Liczysz na dopłatę z programu MdM? Lepiej mieć już gotowe dokumenty

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Środki w MdM bardzo szybko się wyczerpująOd 2015 roku ze wsparciem MdM kupować można mieszkania nowe, jak i z rynku wtórnego.
Środki w MdM bardzo szybko się wyczerpująOd 2015 roku ze wsparciem MdM kupować można mieszkania nowe, jak i z rynku wtórnego. Tymon Markowski
1 stycznia 2017 roku zostanie odblokowana kolejna, jedna z ostatnich już, pula środków w rządowym programie Mieszkanie dla Młodych. Jak sięgnąć po pieniądze z MdM?

Warto zauważyć, że będzie to druga połowa środków na 2017 roku (poprzednia wyczerpała się jeszcze w tym roku). A to oznacza, że chętnym na rządowe dopłaty do kredytu zostanie już tylko rok 2018 by „załapać się" do programu. Jeśli nie zdążą lub do programu się do niego nie zakwalifikują, pozostanie im próba skorzystania z programu Mieszkanie Plus (o którym, jeśli chodzi o zasady i kryteria umożliwiające aplikowanie do niego nadal niewiele wiadomo) lub zakup mieszkania samodzielnie bądź z wykorzystaniem komercyjnego kredytu hipotecznego.

 Zobacz również: Jak wycenić mieszkanie na sprzedaż

Fachowcy podpowiadają, że osoby, które chcą skorzystać z dopłaty do kredytu w ramach MdM powinni mieć gotowy komplet dokumentów już na początku roku. Wszystko po to, by pojawić się z wnioskiem w banku jak najszybciej po ogłoszeniu przez nie początku ich przyjmowania. Warto pamiętać, że udział w programie to dla wielu, zwłaszcza młodych osób, szansa na przejście procedury bankowej przy przyznawaniu kredytu. Bywa bowiem i tak, że dopłata z MdM pokrywa całość albo większość niezbędnego wkładu własnego koniecznego przy jego uzyskaniu. Tym bardziej, że od 2017 roku – aby uzyskać kredyt – co do zasady zgromadzić będzie trzeba 20 procent wartości inwestycji jako wkład własny. Dla wielu osób, które nie otrzymają wsparcia z MdM może być to już barierą nie do przeskoczenia.

Duża pula, ale szybko się wyczerpie

Jak podaje Bank Gospodarstwa Krajowego w puli na 2017 rok pozostały jeszcze 373 miliony złotych. Taka sama kwota została już zarezerwowana do lipca 2016 roku, kiedy wstrzymano przyjmowanie wniosków. Jako, że pula na 2016 rok wyczerpała się w okolicach marca, a obecnie popyt na zakup mieszkania jest jeszcze większy szacuje się, że pula z 2017 roku zostanie wyczerpana nawet w połowie marca 2017. Kto nie zdąży skompletować dokumentów, nie skorzysta z MdM. Wśród deweloperów sporo jest jednak takich, którzy deklarują, że po wyczerpaniu środków z puli za 2017 rok, poczekają na pieniądze w programie zapewnione w roku 2018. Jednak i z tej puli zarezerwowanych jest już ponad 13 procent limitu środków.
– Klienci oczekują nie tylko komfortu w nowym lokum, ale również elastyczności dewelopera w kwestii finansowania kredytu hipotecznego. Zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego umożliwiamy zakup mieszkań z MdM-em na 2018 rok. Dla wygody klientów jesteśmy w stanie poczekać na ostatnią ratę z rządowego dofinansowania – mówi Marcin Brygier, prezes zarządu Greenbud Development.

Jak wziąć udział w programie?

Poza tymi, którzy mają już gotowe dokumenty i czekają tylko na nowy rok, najłatwiej mają ci, którzy z potrzebami mieszkaniowymi mogą się trochę wstrzymać, trochę – czyli jakieś dwa lata. Ciągle bowiem można składać wnioski dla których wypłata dofinansowania wkładu własnego nastąpi w 2018 roku. To ostatni rok, w którym będzie można starać się o dopłaty, a zarezerwowana kwota na ten cel wynosi 762 miliony złotych.

 Przeczytaj: Słaba kondycja energetyczna polskich domów

– Nabywcy do 1 stycznia 2018 roku mogą wnioskować o dofinansowanie wyłącznie do dnia, w którym łączna kwota wynikająca z wniosków przekazanych przez banki kredytujące do BGK osiągnie równowartość 50 procent kwoty limitu środków, to jest 381 milionów złotych – informuje bank Gospodarstwa Krajowego. – Wnioski z datą wypłaty przypadającą w 2018 r. będą przyjmowane do dnia, w którym suma dofinansowania wkładu własnego wynikająca z tych wniosków przekroczy 50 proc. ustawowego limitu środków. W 2018 roku limit wynosi 762 mln złotych

Ważne, by spełniać kryteria programu – te od 2015 roku są poluzowane, bowiem można nabywać również mieszkania na rynku wtórnym. Z MdM wkład własny do kredytu sfinansować mogą ozdoby do 35 roku życia chyba, że wniosek składa rodzina wielodzietna z przynajmniej trójką dzieci – wtedy limit wieku nie obowiązuje, a kupowane mieszkanie nie musi być też pierwszym, jakie nabywa i posiada rodzina.
– Dofinansowanie dla singli i rodzin bezdzietnych wynosi 10 proc. wskaźnika odzwierciedlającego przeciętne koszty budowy mieszkań w danej lokalizacji. Dla osób i rodzin wychowujących: jedno dziecko wynosi 15 proc., dla rodzin wychowujących dwoje dzieci – 20 proc., a dla rodzin z przynajmniej 3 dzieci - 30 proc. Jeśli beneficjent programu MdM kupi mieszkanie w cenie niższej od wartości przeciętnych na danym terenie, realna pomoc państwa może pokrywać większą część ceny niż 10–30 proc. Dopłatą może być objęte maksymalnie 50 mkw., natomiast samo mieszkanie nie może być większe niż 75 mkw. w przypadku lokalu mieszkalnego lub 100 mkw. w przypadku domu jednorodzinnego. W przypadku rodzin posiadających co najmniej troje dzieci dopłatą objęte jest maksymalnie 65 mkw., a limity maksymalnej powierzchni to dla mieszkania - 85 mkw. i dla domu 110 mkw. – informuje BGK. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom