roślinie da się zauważyć mszycę – ze względu na jej małe rozmiary, ale łatwo to sprawdzić. – Jeżeli po liściach czy łodydze chodzą mrówki, to prawdopodobnie mszyca wcześniej zaatakowała roślinę – dodaje ekspert. – Mrówki pojawiły się, bo spijają sok pozostawiony przez mszyce. Ten sok transportują także do mrowiska, żeby dać pożywienie młodym mrówkom.

Dowiedz się: Co zrobić, gdy mamy gniazdo pszczół przy domu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom