Mieszkanie lepiej wynająć niż być niewolnikiem banku

redakcja.regiodom, Tomasz Gdula
Nowe bloki mieszkalneMieszkanie lepiej wynająć niż być niewolnikiem banku
Nowe bloki mieszkalneMieszkanie lepiej wynająć niż być niewolnikiem banku Tomasz Gdula
Rząd chce rozkręcić budowę mieszkań pod wynajem. Dla wielu rodzin to szansa na lokum bez konieczności zaciągania długoletniego kredytu.

Lidia Niemiec wynajmuje mieszkanie na opolskim osiedlu Armii Krajowej, ale umowa kończy się jej w marcu 2012 roku. Potem będzie musiała szukać nowego lokum.

– Alternatywą jest zawieszenie sobie na szyi 30-letniej pętli kredytowej i kupno mieszkania na własność – mówi pani Lidia. – Tymczasem ja chcę tylko mieć przytulny kąt i pewność, że nikt mnie z niego nie wyrzuci. Akt własności nie jest mi w ogóle potrzebny do szczęścia.

Wynajem mieszkania w kamienicy czynszowej

Dlatego szuka mieszkania na wynajem w kamienicy czynszowej. Jest ich trochę w Opolu, ale o wolne M trudno, bo w takich lokalach rodziny mieszkają z pokolenia na pokolenie. Podobnie jest w innych miastach Polski.

– Wielu pyta o możliwość zamieszkania w naszym domu, chcą mieć dach nad głową bez konieczności spłacania kredytu - przyznaje Eleonora Wiesiołek, właścicielka kamienicy czynszowej przy ul. Chrobrego w Kędzierzynie-Koźlu. Zarządza nią od kilku lat, a lokatorzy, chociaż pierwotnie nastawieni nieufnie, teraz chwalą sobie, że jest kamienicznik.
– Opłaty trochę wzrosły, ale są do udźwignięcia nawet dla nas, w większości emerytów - mówi Irena Leś, jedna z lokatorek. - W zamian mamy spokój i bieżące remonty, nasz dom wygląda coraz lepiej.

Z myślą o ludziach, którzy chcieliby zamieszkać w kamienicy czynszowej i uniknąć zadłużania się na kupno własnego lokum, rząd chce zachęcić deweloperów do budowy mieszkań pod wynajem. Już w czerwcu pod obrady Rady Ministrów został skierowany projekt ustawy o zmianie przepisów dotyczących ochrony praw lokatorów. Chodzi o to, że obecnie prawo do tzw. najmu okazjonalnego mają tylko osoby prywatne. Jeśli spełnią określone warunki (m.in. zawrą z najemcą oficjalną umowę, ujawnią swoje dochody z tego tytułu i opłacą podatek), mogą liczyć na pomoc państwa w szybkiej eksmisji lokatora, który przestał płacić czynsz.

Zabezpieczenie dla deweloperów ma być zachętą do budowy mieszkań pod wynajem

– Nowa ustawa zawiera takie same przepisy w odniesieniu do firm. A to z punktu widzenia deweloperów kluczowy przepis, bez którego żaden z nich nie odważy się zainwestować w budowę apartamentów pod wynajem. Tu musi być łatwa droga do eksmisji naciągaczy i takie możliwości dają proponowane przepisy – dowiedzieliśmy się w biurze prasowym Ministerstwa Infrastruktury.

Na razie rząd nie podjął decyzji o skierowaniu projektu do Sejmu i nie stanie się to wcześniej niż na przełomie roku. Na etapie uzgodnień są także dwie inne ustawy, których uchwalenie jest niezbędne, by w Polsce na szerszą skalę ruszyła budowa nowoczesnych mieszkań na wynajem. Czy – jeśli takie przepisy wejdą w życie – przedsiębiorcy budowlani byliby zainteresowani inwestowaniem w apartamenty czynszowe? Na razie tego jednoznacznie nie deklarują.

– Możliwe, chociaż trudno oceniać przepisy, których się nie zna - mówią. Ale są też tacy, którzy z góry studzą nadzieje, że na Opolszczyźnie niebawem zaczną powstawać nowoczesne budynki, w których będzie można zamieszkać jedynie w zamian za kaucję i czynsz.

– Koszt wybudowania mieszkania w Warszawie i u nas jest podobny, ale stawka, jakiej można oczekiwać za wynajem w stolicy, wielokrotnie przewyższa tę obowiązującą na naszym terenie – tłumaczy Jerzy Murawski, deweloper z Kędzierzyna-Koźla. – Z tego powodu osobiście nigdy nie zdecydowałbym się na taką inwestycję. W naszych realiach opłacalna jest jedynie budowa mieszkań na sprzedaż.

– Mam nadzieję, że znajdą się firmy, które jednak zainwestują w mieszkania pod wynajem. Skoro opłacało się to TBS-owi, może okaże się też atrakcyjne dla komercyjnych deweloperów – Lidia Niemiec nie traci nadziei. – Nie chcę całe życie tyrać na spłatę kredytu i stawiać się w roli niewolnicy banku. O uchwalenie przepisów ułatwiających budowę mieszkań pod wynajem najbardziej zabiega Polski Związek Firm Deweloperskich, wietrzący w tym segmencie rynku źródło sporych dochodów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom