Najdziwniejsze kwiaty doniczkowe. Kwiatowy zawrót głowy

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Żywe kamieniePrzypominają prawdziwe kamienie, a kwitną latem i jesienią
Żywe kamieniePrzypominają prawdziwe kamienie, a kwitną latem i jesienią Kwiaciarnia 7 Kwiatów
Kwiaty przypominające kamienie, czapkę biskupa albo rośliny owadożerne w doniczkach mogą być prawdziwymi ozdobami mieszkania. Postaw na oryginalne kwiaty doniczkowe.

Oto jedne z najdziwniejszych - naszym zdaniem - domowych roślin ozdobnych, które można uprawiać w doniczkach.

Żywe kamienie

Kwiaty, które przypominają kamienie. Mają mięsiste, masywne, naprzeciwległe i zrośnięte ze sobą liście. Posiadają półokrągłe wierzchołki liści, zazwyczaj częściowo albo w całości przezroczyste. Latem i jesienią kamyk otwiera się i widać błyszczące, kolorowe kwiaty. 

Podpowiadamy: Jak uprawiać żywe kamienie, czyli litopsy

Muchołówka

Muchołówka to ozdoba i pułapka łącznie. Pułapkę stanowią listki rośliny , które chwytają i zamykają owady. Najpierw je wabią słodkim nektarem. Gdy owad przyleci i dotknie włosków znajdujących się na listkach, pułapka zamknie się i w ten sposób owad zostanie uwięziony, a następnie... strawiony.

Kapturnica

Też jest owadożerna. Czerwone liście mają kształt długich dzwonków-pułapek. Kapturnice przyciągają ofiary nektarem i kolorem. Ciecz gromadzi się na brzegach pokrywki i śliskiej krawędzi dzbanka. Dno pokrywki ma włoski skierowane w dół. To one powodują, że owady wlatują do środka. Gdy wlecą, dzbanek utrudnia im ruchy. Ofiara wlatuje niżej, do części z enzymami trawiennymi powodującymi rozkład ciała. 

Zobacz: Kaktusy, zielistka, dracena, czyli kwiaty dla zabieganych 

Płaskla rosioroga

Już sama nazwa jest ciekawa. Pochodzi z rodziny paproci. Oryginalną nazwę zawdzięcza liściom, które przypominają łosie rogi. Są duże, w odcieniach brązu i zieleni, a do tego pokryte włoskami. Roślina ma też liście przylegające do podłoża. Tworzą one rodzaj zbiornika na wodę. Tam też rozkładają się szczątki organiczne. Liście płaskli mogą mierzyć nawet 1,5 metra.

Czapka biskupia

Równie dobra nazwa dla rośliny, która faktycznie przypomina czapkę duchownego. To biało-szary kaktus, który nie ma kolców, natomiast jest w całości pokryty kłaczkami. Liczba żeber wynosi od 4 do 6. Roślina kwitnie latem, żółte kwiaty przetrwają zazwyczaj parę dni.

Ananas domowy

Miłośnicy tych owoców mają szansę doczekać się ananasa w warunkach domowych. Jak to zrobić? Trzeba ściąć z ananasa wierzchołek, czyli liście razem z czubkiem owoca. Potem należy poczekać dzień, dwa dni, aż to miejsce wyschnie. Wtedy wsadzamy roślinę czubkiem do doniczki. Ta część ananasa z liśćmi, która znajdzie się w ziemi, powinna być sucha, bez miąższu. Inaczej zgnije.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom