Pierwszą ciekawostką jest to, że w ramach Mieszkania dla Młodych (MdM) łatwiej będzie można uzyskać dopłatę na nieruchomości położone w okolicach dużych miast. W ramach Rodziny na Swoim było to zwykle niemal niemożliwe. Zaraz za granicą np. Warszawy czy Krakowa obowiązywały bowiem znacznie niższe limity cen, takie jak na całym pozostałym terenie danego województwa. Tymczasem ceny mieszkań w pobliżu dużych miast są znacznie wyższe niż w rejonach od nich oddalonych.
Aby rozwiązać ten problem w MdM w gminach sąsiadujących z dużymi miastami limity cen będą średnią pomiędzy limitem dla danego miasta i dla pozostałej części województwa. Jednak nie będą one mogły przekroczyć 120 proc. wartości obowiązujących w oddalonych rejonach województwa.
W związku z tym pod Warszawą będzie można otrzymać dopłatę do mieszkania, którego metr kwadratowy nie będzie kosztował więcej niż 4404,84 złotych. Tymczasem w innych częściach Mazowsza maksymalna cena wyniesie 3670,70 zł/mkw. Na terenie stolicy limit jest najwyższy i wyniesie 5864,65 złotych. Tymczasem obecnie cena transakcyjna metra kwadratowego dla Warszawy to 7166 zł, czyli o ponad 20 proc. więcej od limitu. To znaczy, że dostępność programu MdM będzie raczej mniejsza niż większa.
Nie będzie dopłat na budowę domu w systemie gospodarczym
Mieszkanie dla Młodych różni się od Rodziny na Swoim również tym, że brakuje w nim możliwości uzyskania dopłaty na budowę domu systemem gospodarczym. Dom można jedynie kupić od osoby, która wybudowała go w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Jeśli jednak chcemy zbudować dom, to możemy liczyć na inną pomoc od państwa. Będzie ona w formie zwrotu części podatku VAT za materiały budowlane. W przypadku VAT wynoszącego 23 proc. kwota zwrotu wyniesie 65,22 proc. kwoty podatku VAT wynikającej z posiadanych faktur. Nie może to być jednak więcej niż 12,195 proc. kwoty stanowiącej iloczyn 70 metrów kwadratowych i wskaźnika ceny jednego metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego.
Jak będzie wypłacana dopłata do mieszkania w ramach MdM
Inna będzie też forma wypłaty dopłat. W Mieszkaniu dla Młodych będzie to jednorazowa wypłata (10 lub 15 proc.) plus ewentualne dodatkowe 5 proc., gdy urodzi się trzecie (lub kolejne) dziecko.