Lębork: gmina nie pomoże z azbestem

GDP
Usuwanie azbestuKontakt z azbestem może być przyczyną groźnych chorób.
Usuwanie azbestuKontakt z azbestem może być przyczyną groźnych chorób. developer szczecin
– Wygląda na to, że w tym roku urzędnicy nie mają żadnych środków na pomoc w usunięciu azbestu z domów prywatnych – poinformowali nas mieszkańcy Lęborka. Urzędnicy tłumaczą brak środków zmianą przepisów.

O sytuacji poinformował telefonicznie pan Tadeusz z Lęborka. Podczas rozmowy tłumaczył, że już od kilku lat próbował znaleźć pieniądze na usunięcie i utylizację azbestu z dawnego i nieużywanego garażu, który znajduje się na jego posesji. – Do takich prac zbierałem się przez dłuższy czas. W końcu udało mi się znaleźć trochę wolnego czasu, zamówiłem usługę profesjonalnej firmy i wybrałem się do Urzędu Miejskiego w Lęborku, licząc, że szybko i skutecznie uda mi się uzyskać jakieś dofinansowanie takich prac. Niestety, pocałowałem klamkę i usłyszałem lakoniczne stwierdzenie, że oni nie mają na to pieniędzy – poskarżył się nasz Czytelnik.  Nasz rozmówca planuje teraz pożyczyć do rodziny pieniądze, żeby z własnej kieszeni sfinansować profesjonalne usunięcie azbestu ze swojej posesji. Uważa jednak, że brak pieniędzy na ten cel w kasie miasta to poważne niedopatrzenie urzędników. – Tyle się ostatnio mówi na temat potrzeby ochrony środowiska naturalnego, a także o tym, że kontakt z takimi niebezpiecznymi substancjami jak azbest może zdecydowanie skrócić życie. A w naszym mieście, jeśli ktoś chce coś zrobić w tej sprawie, to nie może liczyć na żadną formę dofinansowania. Obawiam się, że efektem takiego braku środków może być to, że ludzie będą teraz zdejmowali azbest na dziko i zamiast go profesjonalnie utylizować, po prostu wyrzucą do lasu. A to na pewno zaszkodzi naszemu środowisku naturalnemu – zaznacza Czytelnik z Lęborka.

O wyjaśnienie sytuacji zwróciliśmy się do wydziału ochrony środowiska i gospodarki odpadami w lęborskim magistracie. – Nie możemy przekazać dofinansowania utylizacji azbestu, bo zmieniły się przepisy, które zlikwidowały gminny fundusz ochrony środowiska. A właśnie z tych środków wcześniej można było się ubiegać o dofinansowanie takich prac– tłumaczy Agnieszka Kozłowska z Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami w Urzędzie Miejskim w Lęborku. – Będziemy jednak startować w konkursach i próbować uzyskać takie środki ze źródeł zewnętrznych, czyli na przykład z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Procedury w takich przypadkach mogą jednaktrwać długo, prawdopodobnie więc uda nam się zdobyć pieniądze na dofinansowanie utylizacji azbestu dopiero na początku przyszłego roku.

Autor: Grzegorz Bryszewski 

W Kościerzynie powstało 66 mieszkań komunalnych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom
Dodaj ogłoszenie