Miniaturowy ogródek na zewnętrznym parapecie

Grażyna Zwolińska
Rośliny balkonowe na parapecieZestawianie w skrzynkach różnych roślin wymaga plastycznego wyczucia.
Rośliny balkonowe na parapecieZestawianie w skrzynkach różnych roślin wymaga plastycznego wyczucia. StillWorksImagery (Pixabay.com)
Nawet jeśli nie mamy ogrodu, czy choćby małego balkonu, możemy cieszyć się kwiatami w balkonowych skrzynkach. Wystarczy je przecież postawić na zewnętrznym parapecie.

Oczywiście koniecznie trzeba wtedy pamiętać o solidnym zamontowaniu doniczek i pojemników z kwiatami, by nie stwarzały zagrożenia dla przechodniów. W sprzedaży są już uchwyty przystosowane specjalnie do skrzynek na parapet zaokienny.

Pięknie wyglądają kolorowe bratki

Już wczesną wiosną w takich skrzynkach możemy posadzić bratki. Są odporne na niskie temperatury. Pięknie się rozrastają i długo kwitną. Można też posadzić prymulki. Jednak są one dość wrażliwe na przymrozki. Atrakcyjnie wyglądają różnokolorowe wrzośce. Można z nich stworzyć naprawdę piękną kompozycję.

Przeczytaj poradnik: Jak uprawiać bratki na balkonie i w ogrodzie

Pelargonie zniosą silne słońce

Jeśli mamy bardzo nasłoneczniony parapet, posadźmy w skrzynkach niezawodne pelargonie. Zarówno te rabatowe o krzaczastym pokroju, jak i bluszczolistne o długich zwisających pędach. Delikatne surfinie nie będą się tam czuły najlepiej. Duże słońce zniosą gazanie, osteospermum, werbena, lawenda, dalie karłowe. Na nasłonecznionym parapecie poradzą sobie też lobelie, fuksje, nemezje, petunie czy uczep, nazywany popularnie złotym deszczem.

Warto wiedzieć: Jak uprawiać i pielęgnować pelargonie

Zalety roślin o dekoracyjnych liściach

Jeśli okno wychodzi na północ lub wschód, doskonale sprawdzą się tam begonie bulwiaste lub niecierpki. Polecić też można rośliny, których ozdobą nie są kwiaty, lecz dekoracyjne liście. Choćby pectrantus, czyli komarzycę (ma kilka odmian, także takie o bordowych liściach. Można też posadzić gnaphalium czy tworzącą bardzo długie „sople" glechomę. Sprawdzają się dichondra, lisimacha i różnego rodzaju bluszcze, a także wietlica japońska (paproć o intensywnie zielonych liściach. Wprawdzie te rośliny lepiej wybarwią liście, gdy dostaną pewną dawkę słońca, ale poradzą sobie też w zacienionych miejscach.

Zabawa kolorami da efekty

W skrzynkach na zaokiennym parapecie można też pobawić się kolorami kwiatów. Nie trzeba bać się łączenia czerwieni z różem. Wbrew pozorom to naprawdę pięknie wygląda. W przypadku surfinii też warto wyjść poza jednobarwny schemat i pobawić się ich kolorami.

Ciekawe jest zestawienie pelargonii o zwisających pędach ze stojącymi. Na wysokich piętrach lepiej jednak unikać kaskadowych, bo łamią się od wiatru. Tam lepiej sprawdzają się pelargonie o pokroju stojącym.

Przeczytaj też: Ziołowy ogródek na parapecie: jak go zrobić. Poradnik 

Druciak w kwiatowej skrzynce

Przy tworzeniu kwiatowych kompozycji przyda się wyobraźnia plastyczna, wyczucie geometrii i wiedza o tym, jak roślina będzie wyglądać, gdy urośnie. Warto pamiętać o tym, że lekkości kwiatowym kompozycjom dodają ozdobne trawki, jedno lub dwukolorowe. Ciekawie wygląda też calocephalus. To roślina o drobnych, srebrnych igiełkach, nazywana potocznie druciakiem. Utrzymuje się w pojemniku do późnej jesieni. Potem wystarczy w miejsce przekwitłych roślin posadzić wrzosy i nadal mamy ciekawą kompozycję.

 

Miniaturowy ogródek na zewnętrznym parapecie

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom