Letnie cięcia drzew i krzewów w ogrodzie

Agata Kaźmierczak
Przycinanie drzew w ogrodzie Zanim zdecydujesz się na letnie cięcia w ogrodzie, warto zainwestować w odpowiednie nożyce. To one zagwarantują czysty i gładki efekt cięcia.
Przycinanie drzew w ogrodzie Zanim zdecydujesz się na letnie cięcia w ogrodzie, warto zainwestować w odpowiednie nożyce. To one zagwarantują czysty i gładki efekt cięcia. Gardena
Wielu ogrodników zwykło przycinać drzewa i krzewy owocowe wiosną. To odpowiedni termin, ale nie jedyny. Cięcia w ogrodzie możemy z powodzeniem przeprowadzić także w pełni lata. Z letniej przycinki płynie wiele korzyści. Zobacz, jakie.

W sezonie letnim oprócz wielu zabiegów pielęgnacyjnych nie powinniśmy zapominać także o jakże ważnym przycinaniu gałęzi drzew i krzewów owocowych. Dzięki temu, że zabieg ten wykonamy właśnie latem, tj. od połowy lipca do końca sierpnia, w przyszłym sezonie na drzewach i krzewach pojawią się dorodniejsze owoce, o bardziej soczystej barwie. 

Czytaj też poradnik: Przycinanie drzew owocowych: jak i kiedy 

Jak latem przycinamy drzewa owocowe

Letnie cięcia konarów drzew należy przeprowadzać w słoneczny, ale nie upalny dzień. Zbyt ostre słońce może poparzyć wyeksponowane, tuż po prześwietlaniu, owoce jabłoni, grusz czy śliw.

Przede wszystkim podczas letniego cięcia z drzew owocowych usuwamy konary, które nie owocują, są zbędne a wręcz przeszkadzają roślinie w prawidłowym rozwoju. Najpierw usuwamy duże konary zewnętrzne a także konary z wnętrza drzewa, tak by słońce mogło docierać do wszystkich owoców. W przypadku krzewów owocowych usuwamy pędy, które mają więcej niż 3 lata.

Usuwamy pędy porażone przez choroby!

Prześwietlamy wiśnie! Ten zabieg należy wykonywać co roku, zaraz po zbiorach. Wycinamy głównie gałęzie ze środka drzewa. Nie ucinamy gałązek jednorocznych, ale skracamy konary drzew, które już nie rosną. Pamiętajmy, że przycinanie gałęzi z wnętrza drzewa powoduje zwiększenie przyrostów młodych pędów.

Przycinamy czereśnie zaraz po zbiorze owoców. Ten zabieg wykonujemy dość rzadko. Jeśli jednak zdecydujemy się na cięcie czereśni, usuwamy pędy chore i te rosnące do wewnątrz. Pamiętajmy, że w przypadku czereśni rany po cięciu należy zabezpieczyć!

U jabłoni, grusz i śliw usuwamy gałęzie zbyt mocno zagęszczające koronę! Mówiąc prosto wykonujemy prześwietlenie korony, usuwając jednocześnie „dzikie" gałęzie i prawie wszystkie, bo ok. 95 procent rosnące ku górze „wilki". Taki zabieg wyeksponuje owoce, które zyskają intensywniejszą barwę. 

Przycinanie gałęzi krzewów owocowych

  • agrest – pędy przycinamy 30 cm na ziemią, usuwając jednocześnie pędy starsze niż 2-letnie,
  • maliny i jeżyny – usuwamy wszystkie owocujące w danym roku pędy; jeśli tego nie wykonamy pędy i tak uschną jesienią,
  • porzeczka – jej pędy skracamy o jedną trzecią długości. Wycinamy pędy stare, kilkuletnie i te skierowane w dół, nie zapominając o pędach krzyżujących się. 

Zobacz także: Rodzaje cięć drzew i krzewów 

Korzyści płynące z letniego przycinania gałęzi drzew owocowych

  • Szybszy wzrost krzewów i drzew,
  • lepsze ubarwienie liści i owoców, ich kolory są bardziej soczyste,
  • szybsze gojenie się ran po przycince,
  • długoletnie, obfite owocowanie drzew,
  • w pełni lata nie musimy zabezpieczać ran przed infekcją. 
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom