Kołdra zimowa, czyli jaka. Rodzaje, ceny

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Odpowiednia kołdra wpływa na jakość snuIdealna kołdra to taka, pod którą nie jest nam ani za zimno, ani za gorąco.
Odpowiednia kołdra wpływa na jakość snuIdealna kołdra to taka, pod którą nie jest nam ani za zimno, ani za gorąco. DieterRobbins Pixabay.com
Kupując kołdrę zimową nie sugerujmy się jedynie tym, jak ona wygląda z zewnątrz, tylko tym, co ma w środku. Radzimy, jak kupić odpowiednią kołdrę na zimę.

Kołdra zimowa ma być ciepła, ale to nie oznacza, że musi być gruba i ciężka. O ciężkości kołdry decyduje przede wszystkim jej wkład. Wsad kołdry jest nie tylko ważny ze względu na to, że utrzymuje ciepło. Wkład odpowiada również za dopływ powietrza.

Kołdra zimowa - silikonowa

Kołdra silikonowa zalecana jest m.in. dla osób uczulonych na pierze, wełnę oraz mających problem z poceniem się. Wypełnienie silikonowe kołdry sprawia, że nadmiar wilgoci oraz jednocześnie nadmiar ciepła są usuwane na zewnątrz. W efekcie człowiek nie poci się, leżąc pod kołdrą, a jednocześnie jest mu przyjemnie ciepło.

Kołdra wełniana

Podobnie jest z kołdrą wełnianą. Zazwyczaj wykonana jest ona z owczej wełny. Najlepsza jest wełna z owiec australijskich i nowozelandzkich. Włosie posiada specjalne właściwości: pod wpływem zmian temperatury kurczy się albo rozpręża. To sprawia, że zimą taka kołdra grzeje, ale nie przegrzewa. Nie tylko zimą można pod nią spać. Latem wełniana kołdra też się sprawdza, ponieważ nie dopuszcza do przegrzania organizmu.

Kołdra zimowa - termiczna

To również rozwiązanie na zimno i na zimę. Wykonana jest przeważnie z policottonu, czyli tkaniny bawełniano-poliestrowej. Takie kołdry są miękkie i puszyste w dotyku. Zazwyczaj składają się z dwóch warstw. To tzw. termowarstwy, między którymi jest warstwa powietrzna, tzw. oddychająca. Przez to zapobiega poceniu się osób pod nią śpiących. Kołdry termiczne z reguły są lżejsze niż kołdry z wypełnieniem wełnianym albo z pierza. Pod kołdrą termiczną mogą spać również alergicy. Ponadto są one łatwiejsze w pielęgnacji niż tradycyjne kołdry z pierza i wełny.

Kołdra puchowa

Taka kołdra wypełniona jest np. puchem gęsim. Prawidłowo przygotowany puch do wsadu to ten, który wcześniej jest wyprany przy użyciu specjalnych środków oraz poddany sterylizacji. Wówczas kołdra zapewni zimą ciepło oraz spełni warunki higieniczne, o jakich braku często wspominają przeciwnicy kupowania kołder puchowych.

Kołdra zima-lato

Jest to kołdra typu dwa w jednym. Są to dwie kołdry, cieńsza i grubsza, połączone w jedną, zazwyczaj rzepami albo zatrzaskami, rzadziej na zamek. Kołdra jest najczęściej wypełniona silikonem, rzadziej puchem. Latem warto używać kołdry cienkiej. Wiosną i jesienią przyda się spać pod grubszą, natomiast zimą najlepiej jest spać pod obiema, spiętymi w jedną.

Może taką chcesz?: Kołdra antyroztoczowa 

W sprzedaży są także kołdry zimowe typu trzy w jednym oraz takie ze specjalną wkładką magnetyczną. Wkładka – jak przekonują producenci – powoduje, że sen jest zdrowszy i spokojniejszy. Wkładka magnetyczna ma działać bowiem niczym terapia miejscowa z wykorzystaniem energii stałego pola magnetycznego.

Kołdra ze skalą ciepła

Oto kolejna propozycja dla zmarzluchów. Są to kołdry, do których dołączona jest informacja o stopniu ciepła, jakie ma zapewniać. Im wyższy stopień, tym kołdra cieplejsza. Skala „jedynka" to oznaczenie kołdry na lato. Wiosną i zimą powinna wystarczyć „dwójka". Kołdry oznaczone numerem pięć lub sześć (w zależności od producenta) to kołdry przeznaczone typowo na zimę. Takie kołdry ze skalą ciepła też można łączyć, choćby „jedynkę" z „trójką". Taki zestaw powinien zapewnić ciepło w zimową noc.

Dobrze wiedzieć: Wybieramy poduszkę do spania 

Ceny kołder na zimę

Najtańsze kołdry, te w marketach, można kupić nawet za 70 złotych. Są jednak wykonane przeważnie z kiepskiej jakości materiałów, wsad podobnie. Najdroższe kołdry kosztują powyżej 4 tysięcy złotych. Tyle jednak nie trzeba wydawać, żeby mieć solidną kołdrę, dającą ciepło na zimę. Można ją kupić za około 300–400 złotych. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom