Mahonia pięknie kwitnie wiosną, a liście ma zielone przez cały rok. Pielęgnacja, uprawa i cięcie mahonii. Czy owoce mahonii są trujące?

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Kwiaty mahonii najczęściej pojawiają się w kwietniu. Pięknie pachną i chętnie odwiedzają je pszczoły.
Kwiaty mahonii najczęściej pojawiają się w kwietniu. Pięknie pachną i chętnie odwiedzają je pszczoły. Katarzyna Laszczak
Mahonia wiosną kwitnie na żółto, latem ma niebieskie owoce, jesienią częściowo barwi się na kolor czerwono-brązowy, a przez okrągły rok większość jej liści jest zielona. Ma także pewne właściwości lecznicze. Zaletą mahonii jest też to, że jest łatwa w uprawie i odporna na zanieczyszczenia, więc dobrze rośnie również w miastach. Podpowiadamy, jak uprawiać mahonię, jakie warunki jej zapewnić i kiedy ją przycinać. Radzimy też, jak wykorzystać jej właściwości i na co uważać.

Spis treści

Mahonia to krzew odporny na mróz, choroby i szkodniki. To siła sama w sobie. I – jak niektórzy mawiają – tę siłę potrafi przekazać innym. I to prawda: mahonia jest bowiem rośliną leczniczą.

Mahonia jest czasem mylona z ostrokrzewem, bo ten też jest zimozielony i ma liście podobne kształtem. Jednak to mylące podobieństwo – poza wyglądem liści mahonia ma niewiele wspólnego z ostrokrzewem, jest za to spokrewniona z pożytecznym berberysem.

Jak wygląda mahonia

Mahonię warto mieć w ogrodzie i ze względu na jej walory ozdobne, i użytkowe. Ten niezbyt wysoki, ale rozłożysty krzew ma błyszczące liście, które są zielone przez cały rok. W kwietniu-maju pojawiają się złocistożółte kwiaty. Pojedyncze są drobne, ale są zebrane w duże kwiatostany. Kwiaty mahonii mają przyjemny zapach i są miododajne. Potem pojawiają się owoce, które dojrzewając, nabierają granatowego koloru, z szarawym nalotem (przypominają borówki). Część liści może jesienią czerwienieć.

Uprawa mahonii

Mahonia jest przy tym łatwa w uprawie. Jest tolerancyjna co do ziemi, ale najlepiej rośnie i kwitnie na w miarę żyznej i przepuszczalnej. Ziemia powinna mieć lekko kwaśny odczyn (wiosną warto ją zasilić nawozem do kwasolubnych roślin kwitnących).
Mahonię najlepiej posadzić w miejscu półcienistym – pełne słońce niezbyt lubi, a w cieniu gorzej kwitnie. Jeśli dłużej nie pada, mahonię warto podlewać.

Przycinanie mahonii

Mahonii nie trzeba ciąć co roku – można ją prowadzić w luźnej, naturalnej formie. Jednak cięta regularnie będzie lepiej wyglądać, bo mahonie często ogołacają się od dołu, mogą też nadmiernie rozrastać się lub tracić ładny kształt. Bardzo ważne jest to, żeby mahonią przyciąć tuż po kwitnieniu! Wynika to z faktu, że wiosną kwitnie na ubiegłorocznych pędach. Podczas cięcia gałązki można skrócić o ok. 1/3 długości. Cięcie należy wykonywać nad parą liści. Dowiedz się więcej: jak ciąć mahonię i dlaczego jej liście zasychają.
Wczesną wiosną wykonuje się natomiast tylko cięcie sanitarne, polegające na usunięciu uszkodzonych, połamanych czy przemarzniętych pędów.

Ważne w pielęgnacji mahonii

Mahonia należy do roślin odpornych na mróz, ale zimą, jak większości roślin, które nie zrzucają liści, mogą jej zaszkodzić zimne i wysuszające wiatry. Dlatego warto ją sadzić w miejscach osłoniętych. Jeśli mieszkamy w zimniejszych regionach Polski, ziemię wokół mahonii można zabezpieczyć stroiszem. Dobrze sprawdza się też ściółkowanie, szczególnie korą sosnową, które przynosi korzyści zarówno latem, jak i zimą (pomaga utrzymać wilgoć i wyższą temperaturę podłoża).
W pielęgnacji mahonii (i innych roślin zimozielonych) ważne jest to, że jeśli jesień jest sucha, to należy ją podlewać. Rośliny te muszą być dobrze nawodnione przed zimą, bo również[ w tym okresie będą tracić wodę przez liście, ale nie pobiorą jej z zamarzniętej ziemi. Mogą wtedy paść ofiarą tzw. suszy fizjologicznej, która skuteczniej wykańcza rośliny zimozielone, niż mróz.

Czy owoce mahonii są trujące?

Często uważa się, że mahonia jest trująca, ale to nieprawda. Wyjątkiem są jedynie pestki, które zawierają pewne substancje toksyczne i nie należy ich jeść. W dodatku mahonia to roślina lecznicza.

Właściwości mahonii

Surowcem zielarskim są zarówno kora, pędy, jak i owoce mahonii (ale bez pestek), zbierane przeważnie na przełomie września i października. Już Indianie korzystali z dobrodziejstw mahonii. Zauważyli, że ptaki przylatują do krzewu i zjadają jego owoce. Indianie też spróbowali jagód i od razu w nich zasmakowali.

Owoce mahonii zawierają dużo witaminy C, dlatego też warto po nie sięgnąć, gdy chwyta nas przeziębienie. Najbardziej wartościowe, co może wydać się dziwne, są przemarznięte owoce, ponieważ wówczas wzrasta w nich o połowę zawartość witaminy C. Jagody są kwaśne, jak cytryna, która też jest bogata w witaminę C.

Mahonia, jako roślina spokrewniona z berberysem, zawiera również berberynę, czyli naturalny antybiotyk pomagający utrzymać prawidłowy poziom cukru w organizmie oraz zachować prawidłową wagę, bo redukuje tkankę tłuszczową. Kto cierpi na niestrawność albo choruje na jelita, też może sięgnąć po preparaty z mahonią w składzie. Roślina ma działanie antybakteryjne, przeciwzapalne. Okłady i wyciągi z mahonii już dziesiątki lat temu były używane przez zielarzy do przemywania trudno gojących się ran, blizn po oparzeniach czy wyprysków na skórze.

Polecjaka Google News - RegioDom

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom