Fotowoltaika groźna dla ratownika
Od kilku lat w całym kraju trwa boom na fotowoltaikę. Ta cieszy się sporym zainteresowaniem firm czy instytucji, ale na montaż paneli słonecznych decyduje się także coraz więcej osób prywatnych. Pokryte nimi dachy to widok nie tylko znany, ale wręcz popularny. Strażacy podkreślają, że prawidłowo zamontowana instalacja nie stanowi zagrożenia, ale jeśli już dojdzie do jakiegokolwiek pożaru, to jej gaszenie może być niebezpieczne dla ratowników.
- Po przyjeździe na miejsce pożaru strażacy dokonują rozpoznania. Jedną z pierwszych czynności jest odłączenie dopływu prądu do instalacji elektrycznej. Ogranicza to ryzyko dla strażaków, gdyż najczęściej używanym środkiem gaśniczym jest woda, która jak wiadomo przewodzi prąd. Niestety pomimo odłączenia falownika od sieci elektroenergetycznej panele nadal generują napięcie – mówi młodszy brygadier Dariusz Szymura, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży pożarnej w Gorzowie.
To stanowi ogromne zagrożenie dla ewakuujących się ludzi oraz samych strażaków, bo może doprowadzić między innymi do groźnych poparzeń ciała.
Pomoże specjalna naklejka lub tabliczka
Aby instalacje fotowoltaiczne nie stanowiły zagrożenia podczas akcji gaśniczych, warto, aby o ich posiadaniu poinformować strażaków. Można to zrobić w bardzo prosty sposób. Wystarczy tylko umieścić na skrzynce elektrycznej specjalną naklejkę lub zawiesić tabliczkę na ogrodzeniu posesji.
- Właściwe oznakowanie tych miejsc jest dla nas niezwykle ważne. Taka informacja w formie naklejki umieszczonej na skrzynce przyłączeniowej energii elektrycznej lub ogrodzeniu przy posesji, to cenna wskazówka, która pomaga w organizacja akcji gaśniczej w przypadku pożaru budynku, na dachu którego zamontowano panele fotowoltaiczne – tłumaczy Dariusz Szymura.
Takie naklejki można za darmo odebrać w komendzie wojewódzkiej oraz lubuskich jednostkach straży pożarnej. Są one także dostępne na stronie internetowej lubuskiej straży – wystarczy pobrać wzór na swój komputer, wydrukować, a następnie oznakować instalację. Przy właściwie wykonanym projekcie oraz prawidłowej instalacji panele fotowoltaiczne są bardzo bezpieczne. Zagrożenie mogą stanowić jedynie te wykonane z niskiej jakości materiałów i zamontowane „po kosztach”, na własną rękę lub przez firmę bez doświadczenia i odpowiednich uprawnień.
Zobacz również:
Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?