Mikroorganizmy atakują. Jak skutecznie ich uniknąć

Ewa Wieczorska, Bolix
Mikroorganizmy atakują. Sprawdź, jak skutecznie ich uniknąćMikroorganizmy atakują. Jak skutecznie ich uniknąć
Mikroorganizmy atakują. Sprawdź, jak skutecznie ich uniknąćMikroorganizmy atakują. Jak skutecznie ich uniknąć Bolix
Mikroorganizmy to bardzo powszechne zagrożenie dla estetyki i trwałości elewacji naszych domów. Są bardzo małe, ale potrafią wyrządzić spore szkody... Czy można skutecznie walczyć z mikroorganizmami na elewacji?

Skąd biorą się mikroorganizmy na naszych elewacjach? Jest to proces jak najbardziej naturalny i niestety nieunikniony. Wystarczy odpowiednia temperatura i wilgotność, by zaistniały warunki do ich zagnieżdżenia się w murach naszego domu. Wśród nieproszonych gości prym wiodą glony i grzyby, które upodobały sobie północne i zachodnie ściany budynków.

Zobacz również: Usuwanie grzyba i pleśni ze ścian. Poradnik 

Mikroorganizmy korzystają z przychylności niskiego nasłonecznienia w takich miejscach, a to sprzyja powstaniu wilgoci. Brak odpowiedniego naświetlenia to niejednokrotnie także efekt występowania w najbliższym sąsiedztwie wysokich obiektów, które rzucają cień na potencjalne zagrożone powierzchnie. Wreszcie, na powstanie środowiska, które sprzyja rozwojowi glonów i grzybów wpływa po prostu obecność wody – w postaci opadów atmosferycznych ale i akwenów wodnych, które znajdują się w okolicy.

Warunki sprzyjające namnażaniu mikroorganizmów na elewacji domu

Ludzie w dużej mierze przyczyniają się do powstania mikroorganizmów. Sporo zależy bowiem od tego, jak mieszkańcy sami zabezpieczą swój dom przed atakiem mikroorganizmów. Właściwości izolacyjne ściany czy jej ograniczona podatność na wchłanianie wody to parametry, które decydują o zabezpieczeniu obiektu przed skutkami nadmiernej wilgotności. Na atak glonów i grzybów najbardziej narażone są powierzchnie, które pokryte są tynkami z żywic syntetycznych pozbawionych biocydów – związków syntetycznych przeznaczonych do zwalczania organizmów szkodliwych.

– W pobliżu dużych skupisk leśnych czy zbiorników wodnych wskazane jest stosowanie tynków zawierających alkaliczne substancje wiążące, które zapewniają im naturalną odporność na mikroorganizmy. Warto też zwracać większą uwagę na faktyczne znaczenie pozornie błahych cech preparatów pokrywających elewację, jak chropowatość czy nawet kolor tworzonej przez nie struktury. Do listy obowiązkowych działań dodać należy jeszcze dbałość o stan rynien i wszelkiego rodzaju obróbek blacharskich, wpływających na obieg wody wokół budynku – mówi ekspert z firmy Bolix.

To też cię zainteresujePleśnie i grzyby w domach – zagrożenia i przyczyny pojawienia się 

Jak pozbyć się glonów o grzybów z elewacji domu?

Bardzo ważne jest też bieżące reagowanie na wszelkie przejawy wystąpienia skażenia na ścianie. W pierwszej kolejności można spróbować zmyć powstały nalot, np. za pomocą myjki ciśnieniowej. Jeżeli działanie ciepłej wody pod wysokim ciśnieniem nie przynosi oczekiwanych rezultatów, warto spróbować szczotkowania. Dla uzyskania pełnego oczekiwanego efektu na oczyszczoną powierzchnię nanosi się jeszcze specjalne środki, które odkażają i są biobójcze.

Kolejne etapy to gruntowanie i malowanie, a także dodatkowe wzmocnienie odnawianego podłoża poprzez pokrycie go preparatami, których zadaniem jest impregnacja. Dobrze zabezpieczona elewacja stanowi atrakcyjną wizytówkę domu. Wolna od wpływu grzybów lub innych organizmów, chroni jednocześnie mieszkańców przed kontaktem z substancjami, które mogą być szkodliwe dla ich zdrowia. Zawsze więc warto efekty jak i pierwotne przyczyny zjawisk, które są przez nas niepożądane. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom