W mieszkaniach lub małych parterowych domkach, na 2–3 metrach kwadratowych trzeba umieścić wannę lub kabinę, umywalkę, pralkę, WC i bardzo często podgrzewacz wody. Do tego trzeba doliczyć miejsce na środki czystości, kosmetyki, ręczniki i inne akcesoria łazienkowe.A przecież nie wystarczy tylko umieścić wszystkie te urządzenia i przedmioty w pomieszczeniu, musimy jeszcze wygospodarować przestrzeń, aby je wygodnie obsłużyć czy użytkować.
Zastosujmy, więc kilka trików, które uczynią z naszej łazienki wygodne i ładne pomieszczenie i pomogą też w stworzeniu wrażenia, że nasza łazienka jest większa.
Tworząc wstępny projekt łazienki, zacznijmy od odpowiedzi na podstawowe pytania
- Wolimy wannę czy kabinę? Musimy pamiętać, że w wannie zawsze można wziąć prysznic a pod prysznicem kąpiel jest niemożliwa.
- prysznicem nigdy nie będziemy mogli skorzystać z dobrodziejstw relaksującej kąpieli w aromatycznej pianie,
- Czy koniecznie musimy wygospodarować w łazience miejsce na pralkę? Może uda się ją zamontować w kuchni?
- Gdzie będziemy przechowywać ręczniki i środki czystości?
- Czy jest możliwość oddzielenia łazienki od ubikacji?
Pastelowa paleta barw w malej łazience**
Mała łazienka „zyska" wizualnie na przestrzeni, jeśli zdecydujemy się urządzić ją w jasnych kolorach. Możemy wybrać barwy „ciepłe" (od średniej zieleni poprzez żółcień, oranż i czerwień aż do średniego fioletu) lub „zimne" (kojarzące się z wodą) odcienie błękitów, zielenie oraz niebieskawe fiolety. Ściany możemy pomalować lub wybrać na nie średniej wielkości płytki. Zbyt duże rozmiary płytek i ciemne kolory przytłoczą i tak niewielkie wnętrze.
Ozdobą ścian mogą być dyskretne, delikatne dekory, poziome pasy lub wypełnienia wnęk płytkami
o kolorze ciemniejszym niż bazowy. Można też położyć glazurę poziomo, dzięki czemu uzyskamy efekt „rozciągnięcia" ścian.
Więcej światła
Często w małych łazienkach nie ma okien, dlatego dobrym pomysłem jest stworzenie jego namiastki. Wstawienie luksferów w ścianę wychodzącą na inne dobrze oświetlone pomieszczenie lub przeszklone drzwi pomoże doświetlić łazienkę światłem dziennym.
Połączenie odpowiednio rozmieszczonych punktów świetlnych z dużym lustrem doda przestrzeni głębi
i przestrzeni. Źródła światła umieszczamy centralnie na suficie, nad lustrem, przy wannie i nad kabiną prysznicową. Należy dobierać oświetlenie o klasie ochrony IP44 lub IPX4D.
Półki i schowki
Małe łazienki nie lubią bałaganu, dlatego na etapie projektowania należy przewidzieć odpowiednią liczbę półek, wieszaków i szafek. Wykorzystajmy do tego już istniejące wnęki, obudowy np. WC, wanny
i instalacji lub zainstalujmy szklane półeczki.
Zobacz również: Wykorzystanie płyt gipsowo-kartonowych
Podział łazienka / WC
Jeśli tylko jest to możliwe zastanówmy się nad wydzieleniem osobnego pomieszczenia na ubikację. Nasza łazienka zdecydowanie zyska wówczas na funkcjonalności i elegancji.
Łączenie funkcji urządzeń
Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie w małej łazience sprzętów, które mogą spełniać podwójną rolę:
- szafka z lustrem – najlepiej wybrać szafkę o większych rozmiarach (będziemy mieli w niej dużo miejsca na kosmetyki i przybory toaletowe) ale o niewielkiej głębokości ok. 10–15 cm (zbyt głęboka będzie przeszkadzała w używaniu umywalki),
- umywalka z szafką – gotowe zestawy są dostępne w handlu, jeśli nie możemy wykorzystać takiego rozwiązania możemy pokusić się na samodzielną zabudowę przestrzeni podumywalkowej, musimy tylko pamiętać o pozostawieniu dostępu do syfonu,
- wanna z natryskiem, możemy zdecydować się na montaż przy wannie zestawu natryskowego w połączeniu z zasłonką lub parawanem nawannowym,
- grzejnik pełniący funkcje suszarki i wieszaka na mokre ręczniki.
Zobacz również: Prysznic czy wanna, a może prysznic w wannie
Mniejsze urządzenia łazienkowe
Dobrym wyborem w tej sytuacji może być wybór urządzeń o mniejszych gabarytach. Wielu producentów wypuściło na rynek serie dedykowane do małych łazienek. Np. w krótszej lub narożnej wannie będziemy mogli swobodnie wykąpać dzieci, a sami możemy jej używać do brania natrysku. Można się również zdecydować na kabinę prysznicową z głębokim brodzikiem, który dla naszych pociech może robić za wannę.
Jeśli w łazience ma się znaleźć pralka to najlepiej sprawdzą się takie z górnym ładowaniem lub o małej głębokości. Jednak wybierając nawet mniejsze urządzenia trzeba pamiętać, że każde z nich potrzebuje wokół przestrzeni by swobodnie z niego korzystać.