Fotowoltaika – dofinansowanie 2021. Jak otrzymać pieniądze na fotowoltaikę?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Panele fotowoltaiczne coraz częściej pojawiają się na polskich domach i blokach. Inwestują w nie również firmy.
Panele fotowoltaiczne coraz częściej pojawiają się na polskich domach i blokach. Inwestują w nie również firmy. pxfuel.com
Osoby chcące zamontować panele fotowoltaiczne mogą otrzymać wsparcie finansowe tej inwestycji z kilku źródeł. Trzeba jednak spełnić określone warunki. Zobacz, co zrobić, by uzyskać dofinansowanie na fotowoltaikę.

Fotowoltaika pozwala obniżyć rachunki za energię elektryczną, trudno się zatem dziwić, że z każdym rokiem zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Wysoki koszt instalacji fotowoltaicznej może być jednak dla wielu inwestorów przeszkodą. Sprawdzamy, na jakie formy dofinansowania można liczyć w 2021 roku.

Fotowoltaika – dofinansowanie 2021. Z czego można skorzystać?

Jeśli chodzi o dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych, 2021 to dobry rok dla planujących taką inwestycję. Opcji uzyskania pieniędzy jest bowiem całkiem sporo:

  • program Mój Prąd,
  • program Czyste Powietrze,
  • program Stop Smog,
  • regionalne programy wsparcia,
  • kredyt na fotowoltaikę,
  • program Agroenergia (dla rolników),
  • program Energia Plus (dla firm).

Zdarzają się też ciekawe oferty komercyjne, wprowadzane przez firmy produkujące czy montujące panele. Może to być np. fotowoltaika w leasingu lub atrakcyjne raty. Jeśli myślimy o fotowoltaice i mamy już na oku kilka firm, warto zapytać o tego typu promocje.

Mój Prąd 2021 – 3000 zł na fotowoltaikę w trzeciej edycji

Nabór wniosków w ramach trzeciej edycji programu Mój Prąd ruszył 1 lipca 2021 r. Do zgarnięcia jest kwota 3000 zł. O ile pula pieniędzy nie wyczerpie się wcześniej, nabór zakończy się 22 grudnia 2021 r. Możliwe jest uzyskanie dofinansowania na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy 2–10 kW. Dofinansowanie może pokryć koszty poniesione przez wnioskodawcę między 1 lutego 2020 r. a 31 grudnia 2023 r. Jak czytamy na stronie programu Mój Prąd, wnioski składa się wyłącznie online (trzeba mieć profil zaufany lub e-dowód).

Warunkiem uzyskania dopłaty jest, żeby instalacja była ukończona i podłączona do sieci energetycznej. Musi też produkować prąd tylko na własne potrzeby wnioskodawcy. Choć zapowiadano, że możliwe będzie uzyskanie dotacji nie tylko na fotowoltaikę, ale też np. na przydomową ładowarkę samochodów elektrycznych czy system zarządzający energią w domu, ostatecznie tak się nie stało.

Czyste Powietrze 2021 – fotowoltaika z dopłatą przy wymianie pieca

Osoby chętne do zamontowania paneli słonecznych mogą też skorzystać z programu Czyste Powietrze. Na fotowoltaikę dotację można uzyskać na podobnych zasadach jak w Moim Prądzie. Pieniądze można otrzymać na zakup i montaż przydomowej instalacji o mocy 2–10 kW, a maksymalna kwota dotacji to 5000 zł. Tu jednak podobieństwa się kończą.

Jak czytamy na stronie Czystego Powietrza, o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej można się starać wyłącznie wtedy, gdy jednocześnie wnioskuje się o dotację na wymianę przestarzałego pieca. Co więcej, trzeba to zrobić na jednym wniosku (przyjmuje je Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej). Innymi słowy osoba, która nie wymienia akurat „kopciucha", może wnioskować Czystym Powietrzu o pieniądze np. na ocieplenie domu, ale już nie na panele fotowoltaiczne.

Sprawdź: Czyste Powietrze. Ruszyły wyższe dotacje do 37 tys. zł

Jeśli wnioskodawca stara się o pieniądze, zanim jeszcze wymienił piec i zamontował fotowoltaikę, ma obowiązek zakończyć dofinansowane prace w terminie 30 miesięcy od daty złożenia wniosku. Można też zrobić odwrotnie – najpierw rozpocząć (lub nawet zakończyć) prace, a dopiero później starać się o dotację. Co ważne, nie można otrzymać pieniędzy na przedsięwzięcie rozpoczęte wcześniej niż 6 miesięcy przed datą złożenia wniosku.

Plusem jest z kolei to, że nabór wniosków jest ciągły – można je składać w dowolnym momencie. Przewiduje się, że program Czyste Powietrze potrwa do czerwca 2027 r.

Stop Smog – wsparcie na OZE dla najmniej zamożnych

W 2021 r. ruszyła druga edycja programu Stop Smog. Pozwala on uzyskać dofinansowanie na przedsięwzięcia takie jak wymiana źródła ciepła, termomodernizacja domu oraz montaż instalacji OZE (a więc także fotowoltaiki). Program skierowany jest do najmniej zamożnych Polaków, a o pieniądze wnioskuje się za pośrednictwem gminy lub powiatu, o ile zadeklarowały one chęć udziału w programie. W pierwszej edycji programu wzięło udział 7 gmin, a budżet obecnej edycji powinien wystarczyć na sfinansowanie inwestycji w 70 kolejnych gminach.

W ramach programu Stop Smog wnioskodawcy mogą uzyskać bezzwrotną dotację pokrywającą 100 proc. kosztów przedsięwzięcia (z czego 30 proc. to wkład własny gminy). Osoby chcące skorzystać z programu powinny zapytać o taką możliwość w lokalnym urzędzie. Trzeba jednak spełnić określone kryteria, m.in. dochodowe.

Programy regionalne wspierające zakup fotowoltaiki

Niektóre regiony mają własne programy finansujące fotowoltaikę. Przykładem może być dotacja warszawska, która w 2021 r. (nabór wniosków trwał do końca marca) pozwalała uzyskać do 15 tys. zł dofinansowania. Z kolei w Poznaniu spółdzielnie i wspólnoty mogą walczyć o dotacje do montażu fotowoltaiki na blokach. W zależności od regionu różne są zarówno kwoty dofinansowania, jak i warunki uczestnictwa. Warto zatem zapytać w swoim lokalnym urzędzie, czy w danej okolicy działa podobny program.

Kredyt na fotowoltaikę

Inwestycję w panele słoneczne można sfinansować także za pomocą kredytu. Niektóre banki mają w swojej ofercie specjalny produkt stworzony właśnie w tym celu. Taki kredyt jest zwykle nisko oprocentowany, a okres spłaty to w zależności od banku od kilku miesięcy do kilku lat. Jeśli nasz bank nie oferuje osobnego kredytu na fotowoltaikę, klient może oczywiście sfinansować zakup i montaż instalacji dzięki zwykłemu kredytowi gotówkowemu.

Agroenergia i Energia Plus

Na koniec warto wspomnieć o programach skierowanych do rolników i firm – Agroenergii oraz Energii Plus. Druga edycja Agroenergii ma ruszyć w połowie 2021 r. i umożliwi rolnikom uzyskanie dotacji na instalację fotowoltaiczną o mocy 10–50 kW. Szczegóły takie jak kwoty dotacji wciąż są ustalane. Z kolei Energia Plus umożliwia firmom uzyskanie pożyczki na fotowoltaikę, pokrywającej do 85 proc. kosztów inwestycji. Istnieje też możliwość umorzenia do 10 proc. pożyczki.

Przeczytaj: Fotowoltaika. 11 popularnych mitów. Ile jest w nich prawdy?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom