Mieszkania na wynajem po polsku. Szykują się zmiany na rynku

Katarzyna Piojda
Budownictwo społeczneZ najnowszych danych GUS wynika, że mieszkań społecznych czynszowych w całym kraju w zeszłym roku oddano do użytku 1718, a dla porównania, w 2013 roku było to 1308 mieszkań. Na zdjęciu: najnowszy blok TBS w Bydgoszczy, przy ul. Bora-Komorowskiego 22.
Budownictwo społeczneZ najnowszych danych GUS wynika, że mieszkań społecznych czynszowych w całym kraju w zeszłym roku oddano do użytku 1718, a dla porównania, w 2013 roku było to 1308 mieszkań. Na zdjęciu: najnowszy blok TBS w Bydgoszczy, przy ul. Bora-Komorowskiego 22. BTBS Bydgoszcz
W naszym kraju mieszkalnictwo tzw. społeczne jest niezbyt rozbudowane. Jedynie dwa mieszkania na dziesięć to te wynajmowane. To ma się jednak wkrótce zmienić.

W Holandii i Francji połowa mieszkań to te wynajmowane. W Szwajcarii wskaźnik jest jeszcze wyższy i wynosi aż 60 procent. W tych krajach bowiem funkcjonuje rozwinięty segment rynku nazywany mieszkalnictwem społecznym. U nas ten rynek dopiero raczkuje.

Istnieją mieszkania komunalne i te w ramach towarzystw budownictwa społecznego, a jednak struktura własnościowa nieruchomości w Polsce to około 20 procent mieszkań przeznaczonych na wynajem i 80 procent stanowiących własność prywatną.

Krajowy Fundusz Mieszkaniowy to historia

W naszym kraju w 1995 roku w ramach tzw. nowego ładu mieszkaniowego powstał Krajowy Fundusz Mieszkaniowy. Udzielał na preferencyjnych warunkach kredytów pod budownictwo społeczne. W 2009 roku został jednak zlikwidowany.

– W Polsce powinny pojawić się zmiany instytucjonalne, zachęcające do działania inwestorów nastawionych na budowanie metodą non-profit, a co za tym idzie zwiększające dostępność mieszkań dla rodzin nisko uposażonych – podkreśla Małgorzata Salamon, dyrektor Habitat for Humanity Poland, czyli organizacji, która na całym świecie dba o miejsca do życia dla ubogich osób zagrożonych tzw. wykluczeniem mieszkaniowym. 

Drgnęło na rynku mieszkań czynszowych

Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że mieszkań społecznych czynszowych w naszym kraju w całym zeszłym roku oddano do użytku 1718, a dla porównania, w 2013 roku było to 1308 mieszkań. Widać poprawę, ale to nadal kropla w morzu potrzeb. Nie jest rzadkością, że na mieszkanie komunalne czy to w zasobach TBS czeka się 4 czy 5 lat. 

Warto poczytać: Mieszkanie od gminy i mieszkanie z TBS 

Niepewność pracy i częste zmiany warunków udzielania kredytów hipotecznych, a także zmiana stylu życia wśród młodych osób, które często, pracując na umowach śmieciowych, nie są w stanie dostać kredytów mieszkaniowych – oto jedynie niektóre powody przemawiające za budownictwem społecznym na wynajem.

Rozwiązanie dla rodzin w trudnej sytuacji mieszkaniowej

– Nauczeni doświadczeniem z innych krajów, chcemy wprowadzić na polskim rynku rozwiązanie, które pomoże ludziom w trudnej sytuacji – kontynuuje Małgorzata Salamon. – Liczymy, że pozwoli to zmienić postrzeganie mieszkalnictwa na wynajem, które obecnie w Polsce jest mało rozwinięte i ogranicza się głównie do najmu w zasobach gminnych oraz najmu komercyjnego, często w szarej strefie, o niskim standardzie i bez właściwej ochrony lokatorów i najemców. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom