Czym i jak czyścić płytki na balkonie i tarasie

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Płytki tarasowePłytki balkonowe i tarasowe też wymagają pielęgnacji i to nawet bardziej niż te w kuchni oraz łazience.
Płytki tarasowePłytki balkonowe i tarasowe też wymagają pielęgnacji i to nawet bardziej niż te w kuchni oraz łazience. SimpoloCeramics (Pixabay.com)
Zadbany balkon to czysty balkon. Żadne kwiaty i meble w pełni go nie ozdobią, jeśli będzie on brudny, a właśnie brudne płytki tarasowe potrafią być prawdziwą zmorą. Wiemy, jak skutecznie pozbyć się kłopotu.

Mówi się, że jaka pogoda, taka podłoga na tarasie czy balkonie. Chodzi oczywiście o stan i czystość płytek podłogowych. Plamy i inne przebarwienia, zacieki, a do tego kurz i pył widać na podłodze na tarasie. Kafelki na balkonie brudzą się szybciej niż te w kuchni i łazience. A do tego są narażone na złe działanie czynników atmosferycznych. Silne słońce, śnieg, mróz i deszcz dają się balkonowym płytkom ceramicznym i gresowym we znaki. Są jednak sposoby, żeby nawet stare płytki i fugi wyglądały na tarasie jak dopiero co kupione.

Polecamy8 sposobów na czysty dom bez detergentów 

Zamieciona podłoga

Płytki ceramiczne wprawdzie nie powinny chłonąć wody i brudu, ale zanieczyszczenia osadzają się na nich. Najpierw więc trzeba usunąć kurz i pozostałe zanieczyszczenia, czyli solidnie zamieść podłogę. Miotła z miękkim, giętkim włosiem może nie sprostać zadaniu. Lepiej jest zaopatrzyć się w miotłę lub szczotkę z grubszym, twardszym włosiem. Gdy kafle mają gładką powierzchnię, miękkie włosie miotły usunęłyby brud. Jeżeli powierzchnia jest chropowata, warto zmiatać z niej zanieczyszczenia miotłą albo szczotką z twardym włosiem. Szczotka ryżowa na kiju też będzie pomocna w tym przypadku, ewentualnie szorstka strona gąbki.

Mycie płytek balkonowych

Potem trzeba umyć płytki letnią wodą z dodatkiem detergentu. Może to być płyn do mycia szyb lub do mycia naczyń. Sprawdzi się również woda z octem (w proporcji 3:1). On działa jak dwa w jednym: dezynfekuje powierzchnię, a przy tym ją czyści. Równie dobrze można przygotować roztwór wody, mydła i sody oczyszczonej. Przed zabraniem się za mycie płytek ceramicznych jakimikolwiek środkami, należy upewnić się, czy nie uszkodzą one płytek albo fug.

Zobacz: Domowe porządki z zastosowaniem octu

Mop tradycyjny, mop w zestawie ze spryskiwaczem oraz myjka ciśnieniowa to kolejne pożyteczne urządzenia. Ta ostatnia poradzi sobie nawet z kilkuletnim brudem zalegającym na podłodze na balkonie lub tarasie. Myjka jest urządzeniem, które wielokrotnie zwiększa ciśnienie wody. W efekcie, dzięki bardzo wysokiemu ciśnieniu wody, łatwo jest usunąć zabrudzenia z powierzchni (nawet chropowatych). Wystarczy przyłożyć myjkę do płytek, żeby zlikwidowała brud w mig, bez konieczności ich szorowania.

 

Myjka ciśnieniowa doskonale radzi sobie z usuwaniem brudu nawet z powierzchni ryflowanych.
Myjka ciśnieniowa doskonale radzi sobie z usuwaniem brudu nawet z powierzchni ryflowanych. Fot. Kärcher

  

Minus taki, że myjka musi zostać podłączona do ujęcia wody i do prądu. Czasem jest tak dużych rozmiarów, że trudno byłoby z niej korzystać na wyjątkowo małym balkonie. W sprzedaży dostępne są jednak też myjki ciśnieniowe w wersji mini, które mają zintegrowany akumulator i zbiornik wody. **

Fugi jak nowe

A propos fug: czyszczenie fug centymetr po centymetrze starą szczoteczką do zębów to metoda sprawdzona, ale czasochłonna i można nabawić się bólu kolan. Domowe sposoby na czyste fugi to soda oczyszczona, kwasek cytrynowy, szare mydło, pasta do zębów, a nawet – sok z białej porzeczki. Zmywacz do paznokci także poradzi sobie z brudem na fugach.

W sprzedaży są natomiast specjalne preparaty do czyszczenia fug. Preparat w spryskiwaczu nanosi się na fugi i rozprowadza równomiernie za pomocą szczotki do zębów, aż zrobi się piana. Inne środki mają stożkową końcówkę w butelce, więc aplikacja jest dosyć łatwa. Minus taki, że płyn może się rozlewać na płytki. Czasem jest też pasta, którą trzeba rozcieńczyć do konsystencji kremu. Nałożony detergent raczej od razu nie zadziała. Trzeba chwilę odczekać, np. 5–10 minut, po czym zmyć wodą to, co pozostało. Musimy jednak uważać, czy dany środek chemiczny np. nie odbarwi powierzchni płytki. Odpowiednią informację powinien na opakowaniu  podać producent preparatu.

Fugi mocno zapuszczone

Jeżeli płytki i fugi są mocno zabrudzone, korzystniej będzie sięgnąć po środki chemiczne. Gdy zamiast tradycyjnych płytek ceramicznych, taras mamy wyłożony np. kostką brukową, a jest ona mocno zabrudzona i trzeba pozbyć się mchu czy chwastów, wyrastających czasem w szczelinach między kostkami, także lepiej będzie zastosować środki chemiczne.

Pleśń i grzyb też gromadzą się na fugach i szybciej będzie, jeżeli do walki z nimi użyjemy gotowych preparatów. Wówczas najlepiej jest usunąć zanieczyszczenia i sięgnąć po silniejsze środki, które poradzą sobie z problemami, ale nie zniszczą płytek i fug. Producenci oferują m.in. środki chwastobójcze specjalne do fug oraz likwidujące grzyb czy pleśń. Po zastosowaniu ich należy ponownie umyć podłogę, np. wodą z płynem do mycia naczyń lub octem.

Więcej na temat: Czym czyścić fugi z pleśni i brudu 

Konserwacja płytek balkonowych tarasowych

Po umyciu płytek dobrze jest je zakonserwować. Warto przetrzeć je choćby specjalnym środkiem, który nada połysk i pozostawi niewidoczną powłokę na powierzchni kafli, chroniąc w ten sposób przed działaniem czynników atmosferycznych. Co więcej, te preparaty często zapobiegają wnikaniu wody w mikropęknięcia powstałe na powierzchni kafli oraz między nimi, dzięki czemu płytki posłużą dłużej. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom