Modernizacja centralnego ogrzewania. Zastosowanie grzejników renowacyjnych

ewk
Stary grzejnik wymieniony na nowy 1:1Wymiana grzejnika ze starego na nowy z takim samym rozstawem przyłączy bocznych
Stary grzejnik wymieniony na nowy 1:1Wymiana grzejnika ze starego na nowy z takim samym rozstawem przyłączy bocznych ewk
Modernizacja instalacji centralnego ogrzewania, polegająca na wymianie grzejników, nie musi wiązać się już z wysokimi kosztami i szerokim zakresem robót towarzyszących.

Instalacja centralnego ogrzewania, jak każda inna, po pewnym czasie użytkowania, wymaga wymiany na nową lub przynajmniej modernizacji. Jeszcze do niedawna było to zawsze kojarzone z szeroko zakrojonymi pracami remontowymi i znacznymi kosztami.

Warto przeczytać: Montaż grzejników: gdzie i jak poprawnie to robić

Oczywiście nie zawsze będziemy mogli uniknąć sporych kosztów w przypadku, gdy okaże się konieczna wymiana całej instalacji – obejmująca źródło zasilania, armaturę, rury oraz grzejniki. Dotyczy to szczególnie osób, które użytkują lub decydują się na kupno starego domu.
Jednak najczęściej modernizacja dotyczy wymiany samych grzejników. Wynika to z tego, że znaczna część użytkowników to mieszkańcy budynków, które podłączone są do centralnych sieci cieplnych i nie chcą ponosić kosztów wymiany całej instalacji rurowej centralnego ogrzewania poprowadzonej w ścianach.

Wymiana starych grzejników na nowe 1:1

Często właśnie z takim określeniem można się spotkać przy opisie grzejników tzw. renowacyjnych czy modernizacyjnych. Zapis ten dotyczy pewnej charakterystycznej cechy grzejników renowacyjnych: przyłącza boczne – zasilające i powrotne – oddalone są od siebie o 50 lub 90 cm. Oznacza to, że grzejniki są dopasowane do istniejącej instalacji, w której zamontowane są stare żeberkowe grzejniki żeliwne.

Obecnie niemal wszyscy renomowani producenci mają w swojej ofercie grzejniki renowacyjne (modernizacyjne). Najczęściej wykonywane są w wersji panelowej (płytowej). Można też spotkać grzejniki do złudzenia przypominające stare poczciwe żeberka. Są to jednak grzejniki wykonane z rur stalowych lakierowanych proszkowo, standardowo na kolor śnieżnobiały RAL 9016. Na zamówienie dostępne są też kaloryfery w innych kolorach z palety oraz ocynkowane. Tego typu grzejniki są dedykowane dla osób przywiązanych do ich tradycyjnego klasycznego wyglądu.
Innym rodzajem są dekoracyjne grzejniki modernizacyjne, przeznaczone do montażu w łazienkach lub konwektorowe.

Dobór grzejnika renowacyjnego

Na wymianę grzejników decydujemy się najczęściej, gdy stare są skorodowane lub nie odpowiadają nam ze względów estetycznych. Wymiana też jest uzasadniona w przypadku, gdy zależy nam na zmniejszeniu zładu w instalacji centralnego ogrzewania. Grzejniki renowacyjne, podobnie jak inne nowoczesne grzejniki, mają dużo mniejszą niż grzejniki żeliwne, pojemność wodną i co za tym idzie charakteryzują się niewielką bezwładnością cieplną. Dzięki temu szybko reagują na sygnały związane ze zmianą zapotrzebowania na ciepło, co sprzyja ich współpracy z instalacjami wyposażonymi w automatykę.
Przy doborze grzejnika renowacyjnego należy pamiętać o parametrach instalacji. Zgodnie z normą PN-EN 442 moc grzejnika podawana jest dla parametrów 75/65/20°C (temperatura zasilania/temperatura powrotu/temperatura pomieszczenia).

Jeśli nowe grzejniki miałyby pracować przy innych parametrach do obliczenia potrzebnej mocy cieplej trzeba zastosować współczynnik korekcyjny. Jego wartości są podawane przez producentów zwykle w kartach katalogowych w formie tabeli.

Przy wymianie grzejników najlepiej od nowa przeliczyć zapotrzebowanie na moc cieplną. W większości przypadków wymiana na grzejnik tej samej mocy nie ma uzasadnienia. Jeśli w czasie użytkowania starych grzejników w domu dokonano jakiś prac termomodernizacyjnych (ocieplenie ścian zewnętrznych czy stropodach, wymiana okien itp.), może się okazać, że grzejniki renowacyjne powinny mieć znacząco mniejszą moc.

Nie zapominajmy też o tym, że wymiana grzejników powinna być połączona z wymianą zaworów i głowic termostatycznych

Dowiedz się: Zawory centralnego ogrzewania - gdzie je stosujemy i jakie pełnią zadanie 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom