godnie z nowelizacją, program „Mieszkanie dla Młodych" (MdM) ma teraz wspierać młodych Polaków w kupnie pierwszego mieszkania (domu) nie tylko z rynku pierwotnego, od deweloperów, ale i wtórnego – na kredyt, oferując dopłatę do wkładu własnego.
Zobacz też: Coraz więcej kredytów hipotecznych udzielanych w ramach Mieszkania dla Młodych
Ponadto lepsze warunki wsparcia ze środków publicznych dotyczą rodzin wielodzietnych, a zmiany w prawie mają też pomóc osobom, które obecnie nie mogą skorzystać z pomocy dlatego, że nie mają zdolności kredytowej.
Obowiązujące od 1 września przepisy przewidują m. in. zwiększenie z 50 do 65 m kw. powierzchni mieszkaniowej, od której jest liczona dopłata do wkładu własnego dla rodzin wychowujących co najmniej trójkę dzieci (zwiększa to wysokość dofinansowania o 30 proc.). Ponadto, w myśl nowelizacji, osoby i rodziny z dwójką dzieci mogą otrzymać wyższe dofinansowanie wkładu własnego - 20 proc. zamiast 15 proc. Natomiast w przypadku trójki dzieci i więcej – dopłata wzrosła z 15 do 30 proc. Dla rodzin z trojgiem dzieci, w połączeniu ze zwiększeniem podstawy wymiaru wsparcia, oznacza to wzrost wysokości dofinansowania wkładu własnego o 160 proc.
Dodatkowo nowelizacja przewiduje rezygnację z warunku „pierwszego mieszkania" i limitu wieku w przypadku rodzin i osób wychowujących co najmniej troje dzieci w dniu składania wniosku o dofinansowanie wkładu własnego. Oznacza to, że z programu mogą teraz skorzystać osoby i rodziny z trójką dzieci (lub większą ich liczbą), które wprawdzie mają mieszkanie, ale chcą kupić większy lokal, i w ten sposób poprawić swoje warunki bytowe. Takich rodziców i osób nie będzie dotyczy już limit wieku, zgodnie z którym przynajmniej jeden z kupujących nie może mieć ukończonych 35 lat.
Nowelizacja zwiększa też udział w programie osób bez zdolności kredytowej. Do 31 sierpnia br., jeśli nabywca – mimo dofinansowania wkładu własnego – nie miał zdolności kredytowej, to do umowy kredytu razem z nim mogła przystąpić najbliższa rodzina, np. rodzice, rodzeństwo, ojczym, macocha lub teściowie. Od teraz kredytobiorców mogą wesprzeć dowolne osoby.
Zobacz też: Kłopoty ze spłatą kredytu hipotecznego: jak sobie z nimi poradzić
Nowelizacja umożliwia ponadto dofinansowanie wkładu własnego do nabycia mieszkania, które powstało w wyniku przebudowy lub adaptacji, a nie tylko budowy. Rozwiązanie to umożliwi objęcie programem przebudowanych lub zaadaptowanych budynków niemieszkalnych, strychów i starych kamienic.
Nowe regulacje przewidują także zwiększenie udziału w programie osób, które chcą skorzystać z pośrednictwa spółdzielni mieszkaniowych w nabyciu mieszkania. Od 1 września z możliwości dofinansowania wkładu własnego mogą skorzystać członkowie spółdzielni mieszkaniowej, którzy podpiszą z nią umowę na budowę mieszkania, i na tej podstawie wniosą wkład budowlany do spółdzielni w celu uzyskania prawa własności mieszkania.
Obowiązujące do końca sierpnia br. przepisy umożliwiały uzyskanie wsparcia finansowego wyłącznie nabywcom, którzy kupowali od spółdzielni mieszkania powstające na zasadach deweloperskich oraz mieszkania budowane na rzecz członków spółdzielni, których budowa została już zakończona i rozliczona.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?