Na rynku RTV i AGD coraz częściej oferuje się mniejsze, wygodniejsze dla użytkowników wersje standardowych urządzeń. Trend ten zauważalny jest w urządzeniach nazywanych mini- oraz mikrowieżami. Powoli zastępują one miejsce standardowych wież stereo, które jeszcze 10 lat temu były bardzo popularne. Już w miniwieżach w jednej obudowie połączono wzmacniacz i mikrofon. Mikrowieża to kolejny krok w kierunki miniaturyzacji sprzętu, czyli jeszcze mniejsza wersja miniwieży.
Przeczytaj również poradnik: Dźwięk jak w kinie - jak ustawić głośniki
Co jest najważniejsze w mikrowieży
Na rynku jest duży wybór mikrowież wielu marek, w różnych kształtach i kolorystyce. To jednak nie te rzeczy decydują, czy warto kupić dany sprzęt grający. Ważniejsze są inne parametry.
- Moc – jest bardzo ważna, ponieważ to od niej zależy, jak silny dźwięk będzie wydawać urządzenie. Standardowa moc głośników w mikrowieży to od 3 do 20 W. Są to wystarczające parametry dla zwykłego słuchacza.
- Twardy dysk – powinien mieć odpowiednią pojemność, czyli dostosowaną do wymagań słuchacza. Im większa pojemność dysku, tym więcej utworów wgramy do mikrowieży. Jeśli masz naprawdę duży zbiór ulubionych piosenek, to odpowiednie będzie urządzenie z dyskiem ok. 160 GB.
- Formaty dźwięku – ważne, by mikrowieża odtwarzała nie jeden, ale kilka formatów plików muzycznych: CD-R, CD-RW, MP3, WMA.
- Formaty obrazu – ich zastosowanie w urządzeniu umożliwi odtwarzanie filmów po podłączeniu mikrowieży do telewizora. Dlatego warto sprawdzić przed zakupem, czy dany model odtwarza format DVD-R, DVD-RW, DivX, Avi.
- Pomocne funkcje – najpopularniejsze to: budzik, możliwość słuchania radia poprzez tuner, zmieniarka płyt czy korektor graficzny. Jeśli np. masz trudności z porannym wstawaniem, pobudka w formie ulubionej muzyki z mikrowieży może być dla Ciebie rozwiązaniem. Nie wspominając o tym, że łatwo wyłączysz budzik za pomocą pilota.
Dobra mikrowieża powinna mieć co najmniej kilka możliwości podłączenia urządzeń zewnętrznych. Warto zadbać o to, by wybrany model miał przynajmniej kilka z poniższych interfejsów:
- USB – jeden z najpopularniejszych interfejsów, pozwala odtwarzać pliki z przenośnych urządzeń USB, głównie pendrive'ów.
- HDMI – pozwala połączyć ze sobą dwa urządzenia obsługujące ten interfejs i przesłać między nimi sygnał audio. W ten sposób do mikrowieży można podłączyć np. DVD, Blu-ray czy komputer.
- Wejście na kartę mikrofonową – funkcję tę docenią osoby, które często korzystają z mikrofonu np. podczas domowego karaoke.
- Bluetooth – miniwieża wyposażona w ten interfejs umożliwia bezprzewodowe odtwarzanie muzyki z urządzeń zewnętrznych również go obsługujących np. smartfonów.
- Wejście na kartę pamięci SD – pozwala w prosty sposób podłączyć do urządzenia zewnętrzną pamięć, co jest istotne, gdy np. zamierzamy odtworzyć bardzo dużą liczbę plików muzycznych.
- Stacja bazowa plików MP3 i MP4 – dzięki niej podłączysz do urządzenia odtwarzacz, z którego korzystasz na co dzień w drodze do pracy czy szkoły.
- Stacja dokująca – to coraz popularniejszy interfejs, który pozwala bezpośrednio podłączyć do miniwieży urządzenia marki Apple oraz obsługujące system Android.
Tradycja i nowoczesność, czyli mikrowieża ze stacją dokującą
Wieże ze stacjami dokującymi są urządzeniami prostymi o nowoczesnej konstrukcji. Dzisiaj prawie każdy producent wież ma w swojej ofercie taki sprzęt grający.
Miłośnicy produktów firmy Apple mogą wygodnie słuchać ulubionej muzyki z iPhone'a, iPod'a czy iPad'a. Wystarczy, że podłączą urządzenie do mikrowieży za pomocą stacji dokującej. Mikrowieże mają również stacje dokujące obsługujące urządzenia Android.
Jakie są ceny mikrowież
Mikrowieżę można kupić już za niewiele ponad 100 zł. Ceny najpopularniejszych modeli mieszczą się w przedziale 500–700 zł. Oczywiście dostępne są też urządzenia dla melomanów, za które trzeba zapłacić nawet kilka tysięcy złotych.