Mieszkania: co drugi kupujący zmienia swoje „M” na lepsze

Jacek Szydłowski
Coraz częściej zamieniamy stare "M" na nowy apartament.Polacy zarabiają coraz lepiej. Dlatego coraz więcej osób zmienia mieszkanie na większe.
Coraz częściej zamieniamy stare "M" na nowy apartament.Polacy zarabiają coraz lepiej. Dlatego coraz więcej osób zmienia mieszkanie na większe. Jacek Świerczyński
Kto zmienia mieszkanie na lepsze, kieruje się przede wszystkim wielkością i lokalizacją nowego lokum. Co dwudziesty klient zamienia własne „M” na tańsze. W tej grupie dominują osoby po pięćdziesiątce.

Coraz więcej osób zmienia mieszkanie kilka razy w życiu. Takie wyniki przynoszą najnowsze badania firmy Home Broker. Analitycy przebadali ponad 1300 klientów. Sprawdzali ich potrzeby mieszkaniowe i kryteria, jakimi kierują się przy zakupach.

Najczęściej wymienianym powodem zakupu mieszkania na własne potrzeby jest kupno pierwszego „M”. Przyznaje się do tego 49 proc. osób badanych – mówi Bartosz Turek, ekspert Home Broker. – Jedynie o 3 proc. mniejszą grupę stanowią osoby, które kupują mieszkanie, aby polepszyć swoje warunki mieszkaniowe.

Najmniej klientów zamienia lokum na gorsze. Dla co dwudziestego nabywcy jest to metoda na zdobycie dodatkowych funduszy, lub ograniczenie kosztu utrzymania nieruchomości. Odsetek osób deklarujących chęć zamiany mieszkania na gorsze rośnie wraz z wiekiem. Podczas gdy w gronie osób w wieku 26–35 lat stanowią oni poniżej 1 proc. Wśród osób w wieku 46–55 jest ich 14 proc., a w kolejnej grupie wiekowej aż 29 proc.

Jeśli zmieniamy mieszkanie na lepsze, to dla dodatkowych metrów. Aż 41 proc. ankietowanych wskazuje ten czynnik jako najważniejszy. To zrozumiałe, bo wraz z rozwojem rodziny, rosną potrzeby mieszkaniowe. Kolejnym aspektem, na który zwracają uwagę osoby chcące zamienić mieszkanie, jest jego lokalizacja. Dotyczy to 35 proc. osób. Najmniej popularnym powodem zamiany lokalu na lepszy jest jego standard. Ten czynnik wskazuje tylko co czwarty klient.

Swoje pierwsze mieszkanie kupujemy zwykle w wieku ok. 30 lat. – Martwić może fakt, że identyczny cel ma aż 17 proc. osób w wieku ponad 36 lat – dodaje Turek. – Umiarkowanym optymizmem może natomiast napawać informacja, że ponad 20 proc. nabywców w wieku do 25 lat decyduje się na zakup swoich pierwszych własnych czterech kątów.

Zamiany mieszkania dokonujemy zwykle pomiędzy 26, a 45 rokiem życia. W tym wieku jest blisko dwie trzecie decydujących się na taki krok. Kiedy zbliżamy się do pięćdziesiątki chęci do przeprowadzki są coraz mniejsze. Jedynie kilkanaście procent osób zamieniających mieszkanie liczy sobie ok. 50 wiosen.

Wśród osób, które nie kupują nieruchomości na własne potrzeby, dominują inwestorzy. Niemal drugie tyle, to klienci szukający mieszkania dla dzieci. Co ciekawe, najrzadziej pojawiającym się motywem jest zakup dla dochodów z wynajmu. Tylko co czwarty inwestor wskazuje ten powód. Przyczyną takiej sytuacji są w głównej mierze obowiązujące przepisy, które bardzo mocno chronią interesy najemców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom