Mięta wodna odstraszy komary i wspomoże trawienie. Posadź ją nad wodą i ciesz się aromatycznym ziołem. Uprawa mięty wodnej i jej właściwości

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Mięta wodna najchętniej rośnie w pobliżu zbiorków i cieków wodnych. W ogrodzie można ją sadzić w oczkach wodnych i na wszelkich podmokłych terenach.licencja
Mięta wodna najchętniej rośnie w pobliżu zbiorków i cieków wodnych. W ogrodzie można ją sadzić w oczkach wodnych i na wszelkich podmokłych terenach.licencja Joël van der Loo/wikimedia.commons CC BY-SA 4.0
Mięta wodna (mięta nadwodna) jest jednym z podstawowych gatunków mięty. Ma mocny zapach i właściwości lecznicze, odstrasza też muchy i komary. Można ją uprawiać w ogrodzie, szczególnie jeśli mamy oczko wodne, staw lub podmokłą ziemię. Sprawdź, jak uprawiać miętę wodną i jakie ma właściwości.

Spis treści

Mięta wodna – właściwości rośliny

Mięta wodna, znana też jako mięta nadwodna (Mentha aquatica), podobnie jak inne gatunki tej rośliny, jest ziołem i ma właściwości korzystne dla zdrowia. Ma działanie m.in. działanie przeciwbólowe, antyseptyczne i przeciwskurczowe, pomaga w problemach trawiennych (działa żółciopędnie). Pomaga też przy bólu gardła, a także znakomicie odświeża oddech.

Sprawdź: Na jakie dolegliwości stosować miętę? Poznaj właściwości tego zioła

Czy mięta wodna jest jadalna?

Mięta wodna jest jak najbardziej jadalną rośliną. Można z niej parzyć napary, ale także dodawać do różnych potraw (szczególnie tłustych), ale także lodów, sorbetów i deserów. Pasuje też do ziemniaków, serów i różnych warzyw.

Jak wygląda mięta wodna?

Mięta wodna jest rośliną średniej wielkości – dorasta do 50-80 cm wysokości, ale ponieważ jej pędy często pokładają się (albo są zanurzone w wodzie), nie widać ich w pełnej okazałości. Liście mięty nadwodnej są owalne i mają ząbkowane brzegi; pokrywają je delikatne włoski. Charakterystyczne jest to, że kwiaty mięty wodnej są zebrane w kuliste kwiatostany. Pojedyncze kwiaty mają kolor różowy lub jasnofioletowy.

Jak pachnie mięta wodna?

Mięta nadwodna ma intensywny zapach. Poza aromatem mięty (mentolu) można też wyczuć wyraźną nutę cytryny lub limonki, a niektórzy wspominają też o aromacie bergamotki (znanej choćby z herbaty earl grey). Choć zawartość olejków i substancji decydujących o zapachu może być różna w zależności od rośliny i warunków, w jakich rośnie, zaczynajmy jej używać z umiarem, bo zapach może okazać się zbyt mocny dla nas. Jest on zresztą wykorzystywany również w przemyśle perfumeryjnym.

Zastosowania mięty wodnej. Zapach zrelaksuje i odstraszy muchy, komary i myszy

Zapachu tej rośliny nie lubią muchy i komary. Dawniej miętę wodną wykorzystywano też do odstraszania… myszy, które również nie znoszą jej aromatu. A ponieważ na ludzi działa on relaksująco, gałązki mięty można wykorzystać do poduszek zapachowych.

Mięta wodna – uprawa i wymagania

Mięta nadwodna rośnie dziko w Polsce (szczególnie na niżu, ale można ją też spotkać w górach). Ta roślina jest łatwa w uprawie, ale pod jednym warunkiem – musimy jej zapewnić podmokłą ziemię. Na przesychającej nie urośnie, albo szybko zginie. Mięta wodna świetnie nadaje się też do obsadzania oczek wodnych, stawów, brzegów rzek, strumieni i innych cieków wodnych. Może rosnąć do głębokości 15 cm.
Mokre podłoże jest praktycznie głównym warunkiem powodzenia w uprawie. Warto jej też zapewnić lekko ocienione miejsce, choć jeśli będzie miała pod dostatkiem wody, to urośnie też w słońcu.

Czy mięta wodna jest wieloletnia?

Ta roślina jest wieloletnia i w pełni odporna na mróz. Warto wiedzieć, że wyjątkowo wcześnie zaczyna rosnąć. Jeśli tylko nie ma mrozu, jej zielone pędy można spotkać nawet pod koniec zimy. W oczkach wodnych nie przeszkadza jej lód.

Jak rozmnażać i sadzić miętę wodną

Miętę wodną można sadzić w płytszych strefach oczek wodnych. Sadzonki tej rośliny można kupić, można ją też rozmnożyć z nasion lub kłączy. Nasiona wysiewa się wiosną do zimnego inspektu. Kiedy rośliny mają po dwa liście właściwe, trzeba je przepikować (przesadzić do pojedynczych doniczek). Gdy podrosną, sadzimy je na miejsce stałe. Wyjątkowo łatwe jest rozmnażanie mięty wodnej przez podział kłączy – wystarczy kawałek z korzeniami, by roślina się przyjęła.

Polecjaka Google News - RegioDom

Przechowywanie w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom