Masz nieruchomość, a w niej piec, kominek, fotowoltaikę? Od 1.07 zgłosisz je w urzędzie albo zapłacisz karę

Przemysław Zańko
Przemysław Zańko
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) będzie bazą, która pozwoli skatalogować źródła ciepła w Polsce, co ma ułatwić walkę ze smogiem.
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) będzie bazą, która pozwoli skatalogować źródła ciepła w Polsce, co ma ułatwić walkę ze smogiem. 123RF.com
Wielu właścicieli nieruchomości nie wie, że od 1 lipca mają nowy obowiązek. Pospieszyć się muszą zwłaszcza osoby budujące dom.

Piec węglowy i gazowy, kominek, pompa ciepła, fotowoltaika, koza, a nawet kuchnia węglowa – od 1 lipca 2021 r. te i inne źródła ciepła trzeba zgłosić w urzędzie gminy lub miasta. Obowiązek jest powszechny, a jego niedopełnienie oznacza wysoką karę finansową. Najmniej czasu na zgłoszenie mają osoby budujące dom. Zebrane informacje o urządzeniach grzewczych trafią do nowej bazy danych – Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – która ma pomóc rządowi w walce ze smogiem.

Kominek, piec, fotowoltaika do zgłoszenia od 1 lipca

Jak informuje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, nowy obowiązek obejmuje wszystkich właścicieli oraz zarządców domów i mieszkań. Od 1 lipca 2021 r. mają oni rok, by zgłosić do CEEB wszystkie posiadane źródła ciepła i spalania paliw o mocy do 1 MW. Chodzi m.in. o takie urządzenia jak kocioł gazowy, kocioł na paliwo stałe, kominek, piec kaflowy, pompa ciepła, sieć ciepłownicza, koza, kuchnia węglowa, ogrzewanie elektryczne, kolektor słoneczny i instalacja fotowoltaiczna.

– Na wysłanie deklaracji obywatele będą mieli 12 miesięcy w przypadku budynków już istniejących – podaje GUNB. – W przypadku nowo powstałych obiektów będzie to termin 14 dni od uruchomienia nowego źródła ciepła lub spalania paliw.

Co ważne, krótszy termin dotyczy tylko źródeł ciepła uruchomionych od dnia 1 lipca 2021 r. Oznacza to, że osoby budujące dom muszą trzymać rękę na pulsie i pamiętać o tym, że mają niewiele czasu na złożenie deklaracji.

Jeśli nieruchomość ma więcej niż jednego właściciela, wystarczy, że deklarację o źródłach ciepła złoży jeden z nich. Z kolei w przypadku budynków wielorodzinnych zasada jest następująca:

  • wspólne źródła ciepła w budynku (np. sieć ciepłowniczą) zgłasza jego zarządca,
  • indywidualne źródła ciepła w mieszkaniu (np. kominek) zgłasza jego właściciel.

Właściciel mieszkania z kominkiem czy innym indywidualnym źródłem ciepła może również zgłosić ten fakt zarządcy budynku, by to on przekazał informację do CEEB.

Zobacz: Fotowoltaika ostro drożeje przez kontrowersyjny plan rządu

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Jak i kiedy złożyć deklarację?

Obowiązek zgłaszania źródeł ciepła rusza 1 lipca. Właściciel lub zarządca nieruchomości musi złożyć deklarację. Można to zrobić przez internet na stronie zone.gunb.gov.pl (trzeba posiadać profil zaufany lub dowód osobisty z warstwą elektroniczną) albo tradycyjnie, wysyłając list lub osobiście udając się do lokalnego urzędu miasta lub gminy. Deklaracja powinna zawierać następujące informacje:

  • imię i nazwisko właściciela/zarządcy obiektu oraz adres miejsca zamieszkania/siedziby,
  • adres nieruchomości, której dotyczy składana deklaracja,
  • informacja o liczbie i rodzaju eksploatowanych źródeł ciepła lub spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i stosowanych w nich paliwach,
  • opcjonalnie numer telefonu i adres e-mail właściciela/zarządcy.

Po otrzymaniu deklaracji urzędnicy wprowadzą dane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Będą na to mieli 6 miesięcy w przypadku nieruchomości „starych”, a 30 dni w przypadku nowo powstałych obiektów.

Jeśli właściciel lub zarządca nie dopełni obowiązku zgłoszenia źródeł ciepła, grozi mu mandat w wysokości 500 zł. Jeżeli sprawa trafi do sądu, kara może wzrosnąć do aż 5000 zł. Nie przewidziano jednak kar za podanie błędnych informacji. Jeśli w przyszłości kominiarz czy urzędowa kontrola wykryją nieprawidłowości, po prostu poprawią nasze dane w CEEB.

Gminy bez informacji i bez pieniędzy

Choć stworzenie CEEB i zgłaszanie źródeł ciepła rząd planował od dawna, nowy obowiązek zaskoczył wielu Polaków. Nie przeprowadzono bowiem ogólnopolskiej akcji informacyjnej, a wiele samorządów ograniczyło się do zamieszczenia lakonicznej notatki na swojej stronie. Innymi słowy, oczekuje się, że właściciele mieszkań i domów sami wszystkiego się dowiedzą – lub zapłacą karę.

Można odnieść wrażenie, że spisu źródeł ciepła w Polsce postanowiono dokonać „po kosztach”. Jak przyznaje GUNB, gminy nie dostały żadnych dodatkowych pieniędzy na wykonanie nowego zadania, choć przecież może się pojawić konieczność np. zatrudnienia większej liczby pracowników do obsługi deklaracji. Nie przyznano też samorządom środków na akcje informujące o nowym obowiązku.

Sprawdź: Czyste Powietrze. Koniec dotacji na kotły węglowe

Nic dziwnego, że póki co gminy nie są gotowe na nowy obowiązek. Jak ustalił „Dziennik Gazeta Prawna”, wiele samorządów wciąż nie otrzymało niezbędnego sprzętu i oprogramowania do obsługi CEEB. Co więcej, szkolenia dla urzędników ruszyły dopiero w połowie maja, zaledwie 1,5 miesiąca przed datą uruchomienia deklaracji o źródłach ciepła. 

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie