Lofty: modne mieszkania dla koneserów

Magdalena Kmita-Kulesza
Magdalena Kmita-Kulesza
LoftyAranżacja przestrzeni wokół loftów stwarza duże możliwości
LoftyAranżacja przestrzeni wokół loftów stwarza duże możliwości PASSION Public Relations
Lofty są ostatnio bardzo modnymi lokalami mieszkalnymi. Powstają one w budynkach "z duszą", w których historia przeplata się z nowoczesnością.

Obiektów potencjalnie nadających się na lofty w Polsce nie brakuje. Są to m.in. stare magazyny czy opustoszałe fabryki.  Ich adaptacja na cele mieszkaniowe nie jest tanią inwestycją, ale za to efekt końcowy cieszy każdego właściciela.

Moda na lofty przywędrowała do Polski z Zachodu kilkanaście lat temu. Pierwsze mieszkania w starych fabrykach powstały w Łodzi, w dawnej przędzalni na Księżym Młynie. Następnie lofty pojawiły się w Warszawie w opuszczonych Polskich Zakładach Optycznych oraz w Starej i Nowej Przędzalni w Żyrardowie. W Zielonej Górze na mieszkania przerobiono poniemiecki zakład włókienniczy przy ulicy Fabrycznej. Drugie życie otrzymało także sporo poprzemysłowych obiektów na Górnym Śląsku. Natomiast w Poznaniu, podobnie jak w Kołobrzegu, do użytku zaadaptowano stare koszary wojskowe.

Luksus mieszkania w innym wymiarze

Lofty kojarzą się z ekstrawaganckim mieszkaniem z pomieszczeniami o dużych metrażach i wielkich powierzchniach okien, z odkrytymi instalacjami biegnącymi wzdłuż ceglanych ścian. – Ten typ architektury daje duże możliwości aranżacji wnętrza. Niesie ze sobą jednak ograniczenia związane z rozwiąznaniami, do których współcześni konsumenci są przyzwyczajeni, takie jak brak tarasów, balkonów, czy ograniczone miejsca parkingowe – mówi architekt Urszula Kałużna z Elipsa Design. Istniejące rozwiązania architektoniczne nie zawsze da się zmienić, nie zaburzając całej koncepcji konstrukcyjnej budynku. – Dlatego lofty to apartamenty dla osób, które oczekują przestrzeni, z dala od standardów współczesnego budownictwa. Równocześnie zdają sobie sprawę z wysokiej ceny, jaką za nią płacą – dodaje arch. U. Kałużna.

Lofty dla koneserów

Mieszkania w pofabrycznych obiektach nie należą do tanich. Dlatego po początkowym zachwycie loftami rynek nieco ochłonął i obecnie nie jest łatwo znaleźć chętnych na inwestowanie w takie lokum. – Polska nie jest jeszcze do końca gotowa na przyjęcie tego typu produktu – mówi Barbara Kielczyk, ekspert rynku nieruchomości. – Polacy lubią mieszkać tradycyjnie, wynika to po części z przyczyn ekonomicznych, a po części z niewielkiej grupy osób o duchu artystycznym, która chciałaby mieszkać w ekstrawaganckich wnętrzach – tłumaczy.

Klienci zainteresowani kupnem loftów to głównie ludzie powyżej trzydziestego roku życia, uprawiający wolne zawody, związani ze środowiskiem artystycznym. – 70 proc. osób poszukujących obecnie swoich czterech kątów to osoby młode, nastawione raczej na tańsze, konwencjonalne rozwiązania w postaci dwupokojowych mieszkań lub kawalerek. Lofty to rynek dla koneserów – mówi Magdalena Czuryńska, rzecznik prasowy firmy Agrobex.

Biura w loftach

Do loftów zalicza się nie tylko mieszkania adaptowane przez deweloperów. To również powierzchnie restauracyjne, punkty usługowe, biura czy pracownie. Obiektów odpowiednich do rewitalizacji pod lofty w Polsce nie brakuje.

W samym Poznaniu jest niszczejąca Stara Rzeźnia, czy spalony Spichlerz Zbożowy na Starołęce. Niszczejący Browar w miejscowości Kobyle Pole pod Poznaniem znalazł już inwestora i za jakiś czas prawdopodobnie zmieni się w lofty. Na inwestora czeka natomiast Stara Gazownia przy brzegu Warty, gdzie ma powstać centrum kultury. Podobne miejsce spotkań ze sztuką być może zostanie utworzone w dawnej Spalarni na Wilczaku. Pozostaje mieć nadzieję, że nie wszystkie tego typu budynki zostaną zrównane z ziemią. Dzięki odważnym inwestorom i pasjonatom może odzyskają dawną świetność, a stając się loftami wpiszą się w nowoczesną, tętniącą życiem przestrzeń miasta. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom