Jak podlewać kwiaty doniczkowe. Podstawowe zasady i porady

Agata Kaźmierczak
Kwiaty doniczkowe Pielęgnacja kwiatów doniczkowych nie jest trudna. Należy tylko zapoznać się z kilkoma zasadami, dzięki którym kwiaty będą miały szansę stać się piękniejsze i zdrowsze a wtedy będą prawdziwą ozdobą mieszkania.
Kwiaty doniczkowe Pielęgnacja kwiatów doniczkowych nie jest trudna. Należy tylko zapoznać się z kilkoma zasadami, dzięki którym kwiaty będą miały szansę stać się piękniejsze i zdrowsze a wtedy będą prawdziwą ozdobą mieszkania. Agata Kaźmierczak
Nie wszystkie kwiaty doniczkowe kochają np. słońce. Są i takie, które dobrze czują się cieniu. Jednak każdy z tych kwiatów by żyć, potrzebuje wody a przy tym odpowiedniego podlewania. Warto zatem kierować się kilkoma zasadami. Zobacz, jakimi.

Przedstawiamy ogólne zasady podlewania i zraszania kwiatów doniczkowych. Najlepiej podlewaj kwiaty wodą deszczową, nigdy nie wodą prosto z kranu! Wodę powinniśmy gromadzić w naczyniu, a potem kilka dni jej nie używać.

Nie czekaj z podlewaniem! Czasem kwiaty lepiej podlać wcześniej niż później.

Z podstawki wylewaj nadmiar wody. Dzięki temu kwiaty będą miały powietrze, a tym samym będą mogły oddychać.

Zraszaj kwiaty! Jedynie kwiatów, które mają włoski na liściach nie powinniśmy zraszać. Zabieg zraszania powinien wejść nam w nawyk, bo najlepiej robić go codziennie. Jeśli zapominamy, to wystarczy raz na kilka dni.

Zraszaj rośliny przegotowaną wodą, unikniesz wtedy plam od kamienia, które ciężko zmyć z kwiatka.
Pamiętajmy by nie zraszać rośliny, kiedy świeci na nią słońce, dlatego lepiej robić to wieczorem lub na czas zraszania zdjąć kwiat z parapetu.

Czytaj też: Kwiaty doniczkowe w domowym biurze – jakie są najlepsze 

Popularne kwiaty doniczkowe i ich wymagania co do podlewania

Mimo istnienia ogólnych zasad podlewania kwiatów doniczkowych, każda roślina ma indywidualne zapotrzebowanie na ilość i jakość wody. 

Grubosz – nie wymaga, podobnie jak kaktusy i inne sukulenty sporej ilości wody. Zbyt obficie podlewany, na pewno zmarnieje. Grubosza podlewamy w zależności od panującej w domu temperatury. Jeśli temperatura przekracza 20 stopni Celsjusza podlewamy go raz na dwa tygodnie, wtedy gdy ziemia jest już przesuszona. Gdy temperatura jest niższa, nawadniamy go rzadziej.

Dowiedz się: Grubosz, czyli drzewko szczęścia – uprawa i pielęgnacja 

Szeflera – w okresie jesienno-zimowym roślinę średniej wysokości podlewamy ok. 1,5 szklanki wody jeden raz w tygodniu. Latem, w zależności od utrzymujących się mieszkaniu temperatur dawkę zwiększamy do ok. 3 szklanek w tygodniu.

Kalatea – podczas pielęgnacji tego kwiatu, warto wodę umieszczać w podstawce, ale uwaga, tu łatwo popełnić błąd. W odpowiednim momencie, wodę należy usuwać, by po kilku dniach znów zapełnić podstawkę.

Fiołek afrykańskinależy pamiętać, że nadmiar wody w podstawce spowoduje, że kwiat zacznie marnieć oraz straci estetyczny wygląd, gdyż pojawią się na nim intensywne, często białe plamy. Warto do podlewania stosować wodę, odstaną lub przegotowaną.

Słoneczniki w doniczkach – podlewamy dość często, a nawet codziennie. Ziemia w doniczce powinna być stale lekko wilgotna.

Zobacz także: Jak uprawiać słoneczniki w doniczkach 

Amarylis – podlewamy go umiarkowanie. Jednak gdy zaczyna się okres kwitnięcia - obficiej, ale nigdy nie można dopuścić do tego, by woda stała w podstawce.

Pnącza w doniczkach (bluszcz pospolity, scindapsus złoty) - nie lubią nadmiaru wody, dlatego ich przelanie może okazać się równoznaczne z gniciem rośliny.

Zielistka – podlewamy ją dopiero w momencie, gdy wierzchnia warstwa ziemi będzie już mocno przesuszona. Gdy zobaczysz brązowiejące końcówki liści może to być oznaka, że kwiat ma zbyt mokro. 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom