Elektroniczna niania do pokoju niemowlaka – czym kierować się przy wyborze takiego sprzętu

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Elektroniczna nianiaRodzice dzięki temu urządzeniu słyszą, co się dzieje tam, gdzie przebywa maluch.
Elektroniczna nianiaRodzice dzięki temu urządzeniu słyszą, co się dzieje tam, gdzie przebywa maluch. Miniland
Wprawdzie nie przytuli brzdąca i go nie przewinie, ale przypilnuje malucha. Mowa o elektronicznej niani. Piszemy, czym charakteryzuje się takie urządzenie do pokoju dziecka.

Elektroniczna niania to urządzenie składające się z nadajnika (jest w pokoju dziecka) i odbiornika, umieszczonego w pokoju rodziców. Taka niania działa podobnie, jak krótkofalówka. Rodzice słyszą, co się dzieje tam, gdzie przebywa maluch.

Dźwięki są przekazywane za pomocą mikrofonu umieszczonego w nadajniku do odbiornika. Zasilanie urządzenia jest akumulatorowe, na baterię, sieciowe albo stanowi kombinację tych wymienionych. Nawet starsze dziecko nie zorientuje się, co to za urządzenie. Nadajniki bowiem przypominają czasem figurki do postawienia albo zabawki do zawieszenia.

Tak wygląda niania w zestawie

W nowoczesnych elektronicznych sprzętach w zestawie znajduje się nadajnik (urządzenie w pokoju dziecka), z którego dźwięki przekazywane są nie do standardowego odbiornika np. stojącego w pokoju dorosłych, tylko na telefon komórkowy rodzica. To dzięki specjalnej aplikacji, którą można zafundować sobie na telefonie. Gdy słychać odgłosy (krzyki, płacz albo po prostu głos dziecka), elektroniczna niania automatycznie „wybiera" numer telefonu i rodzic dostaje sygnał dźwiękowy albo włącza się wibracja w jego telefonie.

Poczytaj też: Urządzenie do usypiania dziecka 

Elektroniczne nianie starszego typu to urządzenia analogowe. Zazwyczaj posiadają antenkę. Mają też przeważnie około 150 metrów zasięgu w warunkach użytku domowego, np. z pokoju do pokoju, albo z piętra na parter. Istnieją jednak elektroniczne nianie, które mają nawet ponad 4 tysiące metrów zasięgu. Można z nich śmiało korzystać np., gdy brzdąc śpi, a mama wybiera się na szybkie małe zakupy lub gdy jest w ogródku. Większość modeli ma w wyposażeniu regulator głośności i alarm, który włącza się, gdy urządzenie straci zasięg albo zaraz się wyładuje.

Inteligentna z niej opiekunka

Praktyczne są urządzenia posiadające przynajmniej kilka (a najlepiej – kilkanaście) kanałów. Chodzi o jakość odbioru. Jeśli elektroniczna opiekunka ma automatyczny wybór kanałów, w razie wystąpienia zakłóceń, samoczynnie przestawi się na ten prawidłowy.

Inteligentne elektroniczne nianie są wyposażone w stan czuwania (stand-by),który włącza się, gdy ze stacji w pokoju dziecka np. przez 15 minut nie dobiegają żadne głosy czy szmery. Urządzenie zaczyna działać, gdy wychwyci jakiekolwiek odgłosy. Funkcja czuwania jest ekonomiczna, bo przy tym trybie urządzenie pobiera mniej prądu.

Dodatkowe funkcje elektronicznej niani

Przyda się też funkcja „Kamera". Niania nagrywa i odtwarza obrazy z kamery w pokoju dziecka. Istnieje możliwość dokupienia kilku kamer do jednego nadajnika i odbiornika. Warto je wtedy zamontować (choćby na ścianie) w kuchni, salonie i sypialni rodziców. Dzięki temu rozwiązaniu, można nie tylko podsłuchiwać, co się dzieje w pokoju malucha, ale też podglądać jego otoczenie. W wybranych modelach urządzenia obraz można przerzucić z małego wyświetlacza niani na ekran telewizora. Niektórzy producenci oferują kamerę z trybem nagrywania w ciemności, co pozwala kontrolować malucha również nocą.

Warto wiedzieć: Bezpieczeństwo dziecka w domu 

W niektórych zestawach elektronicznej niani jest funkcja „Monitor oddechu". Urządzenie stacjonarne wyposażone w czujniki wkłada się pod materac lub poduszkę niemowlęcia. Jeżeli jest to monitorek przenośny, przypina się go do śpioszków czy koszulki dziecka. Czujniki wychwytują, jak dziecko oddycha (liczba oddechów na minutę) i czy oddycha spokojnie. Gdy np. liczba oddechów jest nie wyższa niż 10, włącza się alarm, który od razu w swoim pokoju słyszą rodzice.

W domu piętrowym, gdy np. mama jest akurat na parterze, a pokój dziecka znajduje się u góry, przyda się funkcja „Głos mamy".To znaczy: gdy maluch się obudzi i zanim mama zjawi się w pokoju smyka, usłyszy jej głos płynący z urządzenia. Zamiast głosu mamy, może być też uspokajająca melodyjka. Przydatna jest funkcja chwilowego wyciszenia. Pozwala na całkowite wyciszenie odbieranych dźwięków, np. na 2 minuty, z możliwością wcześniejszego ponownego uaktywnienia.

Inne dodatkowe funkcje elektronicznej niani to termometr pokojowy na wyświetlaczu, higrometr (mierzy wilgotność powietrza), lampka nocna na nadajniku albo budzik na odbiorniku. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom