Kwiaty doniczkowe do mieszkania – dla mniej i bardziej wprawionych miłośników roślin (ZDJĘCIA)

Agata Kaźmierczak
Aechmea w doniczceOprócz wielu innych, zaletą aechmei jest fakt, że w czasie zimy świetnie radzi sobie w pobliżu stale ciepłego kaloryfera. Co za tym idzie, nie szkodzi jej także suche powietrze.
Aechmea w doniczceOprócz wielu innych, zaletą aechmei jest fakt, że w czasie zimy świetnie radzi sobie w pobliżu stale ciepłego kaloryfera. Co za tym idzie, nie szkodzi jej także suche powietrze. Agata Kaźmierczak
Współczesna dekoracja mieszkania powinna być skromna, co do liczby kwiatów, ale za to bogata jakościowo. Kwiaty doniczkowe stanowić powinny gustowny dodatek wnętrza. Zobacz, jakie kwiaty doniczkowe wybrać.

Kwiaty doniczkowe do mieszkania, przede wszystkim, dobierajmy tak, aby nie została zakłócona harmonia wnętrza i nie zapanował zbędny bałagan spowodowany natłokiem różnych gatunków.

Dobierając rośliny zwróćmy uwagę na swoje umiejętności i wiadomości, co do ich uprawy i pielęgnacji. Jeśli nie jesteśmy doświadczeni w uprawie roślin doniczkowych, wybierzmy gatunki odporne, nie wymagające zbyt wielu zabiegów. Jeśli zaś jesteśmy doświadczonymi miłośnikami kwiatów doniczkowych, warto zdecydować się na gatunki trudniejsze w uprawie.

 Podstawowa wiedzaJak podlewać kwiaty doniczkowe

Aechmea, guzmania, fiołek alpejski... – ucieszą oko mniej doświadczonych miłośników kwiatów

Kwiatem doniczkowym, nadającym się do współczesnych wnętrz jest elegancka aechmea o różowych kwiatostanach – roślina doniczkowa prosta w uprawie i nie wymagająca wiele, co do pielęgnacji. Najlepszym stanowiskiem dla tej rośliny będzie parapet w pokoju, ponieważ by zdrowo rosła wymaga ciepłego i słonecznego stanowiska, pamiętajmy jednak, że szkodzą jej bezpośrednie promienie słoneczne. Mimo łatwej uprawy, nie jest to roślina dla zapominalskich. Potrzebuje bowiem konsekwencji w podlewaniu; oznacza to, że nie powinniśmy dopuścić do wyschnięcia gleby w doniczce.

Innym gatunkiem kwiatów prostych w uprawie a jednocześnie niezwykle dekoracyjnych są primule, które w przeciwieństwie do aechmei uwielbiają niższe niż pokojowa temperatury. Pamiętajmy, że kwiaty te mogą nie przetrwać, gdy w porze grzewczej temperatura w mieszkaniu jest dość wysoka a powietrze bardzo suche. Taki klimat zdecydowanie im nie służy. Za to w pomieszczeniach chłodniejszych- kwiaty będą kwitły dłużej. Primule podlewamy tak, aby ziemia była stale wilgotna. Nie wlewamy wody bezpośrednio do doniczki, ale na podstawkę, 2–3 razy w tygodniu. Pamiętajmy, że przekwitłe kwiatostany często powodują choroby grzybowe, a zatem konsekwentne je usuwajmy.

Godną polecenia rośliną doniczkową prostą w uprawie jest także guzmania – kochająca miejsca słoneczne. Jej nieocenionym plusem jest fakt, że rośnie dobrze nawet wtedy, gdy nie poświęcamy jej dużo uwagi. Jedyna zasada, którą koniecznie należy przestrzegać wiąże się z podlewaniem kwiatu. Otóż guzmania oprócz konsekwencji i regularności podlewania, uwielbia zraszanie, dzięki czemu liście zachowują swój kolor a cała roślina jest po prostu zdrowa. Plusem skrupulatnego zraszania jest także fakt, że zwykle nie ma potrzeby, by czyścić liście rośliny. Zimą podlewamy ją raz w tygodniu, latem – aż 3 razy na tydzień. Starajmy się robić to tylko „deszczówką". Ważne by kwiat chronić przed przeciągami i nie dopuścić, by stała w miejscu przewiewnym.

 Dowiedz się: Jak uprawiać guzmanię – kwitnącą kuzynkę ananasa 

Guzmania, mimo swojego uroku nie jest jeszcze tak popularna, jak np. dracena – roślina mało wymagająca i ciesząca się uznaniem wśród wielu miłośników kwiatów doniczkowych. Podlewamy ją rzadko, ale obficie. Wytrzymuje bowiem dość spore przesuszenie podłoża. Stanowisko dla draceny nie musi być wcześniej przemyślane. Równie dobrze zniesie miejsca słoneczne, jak i zacienione. Zimą jej nie nawozimy i rzadko, bo raz na tydzień – podlewamy, nawet wtedy umiarkowanie. Zabiegi pielęgnacyjne rozpocznijmy w lutym lub marcu.

Kwiatem prostym w uprawie, ale wymagającym, co do temperatury jest cyklamen, którego potocznie nazywa się „fiołkiem alpejskim". Zbyt intensywne ciepło nie służy cyklamenom. W okresie grzewczym nie stawiajmy ich przy kaloryferze. „Fiołek alpejski" świetnie sprawdzi się na oszklonej werandzie czy nawet w ogrodzie zimowym a także w innych pomieszczeniach mieszkania, np. w łazience, ze względu na to, że uwielbia wilgotne powietrze. Fiołka alpejskiego najlepiej podlewać, umieszczając wodę w podstawce. Dzięki temu unikniemy gnicia bulwy. Jeśli ilość wody w podstawce będzie odpowiednio regulowana, płatki kwiatów nie zaczną opadać. Roślinę podlewamy 2 razy w tygodniu, przy czym nie zraszajmy jej wodą, to może zaszkodzić.

Wilgotne powietrze jest także sprzymierzeńcem szeflery. Oprócz wilgoci, szeflera zawsze dobrze zniesie zwilżanie, choć zimą, należy wykonać ten zbieg ostrożnie i nie przesadzać z ilością wody. Kwiat przesadzamy do większej doniczki, kiedy tego naprawdę potrzebuje. Nie musimy tego robić co roku. Jeśli już zdecydujemy się na większy pojemnik, roślinę przemieszczamy wiosną. Kiedy kwiat jest już średniej wielkości należy pomyśleć o podporze dla niego, cienka łodyga nie zapewni jej stabilności. Przede wszystkim szeflera to roślina dla osób zapracowanych, często niepamiętających o podlewaniu czy nawożeniu kwiatów domowych. Jednak jak każda inna roślina powinna rosnąć w odpowiednio dobranych warunkach. O te powinniśmy już zadbać na etapie wyboru ziemi pod roślinę, należy pamiętać, by dodać do niej torf.

Podczas wyboru roślin do mieszkania, nie zapomnijmy o roślinach dla zabieganych, tzw. sukulentach: grubosz, aloes i kaktusy, które nie wymagają obfitej pielęgnacji. Nawet zapomniane na długo, przetrwają. Podobnie zamiokulkas czy zielistka – z nimi poradzi sobie nawet amator. Nie wymagają bowiem skrupulatnego podlewania czy szczególnej pielęgnacji. Rośliny te nie zmarnieją gdy na jakiś czas o nich zapomnimy.

 Warto przeczytaćJakie kwiaty doniczkowe uprawiać w domowym biurze

Fikus Benajminek, calatea crocata, sagowiec...- kwiaty, wymagające intensywnej pielęgnacji i większej uwagi na co dzień

Dobierając kwiaty doniczkowe do mieszkania, nie wybierajmy ich przypadkowo. Nawet jeśli kuszą nas swoim urokiem, przed podjęciem decyzji, zwróćmy uwagę na sposoby pielęgnacji danego gatunku i dokonajmy oceny, czy poradzimy sobie z uprawą nawet bardzo wymagającej rośliny. Często bowiem zafascynowani urokiem danej rośliny, nie zdajemy sobie sprawy, że wiele z kwiatów doniczkowych wymaga tej przysłowiowej „ręki", która sprawia, że rośliny doskonale się rozwijają.

Takiej „ręki" wymaga fikus Benjamina – nazywany także figowcem Benjamina - to łatwa w domowej uprawie roślina, ale niestety grymaśna. Trzeba bardzo uważać, by poprzez nieodpowiednią pielęgnację nasz fikus nie zareagował np. gubieniem liści. Przede wszystkim uprawa fikusa w doniczce wymaga odpowiedniej gleby, która powinna być przepuszczalna, ale i żyzna. Powinna też zawierać sporo próchnicy. Doniczka, w której uprawiać będziemy fikusa nie powinna być zbyt duża, lepiej by była po prostu przyciasna; w nieodpowiedniej doniczce fikus nie będzie rósł.

Również doświadczonej „ręki" wymaga sagowiec. Na początek zapewnić mu powinniśmy dużo światła, choć starajmy się by osłonić go przed bezpośrednim działaniem słońca. Ważne by regularnie dostarczać mu świeżego powietrza, w tym celu możemy wynosić go na taras, czy balkon. Mimo, że sagowiec jest kwiatem wytrzymałym, bo toleruje pomieszczenia nawet intensywnie nagrzewane, powinniśmy kontrolować temperaturę, w której przebywa. Zimą starajmy się rzadko podlewać kwiat. Przesuszajmy podłoże zamiast zbyt obficie podlewać.

Specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych wymagają także róże w doniczkach. Niezwykle dekoracyjne, miniaturowe róże tolerują tylko słoneczne miejsca. Pamiętajmy jednak, że zbyt intensywne promienie spowodują usychanie rośliny. Do róż trzeba mieć „rękę", tylko wtedy będą piękne. Kochają zraszanie i umiarkowane podlewanie. Miniaturowe róże e doniczkach wymagają co tygodniowego nawożenia. Kiedy będziemy robić to konsekwentnie, odwdzięczą się wspaniałymi kwiatami. Pamiętajmy, że róża po opadnięciu liści przechodzi w stan spoczynku, wtedy wymaga odpowiedniej temperatury, ok. 8 stopni Celsjusza.

Umiarkowanego podlewania wymaga także calatea crocata – mimo, że roślina ta dobrze toleruje dużą różnicę temperatur, nie toleruje suchego powietrza. By rosła zdrowo, stale powinniśmy zapewnić jej wysoką wilgotność powietrza. Podczas pielęgnacji tego kwiatu, warto wodę umieszczać w podstawce, ale uwaga, tu łatwo popełnić błąd. W odpowiednim momencie, wodę należy usuwać, by po kilku dniach znów zapełnić podstawkę.

 SpójrzNajdziwniejsze kwiaty doniczkowe. Kwiatowy zawrót głowy 

Zasady pielęgnacji poszczególnych gatunków roślin są jasno sprecyzowane. Jednak nawet podczas pielęgnacji roślin wymagających, nie należy ich nadużywać. Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne wykonujmy z rozsądkiem i zgodnie z zasadami. 

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom