Kupujemy kołdrę i poduszki. Poradnik

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Pościele powinny mieć szycia, gęste na całej ich szerokości i długościGdy nasze pościele posiadają szycia, gęste na całej ich szerokości i długości, to zapobiega przesuwaniu się wsypu
Pościele powinny mieć szycia, gęste na całej ich szerokości i długościGdy nasze pościele posiadają szycia, gęste na całej ich szerokości i długości, to zapobiega przesuwaniu się wsypu Andropol
Kołdry i poduszki powinny dawać ciepło, ale jednocześnie przepuszczać powietrze. Jakie wybrać, żeby zapewniały nam komfort podczas snu?

Kołdra i poduszka powinny być dostosowane do pory roku. Chodzi o obieg powietrza. Jeżeli śpimy pod kołdrą lub na poduszce powleczonymi w materiały, które nie przepuszczają powietrza, pocimy się.

 Przeczytaj również: Poduszki z pierzem, łuskami czy lateksem? 

Gdy nasze pościele mają szycia, gęste na całej ich szerokości i długości, to zapobiega przesuwaniu się wsypu kołdry albo poduszki. Nie decydujmy się na kołdry lub poduszki uniwersalne. Skoro są do wszystkiego, to zazwyczaj do niczego.

Na rynku dostępne są kołdry zimowe, letnie i całoroczne. Mają różne gramatury wypełnienia. Na rynku pojawiły się również tzw. kołdry „cztery pory roku". Składają się z poliestru (około 52 procent) i bawełny (około 48 procent). Są złożone z dwóch spinanych ze sobą części. Latem można je oddzielić, a na zimę – spiąć, żeby było cieplej. Podwójne są też kołdry typu „duo". Pomiędzy takimi dwiema jest tzw. komora termoizolacyjna.

Wypełnienie poduszek i kołder może być naturalne albo syntetyczne.

Wsady naturalne

Pierwsze to pierze (pióra wraz z puchem), puch (miękkie ptasie pióra gęsie lub kacze, są lżejsze niż pierze), mieszanka pierza i puchu, czyli półpuch.

Może być też wełna (np. z merynosów albo wielbłądów) i bawełna. Wełna daje solidne ciepło zimą, a latem jej właściwości termoizolacyjne zmniejszają się, ponieważ włoski się rozprężają. Z tego też powodu cienkie kołdry są praktyczne przez cały rok.

Naturalne wkłady zapewniają skuteczną cyrkulację powietrza (tzw. „oddychające" kołdry i poduszki). Takie wypełnienie wystarcza na dłużej niż w przypadku sztucznego. Tyle, że te wsady (z wyjątkiem wełny) nie służą alergikom, ponieważ mogą powodować uczulenia. To dlatego, że występują w nich alergeny pochodzące od ptaków. Rozwiązaniem są syntetyczne wsady. 

Sztuczne wypełnienie

Hollow

Wśród sztucznych wyróżnia się poliestrowe włókna hollow. Bardzo sprężyste, termicznie skręcane. Są rurkowate, silikonowe, spiralne. Cieszą się największą popularnością. To dlatego, że są lekkie i sprawiają, że kołdra jest puszysta i mięciutka. Ciało podczas snu oddycha. Te włókna przeciwdziałają również osadzaniu się kurzu. Hollow gwarantuje rozłożenie ciepła na całej powierzchni pościeli. Włókna są odporne na zgniecenia.

Amball

Są przyjazne dla alergików, podobnie jak wypełnienie typu amball. To sprężyste minikulki dopasowujące się do ruchów głowy (poduszka) i całego ciała (kołdra). Nie zbijają się i nie sklejają.

Hollofil allerban 

Czterokanalikowe włókna poliestrowe hollofil allerban charakteryzują się bardzo wysoką trwałością. Są sprężyste. Posiadają domieszkę specjalnego czynnika (allerban), który hamuje wzrost oraz eliminuje rozwój bakterii i roztoczy.

Dacron

Kolejne wypełnienie, dacron, to włókna przypominające maleńkie kłębuszki. Są sprężyste. Nie wywołują uczuleń.

Włókna bioaktywne

Istnieją też włókna bioaktywne z modyfikowanej celulozy. Mają w swoim składzie czynnik bakteriobójczy.

Pościel dla alergika

Dla alergików poleca się poduszki i kołdry z bawełny, wkładem silikonowym albo z owczej wełny. Wełna jest czasami połączona z włóknami silikonowymi i obszyta polarem. Dostępna jest także obrabiana sterylna włóknina. Zwróćmy uwagę na to, żeby pościel dla alergika mogła być często prana (informacja taka powinna znajdować się na etykiecie).

Wymiary kołder i poduszek

Kołdra dla jednej osoby może mieć różne szerokości. Najczęściej spotykany jest rozmiar 140–160 cm. Najmniejsze kołdry są rozmiarów 100–135 cm. Jeżeli dwie osoby chcą spać pod jednym przykryciem, powinny kupić kołdrę np. o wymiarach 200–220cm. Najlepiej jest dobrać kołdrę, która ma taki rozmiar, jak szerokość łóżka lub jest trochę od niego większa.

Poduszki są dostępne w wielu rozmiarach i kształtach. Najmniejsze mają 40/40 cm, największe 65/75 cm.

Są w sprzedaży i takie dostosowane specjalnie do spania na wznak, na boku i na brzuchu. Poduszki anatomiczne z pianki poliuretanowej albo termoelastycznej pomagają utrzymać nasz kręgosłup w odpowiedniej formie podczas snu. Tyle, że są twarde. Niewygodnie śpi się na nich na brzuchu. Można też dostać poduszkę wypełnioną łuską gryczaną. Ta dopasowuje swój kształt do ciała leżącego.

Kołdry i poduszki trzeba regularnie, np. raz na kilka miesięcy, prać albo oddawać do czyszczenia. Raz na parę lat powinniśmy je wymienić na nowe.

Trzeba wietrzyć pościel

Kołdry i poduszki trzeba często wietrzyć, nawet codziennie. Wiosną czy latem nie ma z tym problemu. Możemy je wystawić na chwilę na balkon czy do ogrodu. A zimą lub jesienią? Tak samo, byle śnieg i deszcz nie padał.

 Zobacz również: Wykorzystaj mrozy do walki z roztoczami

Nie powinniśmy od razu po wstaniu chować pościeli. Przetrzymywanie jej kilka czy kilkanaście godzin w szufladzie pod kanapą, pomaga rozwojowi bakterii i grzybów. Ciemność i wilgoć to warunki im sprzyjające. Poduszki, kołdra czy pierzyna muszą po nocy poleżeć przy otwartym oknie. I dopiero wtedy je chowamy do skrzyni.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom