Mieszkania dwupokojowe dominują na rynku pierwotnym

mk, Emmerson S.A.
Mieszkanie dwupokojoweMieszkania dwupokojowe dominują na rynku pierwotnym
Mieszkanie dwupokojoweMieszkania dwupokojowe dominują na rynku pierwotnym
Poprawiają się nastroje na rynku nieruchomości. Na początku tego roku w większości miast zwiększyła się liczba ofert na rynku pierwotnym, a deweloperzy już zapowiadają kolejne inwestycje

Światowe zawirowania gospodarcze, jakie rozpoczęły się w połowie 2008 r. wywarły ogromny wpływ na preferencje mieszkaniowe Polaków, dlatego nadal kierują się oni ostrożnością przy wyborze mieszkania. Jeszcze w 2007 r. największym zainteresowaniem cieszyły się lokale 2- oraz 3-pokojowe, które łącznie stanowiły tzw. segment popularny. Również większe mieszkania były dosyć chętenie kupowane, z czego skrupulatnie korzystali deweloperzy, ponieważ dla firm budowlanych bardziej opłacalne są właśnie większe lokale. Wynika to z faktu, że mniejsza liczba mieszkań w inwestycji oznacza mniej łazienek i kuchni, które ze względu na niezbędne instalacje znacznie podnoszą koszty budowy.

Od początku 2009 r. z nadejściem kryzysu gospodarczego kupujący zmienili jednak swoje podejście. Z jednej strony Polacy zaczęli ostrożniej planować wydatki, a po drugie ograniczeniu uległa ich zdolność kredytowa. W związku z tym na pierwszym miejscu kryteriów decyzyjnych znowu zagościła cena, która i obecnie ma największy wpływ na decyzje o kupnie mieszkania.

Zmiana realiów rynkowych zapoczątkowała trwający do dzisiaj proces dostosowania oferty do nowych wymagań klientów. Od tamtego czasu w nowych inwestycjach deweloperzy koncentrują się głównie na budowie małych mieszkań 2-pokojowych. Wzrosła też liczba inwestycji oferujących stosunkowo dużą liczbę kawalerek. Ta część oferty skierowana jest przede wszystkim do ludzi młodych, zazwyczaj świeżo upieczonych absolwentów wyższych uczelni, którzy dopiero rozpoczynają karierę zawodową i z tego względu nie mogą sobie pozwolić na zakup większego lokalu. Ponadto warto dodać znacznie ograniczoną podaż największych mieszkań.

Udział mieszkań ze względu na liczbę pokoi w inwestycjach rozpoczętych w I kw. 2011 r. w poszczególnych miastach 

Miasto1-pokojowe 2-pokojowe 3-pokojowe 4-pokojowe 5-pokojowe 
Warszawa4%46%37%10%2%
Kraków13%52%30%5%0%
Wrocław12%59%24%4%1%
Gdańsk4%46%39%9%1%
Poznań16%52%27%5%0%
Łódź8%34%48%8%2%
Katowice7%59%32%2%0%

Źródło: raporty „Pierwotny rynek mieszkaniowy. I kwartał 2011 r." dla poszczególnych miast, Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A. 

Tabelaryczne zestawienie wyraźnie wskazuje, że odsetek 2-pokojowych lokali mieszkalnych jest najwyższy we wszystkich miastach za wyjątkiem Łodzi. W tym ostatnim mieście największą grupę w nowych inwestycjach stanowią mieszkania składające się z 3 pookoi. Najwięcej nowych mieszkań 2-pokojowych (blisko 60%) oferowanych jest we Wrocławiu. Jeżeli chodzi o pozostałe segmenty, to wyróżnia się sytuacja w Warszawie, gdzie nadal buduje się stosunkowo dużo większych lokali. Ten stan rzeczy wynika z pewnego rodzaju specyfiki stołecznego rynku mieszkaniowego, gdzie wyższe niż w pozostałych rejonach kraju zarobki po prostu pozwalają na więcej. Ponadto w stolicy, jak i w Gdańsku, przybywa niewiele nowych kawalerek. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom