Mieszkania wybudowane po 2000 r. cieszą się coraz większą popularnością

Ewa Wieczorska, Metrohouse
"Nowe" mieszkania z rynku wtórnego. Skusisz się?Mieszkania wybudowane po 2000 r. cieszą się coraz większą popularnością
"Nowe" mieszkania z rynku wtórnego. Skusisz się?Mieszkania wybudowane po 2000 r. cieszą się coraz większą popularnością mk
Co trzecie zakupione na rynku wtórnym mieszkanie, zostało wybudowane po 2000 roku. Najmniejszy odsetek "nowych mieszkań" dotyczy województwa łódzkiego. Gdzie takie mieszkanie kupuje się najczęściej?

Analiza przeprowadzona za pośrednictwem doradców agencji Metrohouse wskazuje, iż w ciągu ostatnich 12 miesięcy chętniej kupuje się mieszkania wybudowane po 2000 roku. W zestawieniu na pierwszym miejscu usytuowała się Warszawa - w stolicy co trzecia zawarta transakcja dotyczy lokali w budynkach, które zbudowane zostały kilkanaście lat temu. Podaż takich mieszkań przekracza w Warszawie nawet 40 proc. ogólnej oferty.

Zobacz również: Aktualna sytuacja na rynku nieruchomości w największych miastach

Zainteresowanie mieszkaniami z segmentu post deweloperskiego widoczne jest również w Poznaniu - 31 proc., natomiast w Gdańsku i Krakowie popyt na "nowe" mieszkania z rynku wtórnego jest niższy i wynosi odpowiednio 22 proc. i 24 proc. Podobnie jest we Wrocławiu, gdzie do takich lokali przekonało się jedynie 18 proc. nabywców. Najniżej usytuowała się Łódź, gdzie tylko 7 proc. mieszkańców zadeklarowało kupno mieszkania z rynku wtórnego po 2000 roku.

Odstraszające ceny to podstawa

W Łodzi zainteresowanie "nowymi" mieszkaniami z rynku wtórnego słabnie z powody dysproporcji pomiędzy cenami mieszkań w budynkach, które oddano do użytku po 2000 roku, a starszym budownictwem. Z badań Metrohouse wynika, iż najnowsze lokale z rynku wtórnego w Łodzi są droższe o 30 proc. w stosunku do pozostałych segmentów lokali. Jest to jedna z największych dysproporcji w kraju.

To też cię zainteresuje: GUS: lepsze oceny koniunktury w budownictwie 

W Poznaniu najnowsze mieszkania są droższe od pozostałych o 20,1 proc., a we Wrocławiu o 10,3 proc. W Gdańsku i Warszawie ceny takich lokali są droższe odpowiednie o 8,9 proc. i 7,2 proc. Jedynie w Krakowie, ceny mieszkań w starszym budownictwie współgrały z oczekiwanymi kwotami za lokale oddane do użytku po 2000 roku.

Wszystko ma swoje wady, zalety...

Dla klientów mieszkania, które oddawane są do użytku prosto od deweloperów są nowocześniejsze, posiadają lepiej zorganizowany rozkład mieszkań, interesujące aranżacje wnętrz, estetykę osiedla oraz niekiedy możliwość zwiększenia adaptacji powierzchni lokalu. Takie miejsca są również postrzegane jako te bardziej bezpieczne - ogrodzone osiedla, ochrona fizyczna - to wszystko stanowi plusy zakupu nowego mieszkania.

Zaletą mieszkań "nowych" z rynku wtórnego jest fakt, iż kiedy trafiają one do sprzedaży, ich stan wskazuje na możliwość natychmiastowego wprowadzenia się do lokalu, bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat. 44 proc. ofert mieszkań wybudowanych po 2000 roku to lokale nie wymagające żadnych inwestycji. I jak, opłaca się? 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom